Rusza budowa “Ogródków ze smakiem”. Konkurs znów wzbudził ogromne zainteresowanie
Redakcja MamaDu
30 kwietnia 2024, 11:43·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 30 kwietnia 2024, 11:43
240 przedszkoli, 107 tysięcy głosów, 10 nagród głównych, setki uśmiechniętych dziecięcych buziek i ogromna duma, rozpierająca dorosłych, której nie sposób zmierzyć. Tak przedstawia się końcowy bilans konkursu “Ogródki ze smakiem”, organizowanego już po raz trzeci przez firmę Electrolux.
Reklama.
Reklama.
– Cieszymy się, że zainteresowanie konkursem „Ogródki ze smakiem” nie słabnie, zwłaszcza na poziomie zaangażowania rodziców, kadry przedszkola i samych dzieci – komentowała tegoroczną edycję Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist w Electrolux Poland, członkini Komisji Konkursowej.
“Ogródki ze smakiem” to konkurs skierowany do wszystkich tych przedszkoli, które pragną rozszerzyć swój profil edukacyjny w kierunku ekologii oraz zdrowego odżywiania. Zadanie konkursowe było adekwatne do tej misji i polegało na stworzeniu kreatywnego planu na wykorzystanie ogródków warzywnych w zajęciach edukacyjnych.
A nagrody? Nie mogły być inne: dziesiątka laureatów będzie już niedługo mogła pochwalić się własnymi, nowymi ogródkami warzywnymi, wybudowanymi na terenach przedszkoli.
Aby móc cieszyć się pięknymi warzywnikami, przedszkola musiały najpierw zmierzyć się w ogólnopolskim głosowaniu. Ten etap zakończył się wyłonieniem najlepszej trzydziestki. Następnie do gry wkroczyło jury w składzie:
Maja Popielarska, dziennikarka, autorka tekstu programowego o ogródkach w edukacji dzieci,
mgr inż. Jagoda Valkov, autorka projektu i wykonawczyni „Ogródków ze smakiem”,
mgr inż. Katarzyna Misiak, koordynatorka ds. edukacji w Ogrodzie Botanicznym PAN w Powsinie,
Kinga Bernat, edukatorka Banku Żywności SOS w Warszawie,
Olga Głębicka, Senior Marketing Specialist, Electrolux Poland.
Obrady miały na celu wyłonienie najlepszej dziesiątki i podzielenie jej na dwie grupy: laureatów I stopnia, czyli przedszkola, które otrzymały “duże” ogródki, oraz laureatów II stopnia, którzy będą cieszyć się ogródkami “mobilnymi”.
Dwadzieścia kolejnych przedszkoli otrzymało zestawy ogrodnicze i książki od wydawnictwa Zielona Sowa, ułatwiające rozpoczęcie przygody z prowadzeniem przedszkolnego ogródka warzywnego.
Dodatkowo, wszyscy finaliści otrzymają tablicę magnetyczną z Talerzem Zdrowego Przedszkolaka, który jest graficzną formą zaleceń zdrowego żywienia dla dzieci, opracowanych przez ekspertów Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, partnera merytorycznego akcji.
Jak tłumaczy projektantka ogródków warzywnych, mgr. inż. Jagoda Valkov, przedszkola nie musiały wcale dysponować rozległym areałem – “duże” ogródki zmieszczą się na wielu przyprzedszkolnych trawnikach:
Ogródki mobilne są mniejsze, ale w pełni funkcjonalne:
Poniżej zamieszczamy listę laureatów nagród I i II stopnia:
Laureaci Nagród I Stopnia:
Miejskie Przedszkole nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej, Województwo śląskie, powiat i gmina Ruda Śląska
Przedszkole nr 13 w Lublinie, województwo Lubelskie, powiat
i gmina Lublin
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Kątach, województwo mazowieckie, powiat piaseczyński, gmina Góra Kalwaria
Przedszkole w Milówce, województwo śląskie, powiat żywiecki, gmina Milówka
Publiczne Przedszkole Samorządowe w Trzebielu, województwo lubuskie, powiat żarski, gmina Trzebiel
Laureaci Nagród II Stopnia:
Samorządowe Przedszkole w Tuplicach, województwo lubuskie, powiat żarski, gmina Tuplice
Miejskie Przedszkole Integracyjne nr 9 „Na Zielonym Wzgórzu”
w Gorzowie Wielkopolskim, województwo lubuskie, powiat i gmina Gorzów Wielkopolski
Miejskie Przedszkole nr 24 Wesoła Żyrafa w Zielonej Górze, województwo lubuskie, powiat i gmina Zielona Góra
Przedszkole nr 47 „Happy Days - Szczęśliwe Dni” w Zielonej Górze, województwo Lubuskie, powiat i gmina Zielona Góra
Publiczne przedszkole Happy Bees, województwo dolnośląskie, powiat i gmina Wrocław
Przedszkola-laureaci nie kryły swojej radości i chętnie dzieliły się informacjami o zwycięstwie na swoich facebookowych profilach.
