Egzamin ósmoklasisty 2024 odbywał się w dniach 14-16 maja. Wyniki CKE opublikuje 3 lipca. W rekrutacji do szkół średnich liczy się każdy punkt, a z samych egzaminów ósmoklasisty można ich w sumie zdobyć 100. Nic więc dziwnego, że zarówno młodzież, jak i rodzice, skrupulatnie liczą punkty i dokładnie przyglądają się wynikom egzaminów. A te, jak się okazuje, mogą być sprawdzone źle.
W samym 2023 roku do okręgowych komisji egzaminacyjnych wpłynęło 19 870 wniosków o wgląd do egzaminu ósmoklasisty i 4 554 wnioski o weryfikację liczby punktów w sprawdzonej pracy, z czego wynik został zmieniony w 1 574 pracach. To aż 7,9 proc. prac ósmoklasistów.
Jak odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty?
Żeby odwołać się od wyniku egzaminu ósmoklasisty, musisz złożyć dwa wnioski:
Po zalogowaniu się do systemu ZIU, w którym podane są wyniki egzaminów, uczniowie mogą wybrać poszczególny przedmiot i sprawdzić, ile punktów zdobyli za konkretne zadanie. Jeśli wynik wydaje się podejrzany, możesz wystąpić o wgląd do egzaminu (w przypadku ósmoklasisty robi to jego opiekun prawny). To pozwoli sprawdzić fizycznie egzamin. Możesz sprawdzić arkusze z wybranego egzaminu, możesz z wszystkich trzech przedmiotów.
Wniosek o wgląd do pracy egzaminacyjnej składasz do dyrektora odpowiedniej okręgowej komisji egzaminacyjnej. Możesz to zrobić pocztą, faksem lub elektronicznie. Pamiętaj jednak, że liczy się czas, bo rekrutacja do szkoły średniej jest już w toku, dlatego najlepiej jest zrobić to online już na etapie sprawdzania wyników po ich ogłoszeniu. Na stronie z wynikami będzie przycisk "złóż wniosek o wgląd". Im szybciej wystąpisz o wgląd do egzaminu, tym szybciej będziesz mógł go sprawdzić.
Wniosek o wgląd do egzaminu ósmoklasisty
"Uczeń lub jego rodzice mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej tego ucznia, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej, w terminie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia wyników egzaminu ósmoklasisty, tj. od 3 lipca 2024 r. do 3 stycznia 2025 r.", czytamy w dokumencie dostępnym na stronie CKE.
We wniosku o wgląd do egzaminu ósmoklasisty należy wpisać:
Możesz skorzystać z załącznika 16a do dokumentu "Informacja o sposobie organizacji i przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.".
Wnioski rozpatrywane są wg kolejności wpływu. Dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ma 5 dni roboczych od otrzymania wniosku na wyznaczenie terminu miejsca wglądu do egzaminu.
Wgląd do egzaminu ósmoklasisty
Wgląd do arkuszy odbywa się w obecności pracownika okręgowej komisji egzaminacyjnej. Ósmoklasista musi być w towarzystwie opiekuna prawnego. Na wgląd do jednej pracy egzaminacyjnej jest minimum 30 minut, a po upływie czasu wyznaczonego przez dyrektora OKE, czas ten może zostać wydłużony na prośbę osoby uprawnionej do wglądu. Może być też krótszy niż 30 minut, jeśli osoby wnioskujące o wgląd chcą wyjść wcześniej.
Arkuszy nie można kserować, możesz jednak zrobić zdjęcia np. telefonem. Możesz też sporządzać w tym czasie notatki na kartkach oraz długopisach przekazanych przez OKE (nie wolno robić notatek, korzystając z własnych materiałów i przyborów do pisania). Możesz też sprawdzać zasady oceniania.
Wniosek o ponowne sprawdzenie egzaminu ósmoklasisty
W następnym kroku rodzice ucznia mogą zwrócić się z wnioskiem o weryfikację sumy punktów. Taki wniosek (załącznik 16b) wraz z uzasadnieniem (ze wskazaniem numerów zadań/kryteriów, których ocena powinna zostać zweryfikowana) składa się do dyrektora okręgowej komisji egzaminacyjnej w terminie 2 dni roboczych od dnia dokonania wglądu. Podobnie jak w przypadku zwracania się do OKE o wgląd do egzaminu, wniosek możesz złożyć osobiście, drogą elektroniczną, faksem lub pocztą tradycyjną. Weryfikacji sumy punktów dokonuje się w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku.
Źle obliczone punkty z egzaminu ósmoklasisty
Po ponownym sprawdzeniu egzaminu, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej w ciągu 14 dni od dnia otrzymania wniosku poinformuje pisemnie ucznia lub jego rodziców o wyniku weryfikacji sumy punktów. Jeśli okaże się, że uczniowi należy się więcej punktów, dyrektor okręgowej komisji egzaminacyjnej ustala nowe wyniki egzaminu ósmoklasisty, anuluje dotychczasowe zaświadczenie i wydaje nowe zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty. Warto wiedzieć, że od tych wyników nie można się już odwołać, bo rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne.