14 września dniem atopowego zapalenia skóry – jak wspierać dziecko w tej trudnej chorobie?
Materiał reklamowy marki Avène
11 września 2024, 13:24·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 11 września 2024, 13:24
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to nie tylko problem medyczny, ale także trudna codzienność tysięcy rodzin. Gdy Twoje dziecko zmaga się z tą chorobą, każdy dzień może przynosić nowe wyzwania – od uciążliwego swędzenia po problemy ze snem. Jak zatem skutecznie wspierać malucha, by zapewnić mu komfort, a jednocześnie zadbać o spokój i harmonię w rodzinie?
Reklama.
Reklama.
AZS to przewlekła zapalna choroba skóry, dla której charakterystyczne są suche, swędzące, często zaczerwienione zmiany. Zdiagnozowanie AZS u dziecka jest równoznaczne z koniecznością wprowadzenia szeregu zmian – zarówno w jego codziennych aktywnościach, jak i w życiu całej rodziny. Odpowiednia pielęgnacja, nawodnienie, ochrona przed słońcem czy wdrożenie i nauczenie dziecka codziennych rutyn mogą mu przynieść znaczącą ulgę.
Przede wszystkim – pielęgnujcie
Podstawą dbania o skórę atopową jest właściwa pielęgnacja. Emolientoterapia (czyli stosowanie emolientów - specjalnych preparatów nawilżających i natłuszczających skórę) wspiera odbudowę oraz utrzymanie naturalnej bariery ochronnej skóry. Warto postawić na profesjonalne oraz zaufane rozwiązanie, takie jak opracowana przez laboratoria Eau Thermale Avène linia dermokosmetyków XERACALM A.D, która oferuje kompleksowe rozwiązania dla osób zmagających się z atopią.
Dermokosmetyki te otrzymały od Europejskiego Forum Dermatologicznego status EMOLIENTU PLUS. Produkty tej kategorii poprawiają status zmian skórnych i pozytywnie wpływają na mikrobiom skóry pacjentów z AZS.
Bardzo istotne są również zasady, które należy wprowadzić w standardowej codziennej higienie. Korzystaj z letniej, a nie gorącej wody i ogranicz czas kąpieli dziecka do 5-10 minut. Bardzo istotne jest, zwłaszcza po kąpieli, zastosowanie emolientów. Pozwalają one utrzymać odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie skóry, a pozostawienie jej lekko wilgotnej przed nałożeniem emolientu ułatwi wchłanianie produktu.
Warto również uczyć dziecko częstego mycia rąk delikatnym środkiem myjącym. Co ważne, częścią tej rutyny zawsze powinno być nałożenie na dłonie kremu nawilżającego. Należy także zwrócić uwagę na regularne obcinanie paznokci – zmniejszy to ryzyko zadrapań i uszkodzeń skóry.
Ważne jest również wyrobienie nawyków towarzyszących przygotowaniu do wyjścia z domu. Smarowanie dziecka kremem z filtrem przeciwsłonecznym pomoże ochronić wrażliwą skórę atopową przed działaniem promieniowania UV. Dodatkowo zawsze warto mieć przy sobie nawilżający emolient, aby w każdym momencie móc go swobodnie nałożyć na skórę.
Małe rzeczy mają znaczenie
Aby stworzyć przyjazną przestrzeń domową dla dziecka z AZS, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na tekstylia, które mają bezpośredni kontakt z jego skórą. Przy wyborze ubrań oraz pościeli powinniśmy skupić się na tym, aby były z bawełny lub innych naturalnych, „oddychających” materiałów. Zdecydowanie należy unikać syntetycznych tkanin oraz wełny, które mogą nasilać pocenie się oraz powodować przegrzanie. W chłodniejsze dni warto również ubrać dziecko „na cebulkę”, czyli kilka lżejszych warstw zamiast jednej grubej. Pozwoli to uniknąć przegrzania, które może nasilić świąd.
Należy pamiętać o nawilżeniu powietrza w domu, a wilgotność w pomieszczeniach powinna być na w miarę stałym poziomie między 40% a 60%. Kluczowe znaczenie dla zdrowia ma również regularne sprzątanie, co pozwoli ograniczyć kontakt dziecka z kurzem, roztoczami i innymi potencjalnie drażniącymi skórę czynnikami.
Postaw na relaks i edukację
Atopowe zapalenie skóry jest chorobą, która wpływa na dziecko zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Stopniowo warto uczyć dziecko, jak dbać o swoją skórę – na co zwracać uwagę, jakich produktów używać, jak reagować na objawy. Bardzo istotne jest również wskazanie sposobów radzenia sobie z chęcią drapania skóry – np. poprzez lekkie poklepywanie miejsca swędzenia lub stosowanie zimnych okładów.
W codzienności każdego dziecka niezwykle ważną rolę pełnią też chwile relaksu i zabawy – wspierają one redukcję stresu, który może dodatkowo nasilać objawy AZS. W razie silnych problemów należy również zapewnić dziecku odpowiednią opiekę psychologiczną oraz dbać o wzmacnianie jego pewności siebie. Korzystnie na jego sytuację wpłyną także rozmowy z opiekunami. Informuj nauczycieli, opiekunów w przedszkolu czy innych członków rodziny o potrzebach dziecka z AZS, aby wszyscy byli świadomi, jak najlepiej wspierać dziecko w codziennych sytuacjach.