Uczniowie szkoły podstawowej, którzy opanowali już kolejność wykonywania działań, poradzą sobie z tym zadaniem w chwilę. Dorośli, którym wiedza z podstawówki wyparowała już z głów, mogą mieć problem. To jaki jest prawidłowy wynik?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Równania matematyczne bywają czasem przyczyną wielu dyskusji, szczególnie gdy w grę wchodzi kwestia kolejności wykonywania działań. Jednym z takich przykładów jest równanie 10÷2(2+3), które może na pierwszy rzut oka wydawać się mylące.
Aby poprawnie je rozwiązać, musimy zastosować reguły kolejności działań, znane jako PEMDAS (ang. Parentheses, Exponents, Multiplication, Division, Addition, Subtraction) lub w Polsce jako kolejność działań matematycznych.
Zagadka matematyczna: ile to jest 10÷2(2+3)?
No to po kolei!
1. Działanie w nawiasie. Zawsze zaczynamy od tego, co znajduje się w nawiasie. W tym przypadku mamy 2+3, co daje nam 5. Teraz równanie przybiera postać: 10÷2(5).
2. Dzielenie. Znak mnożenia przy nawiasie został pominięty. Musimy zrozumieć, że mnożenie i dzielenie wykonujemy w kolejności, w jakiej występują w równaniu, od lewej do prawej strony. Najpierw rozwiązujemy więc to, które pojawia się w równaniu jako pierwsze. W wielu przypadkach błędy wynikają z pominięcia tej zasady i wykonywania mnożenia przed dzieleniem. Dlatego najpierw dzielimy: 10÷2=5.
3. Mnożenie. Teraz zostało nam już tylko jedno działanie do wykonania: 5x5=25.
Całość obliczeń wygląda tak:
10÷2(2+3)=?
10÷2(5)=?
5x5=25
Rozwiązanie zagadki na filmie
W poniższym filmie możesz zobaczyć, jak krok po kroku rozwiązać to równanie:
To równanie jest doskonałym przykładem na to, jak ważne jest zachowanie właściwej kolejności działań w matematyce. Bez tego moglibyśmy dojść do różnych, sprzecznych wyników. Często zdarza się, że osoby rozwiązujące to równanie uzyskują odpowiedź 1, ponieważ najpierw wykonują mnożenie 2(5), a dopiero później dzielenie, co prowadzi do błędnych obliczeń.
Poprawny wynik to zawsze 25. Jeśli nie wierzysz, możesz skorzystać z kalkulatora lub wpisać to działanie w wyszukiwarkę. Albo poprosić o pomoc dziecko. ;)