Nie czekaj! Odkryj, jak zapewnić swojemu dziecku spokojny sen, który wspiera jego rozwój i dobre samopoczucie. Posłuchaj naszego podcastu już dziś i dowiedz się, jak małe zmiany w codziennej rutynie mogą zdziałać cuda!
Reklama.
Reklama.
Co zrobić, aby dziecko nie tylko szybko zasypiało, ale też miało spokojny, regenerujący sen? Jak sen może wpływać na jego rozwój emocjonalny, poznawczy i fizyczny? Na te pytania odpowiadamy w naszym najnowszym podcaście, w którym gościem jest psycholożka Aleksandra Belta-Iwacz z mamologia.pl.
Dobry sen – co to właściwie znaczy?
Każdy rodzic chce, by jego dziecko spało "dobrze", ale co to tak naprawdę oznacza? Dobry sen to nie tylko odpowiednia liczba godzin spędzonych w łóżku, ale też jego jakość – głęboki, nieprzerwany i spokojny odpoczynek. To właśnie on wpływa na samopoczucie dziecka, jego koncentrację, zdolności poznawcze i emocjonalne.
W naszym podcaście Aleksandra Belta-Iwacz wyjaśnia, czym jest jakość snu u dzieci, jakie czynniki na nią wpływają oraz dlaczego warto zadbać o to, by nasze pociechy nie tylko odpowiednio długo spały, ale także śniły piękne, rozwijające sny.
Jak przygotować dziecko na dobry sen?
Z badań Grupy LEGO wynika, że 68% dzieci uważa, że sny są ważne i pomagają rozwijać kreatywność. Wiele dzieci potwierdza również, że emocje przeżywane na co dzień mają wpływ na ich sny. Dlatego przygotowania do snu zaczynają się dużo wcześniej, niż myślimy. Psycholożka wyjaśnia, jak codzienne aktywności wpływają na nocny odpoczynek dziecka.
Jak zabawa wpływa na sen i rozwój?
Jednym ze sposobów na poprawę jakości snu dziecka jest wprowadzenie wieczornych zabaw, które nie tylko pomogą mu się wyciszyć, ale także pobudzą jego kreatywność i wyobraźnię. W tym kontekście ciekawym rozwiązaniem są zabawki, które pozwalają dzieciom odkrywać swoje marzenia i sny – badania pokazują, że spokojne i pozytywne sny sprzyjają kreatywnemu rozwojowi dziecka. Nowa seria LEGO DREAMZzz™, która skupia się na eksploracji świata snów, może być idealnym narzędziem, wspierającym dzieci w wyrażaniu swojej wyobraźni i budowaniu historii inspirowanych marzeniami sennymi.
Koszmary senne – jak pomóc dziecku?
Występowanie koszmarów jest naturalnym etapem rozwoju dzieci, jednak może być bardzo stresujące. Co zrobić, gdy nasza pociecha budzi się w nocy z lękiem? Aleksandra Belta-Iwacz radzi, aby nie analizować koszmarów bezpośrednio przed snem. Warto natomiast rano porozmawiać o nich na spokojnie, pozwolić dziecku opowiedzieć o swoich przeżyciach i znaleźć pozytywne sposoby na radzenie sobie z lękiem (spróbujcie triku z poduszką, o którym mówi w podcaście).
Psycholożka podkreśla, że spokojny sen to wynik rutyny, bliskości i spokojnych aktywności przed snem. Ograniczenie ekranów, wspólne zabawy manualne, a także rozmowy o snach i emocjach mogą sprawić, że dziecko będzie spało spokojniej, a jego sny będą pełne kreatywnych inspiracji.