“Kiedy zdecydowałam się zgłosić Przedszkole do konkursu jednego byłam pewna - LUDZI, którzy tworzą Miejskie Przedszkole nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej i ani przez chwilę nie wątpiłam w to, że mamy realną szansę na wygraną!” - pisała Kinga Podhorodyńska, dyrektor Miejskiego Przedszkola nr 40 im. Marii Kownackiej w Rudzie Śląskiej.
“Kiedy każdy mówi, że się nie uda po prostu rób swoje” - pisała z kolei Natalia Bartoszek z Przedszkola nr 13 w Lublinie.
“Nie możemy się doczekać, aby rozwijać nasz "Ogródek ze smakiem" i zapewnić naszym dzieciom jeszcze więcej radości z odkrywania świata natury i zdrowych smaków” - zapowiedziało przedszkole w Trzebielu.
“Ogródki ze smakiem” coraz bardziej potrzebne
Jak pokazują doświadczenia tej i poprzednich edycji, dzieci niezwykle entuzjastycznie podchodzą zarówno do idei pielęgnacji, jak i zajadania warzyw z “własnego” ogródka. A to ostatnie, jak wiemy, nie zawsze jest normą.
Nawyki żywieniowe dzisiejszych maluchów diametralnie różnią się od tych, które nabywały poprzednie pokolenia. Na wyciągnięcie ręki jest żywność głęboko przetworzona, podczas gdy po “prawdziwe” warzywa i owoce nierzadko trzeba organizować “wyprawy” do sporo oddalonego od domu targu. Być może właśnie dlatego dyrektorzy przedszkoli oraz rodzice tak żywo interesują się “Ogródkami ze smakiem”.
– Tworzenie warzywnika to nie tylko rozrywka, to kształtowanie świadomych, mądrych ludzi, wrażliwych na potrzeby środowiska. Wierzę, że razem zrobimy wiele pięknych ogródków warzywnych, które nie będą miały przed dziećmi żadnych tajemnic – tłumaczyła Maja Popielarska, dziennikarka i autorka tekstu programowego “Ogródki ze smakiem”.
Co istotne, idea konkursu przemawia nie tylko do reprezentantów “wielkomiejskich” przedszkoli - wręcz przeciwnie. Wartości, o których mówi Maja Popielarska, są ważne dla rodziców i pedagogów w całej Polsce:
– Tegoroczna edycja konkursu po raz kolejny udowadnia, że przedszkola z małych miejscowości są w stanie pokonać placówki z dużych miast, dzięki ogromnej determinacji i chęci posiadania własnego ogródka – mówiła Olga Głębicka z Electrolux.
Organizatorzy podkreślali również, że na uznanie zasłużyły nie tylko placówki, które koniec końców zdobyły największą liczbę głosów oraz uznanie jury, ale również wszystkie te, które aktywnie zaangażowały się w konkurs:
– Na szczególną uwagę zasługują nie tylko finaliści, ale też placówki, które wzięły udział w konkursie, lecz nie zdobyły nagrody głównej. Podchwyciły pomysł uprawy własnych warzyw, decydując się na samodzielne założenie ogródka lub potraktowały czas głosowania jak wesołą zabawę, w trakcie której przedszkolaki mogą wzbogacić wiedzę o uprawie roślin czy o zdrowym odżywianiu – komentowała Olga Głębicka.
O tym, jak duże było zaangażowanie uczestników i sympatyków poszczególnych przedszkoli niech świadczy fakt, że dziennie w konkursie oddawano aż 5 tysięcy głosów.
Budowa ogródków w zwycięskich przedszkolach rozpoczyna się w maju. Trzymamy kciuki za owocne zbiory!
W przypadku ogródka-nagrody w konkursie „Ogródki ze smakiem”, pod uprawy przeznaczyłam 20m2 przestrzeni trawnika. Ogródek zaprojektowany jest w skrzyniach drewnianych, aby dzieci miały łatwy dostęp do warzyw, owoców i ziół. Ogródek w skrzyniach jest wygodny, funkcjonalny i łatwo zapanować nad pielęgnacją roślin. Jest otoczony ogrodzeniem, umieściłam w nim elementy małej architektury, takie jak ławeczki czy miniszklarnię.
mgr. inż. Jagoda Valkov
projektantka
Ogródek składa się z 5 donic - szklarni. Idealnie sprawdza się tam, gdzie nie ma dużo miejsca na uprawy. Latem może stać na zewnątrz, a jesienią i zimą w sali w przedszkolu. Nasz miniogródek będzie wtedy służył cały rok!