freepik.com
Reklama.

Skąd się bierze katar u dziecka?

Katar jest odpowiedzią organizmu na podrażnienie błony śluzowej nosa. Może być spowodowany czynnikami infekcyjnymi (rhinowirusy, adenowirusy, koronawirusy), czynnikami drażniącymi (zanieczyszczenie powietrza, zbyt suche powietrze) lub reakcją alergiczną.

Ile trwa katar u dziecka?

Katar o podłożu infekcyjnym zwykle trwa od 7 do 10 dni, jednak u młodszych dzieci okres ten może wydłużyć się nawet do 21 dni1.

Zimą katar pojawia się częściej – i nie jest to przypadek. Oprócz większej liczby infekcji wpływa na to także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach. Niska wilgotność wysusza śluzówkę nosa, powodując podrażnienia i zwiększając podatność na drobnoustroje chorobotwórcze. Choć katar często kojarzy się z zimowymi infekcjami, również wiosną może dać się we znaki – zwłaszcza przez zmienne temperatury, alergie czy wciąż suche powietrze.

Warto dbać o nawilżenie śluzówki nosa, regularnie pijąc płyny i stosując nawilżacze powietrza. Niezbędnym elementem może być także aromaterapia z olejkami eterycznymi, które pomagają udrożnić nos i złagodzić dyskomfort.

logo
freepik.com

Naturalne sposoby na katar u dziecka

Babcine sposoby na katar u dziecka od lat pomagają łagodzić zatkany nosek i przynoszą szybką ulgę w codziennych dolegliwościach.

Co się do nich zalicza?

  • Rozgrzewająca kąpiel z aromaterapią – ciepła kąpiel wspiera organizm w walce z infekcją, a kilka kropli olejku eterycznego dodanych do miseczki z gorącą wodą obok wanny zadziała jak inhalacja, pomagając udrożnić drogi oddechowe.
  • Domowe mikstury i syropy – mleko z miodem, syrop z cebuli czy woda z dodatkiem cytryny i miodu to klasyczne sposoby na złagodzenie objawów przeziębienia i kataru. Pomagają nawilżyć błonę śluzową, ułatwiają odkrztuszanie i wspierają odporność.
  • Po jaki olejek na katar warto sięgnąć?

    Nie można pominąć terapeutycznego efektu olejków eterycznych. Inhalacje olejkami to bardzo skuteczny sposób, aby szybko zmniejszyć dolegliwości wynikające z kataru. Po które olejki warto sięgnąć?

  • Eukaliptusowy – ma działanie dezynfekujące i przeciwdrobnoustrojowe, ogranicza stan zapalny.
  • Z mięty pieprzowej – zawarty w nim mentol łagodzi i znieczula, powodując uczucie chłodu.
  • Kajeputowy – działa silnie antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, poprawia ukrwienie śluzówki i zmniejsza jej obrzęk.
  • Goździkowy – ma właściwości rozgrzewające, znieczulające, przeciwzapalne i antyseptyczne.
  • Jałowcowy – działa przeciwdrobnoustrojowo, rozluźniająco i rozgrzewająco. Stymuluje krążenie i regenerację tkanek.
  • Wszystkie te olejki znajdziesz w roślinnym produkcie leczniczym Olbas Oil– unikalnej mieszance naturalnych olejków eterycznych, które wzajemnie uzupełniają swoje działanie, tworząc skuteczną broń na katar i przynosząc ulgę w oddychaniu.

    logo
    Materiały własne marki Olbas Oil

    Dzięki połączeniu właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych, olejki eteryczne występujące w tym leku na katar, pomagają szybko złagodzić objawy. Olejek wystarcza na ok. 3 miesiące używania i nie wysusza śluzówki. Dzięki temu możesz stosować go przez dłuższy czas, przynosząc ulgę maluchowi przy katarze lub zatkanym nosku.

    Co ważne, olejek Olbas jest wolny od substancji potencjalnie uczulających (tj. kamfora, terpentyna), dzięki czemu możesz go bezpiecznie stosować. Możesz użyć go do inhalacji parowej, aromaterapii za pomocą dyfuzora czy też skropić nim ubranie lub pościel w łóżeczku.

    Zatkany nos u dziecka? Tak możesz ułatwić mu oddychanie

    Zatkany nos u dziecka to przede wszystkim trudności z oddychaniem i wynikająca z nich frustracja. Szczególnie denerwujące dla malucha mogą być nocne problemy z oddychaniem, które utrudniają mu nie tylko samo zaśnięcie, ale obniżają także jakość snu.

    Jak jeszcze można wesprzeć swoją pociechę?

  • Inhalacja na katar u dziecka przed snem – przed położeniem do łóżka warto wykonać inhalację, Pozwoli to na rozluźnienie wydzieliny i jej łatwiejsze usunięcie.
  • Prawidłowa higiena nosa – usuwanie zalegającej w nocy wydzieliny jest kluczowe dla dobrego snu malca. U małych dzieci można skorzystać z pomocy aspiratora, starsze dzieciaki (od 3 roku życia) powinny umieć samodzielnie wydmuchać nos.
  • Odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w pokoju – to bardzo ważne, dla poprawy komfortu snu dziecka zmagającego się z katarem. Zbyt suche powietrze prowadzi do przesuszania śluzówki nosa i zaostrzenia dolegliwości, a panujący w pokoju zaduch obniża komfort oddychania. Dlatego warto stosować nawilżacze powietrza lub dyfuzory, a także regularnie wietrzyć pomieszczenie. Optymalna temperatura w pokoju dziecięcym to 20 do 21oC.
  • Ułożenie ciała dziecka podczas snu – zadbanie o wyższe ułożenie głowy w stosunku do reszty ciała zapobiega zakrztuszeniu się wydzieliną i ułatwi jej odpływ z zatok. Warto zastosować klin z koca pod materac lub stabilne podpórki pod nóżki łóżeczka od strony głowy (np. książki). To pomoże dziecku lepiej oddychać i efektywniej się wyspać.
  • Warto również przed snem zastosować ciepłą kąpiel, a kilka kropli olejku eterycznego dodanych do miseczki z gorącą wodą obok wanny zadziała jak inhalacja, pomagając udrożnić drogi oddechowe. Skrop olejkiem piżamkę lub pościel - lotne substancje unoszące się w pobliżu nosa złagodzą dolegliwości, ułatwią oddychanie i zapewnią spokojny sen.
  • Olejek Olbas Oil doskonale nadaje się do aromaterapii. Dzięki unikalnej kompozycji pięciu olejków działa nie tylko skutecznie, ale także długotrwale, wspierając dziecięcy oddech przez całą noc.

    logo
    freepik.com

    Naturalna ulga dla dziecka bez zatkanego nosa – postaw na olejki eteryczne

    Katar nie jest być może dolegliwością groźną, ale z pewnością kłopotliwą. Dlatego warto znać proste, ale skuteczne domowe metody na walkę z katarem u dzieci. Olejki eteryczne z pewnością należą do rozwiązań, o których warto pamiętać, a olejek Olbas Oil to lek, łączący w sobie kompozycję 7 składników leczniczych, w tym 5 olejków eterycznych. Jest łatwy i bezpieczny w stosowaniu, a odpowiednio dobrana kompozycja składników często natychmiast udrażnia nos i ułatwia oddychanie.

    logo

    1/BERTELSEN, Randi J., LØDRUP CARLSEN, Karin C., et CARLSEN, Kai‐Håkon. Rhinitis in children: co‐morbidities and phenotypes. Pediatric allergy and immunology, 2010, vol. 21, no 4p1, p. 612-622