Zakład Ubezpieczeń Społecznych apeluje do spóźnialskich o złożenie wniosków o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025. Jeśli nie zrobią tego do końca tego miesiąca, stracą świadczenie za czerwiec. Z danych ZUS wynika, że może to dotyczyć około 100 tys. dzieci.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Nowy okres świadczeniowy programu "Rodzina 800 plus" rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Jedyną gwarancją zachowania ciągłości wpłat i otrzymania wyrównania za czerwiec i lipiec jest złożenie wniosku o świadczenie do 30 czerwca 2024 r. Pieniądze wpłyną na konto do końca sierpnia.
– Jeśli rodzice złożą wniosek w lipcu, nie otrzymają już wyrównania za poprzedni miesiąc. Prawo do świadczenia będzie przysługiwało od miesiąca, w którym złożone zostaną dokumenty, czyli wniosek złożony w lipcu będzie oznaczał wypłatę świadczenia od lipca, a złożony w sierpniu od sierpnia – informuje rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.
Jak sprawdzić status wniosku?
Nie pamiętasz, czy składałeś wniosek o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, możesz sprawdzić to na stronie PUE ZUS po zalogowaniu. W zakładce "Świadczeniobiorca" odszukaj program Rodzina 800+, kliknij w "Pokaż". Dalej sprawdzisz informacje o złożonych wnioskach i statusie ich rozpatrywania lub złożysz nowy wniosek.
– Jeśli rodzic bądź opiekun dziecka nie jest pewny, czy złożył wniosek o 800 plus na nowy okres 2024/2025, może to sprawdzić, logując się na PUE ZUS. Bez względu na to, jakim kanałem przekazał formularz, tj. czy był wysyłany przez PUE, bankowość elektroniczną, Emp@tię czy aplikację mobilną mZUS, informacja o jego wpływie jest widoczna na indywidualnym profilu – mówi Żebrowski.
Zapomniałeś o wniosku o 800 plus?
Jeśli jeszcze nie złożyłeś wniosku o 800 plus na okres świadczeniowy 2024/2025, możesz zrobić to przez PUE, portal Emp@tia, aplikację mobilną mZUS lub bankowość elektroniczną. Pospiesz się, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty świadczeń. Przy okazji przypominamy, że od 1 lipca 2024 r. tą samą drogą można składać wnioski o 300 plus, czyli pieniądze z programu "Dobry Start", przysługujące uczącym się dzieciom do ukończenia 20 roku życia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności – do 24 roku życia.