– Widać zmiany. Państwo jest po naszej stronie – mówią aktywiści, którzy przygotowali tegoroczny ranking szkół przyjaznych LGBTQ+. Pierwszy raz w historii wyniki rankingu ogłoszono w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Na szkoły głosowali uczniowie, w czwartej edycji oddano 12 tys. głosów.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Zwycięskie szkoły otrzymują Tarcze Zaufania podpisane przez wiceministrę edukacji Paulinę Piechnę-Więckiewicz. O miejscach szkół w rankingu zadecydowała młodzież, ale jak podkreślają autorzy opracowania, w tym roku wyjątkowo zaangażowani byli też rodzice i nauczyciele. Podczas konferencji w Ministerstwie Edukacji Narodowej Piechna-Więckiewicz mówiła:
– Dotąd queerowa młodzież, dzieci LGBT nie były tutaj mile widziane. Akcja rankingu szkół przyjaznych LGBTQ+wreszcie dostała należny jej patronat. Dotrzymujemy słowa o budowaniu otwartej, bezpiecznej, przyjaznej szkoły zaufania, takiej, która daje nam przestrzeń do bycia sobą. Tak niewiele trzeba, by przywrócić normalność. Bo to, że dyrektorzy się nie boją, to jest właśnie normalność.
Oprócz MEN, tegoroczny ranking swoim patronatem objęła Ministra Równości oraz Rzeczniczka Praw Dziecka. Rekordowe wsparcie okazały też samorządy miast i województw. – Tegoroczny ranking pokazuje, że zmiana postaw zaczyna być obecna w szkołach. Przed nami jeszcze bardzo dużo pracy, ale wsparcie instytucji państwa jest nieocenione. Wreszcie instytucje są tam, gdzie powinny, czyli po stronie nas, młodzieży – mówi Mateusz Trzaska, współkoordynator rankingu.
Ranking szkół przyjaznych LGBTQ+ 2024
O tym, czy szkoła jest przyjazna LGBTQ+, decydują uczniowie. Co to znaczy "przyjazna"? Każdy uczeń w takiej szkole może czuć się bezpiecznie. W badaniu odpowiadają na pytania: czy szkoła troszczy się o dobrostan psychiczny swoich podopiecznych? Czy jest w nich choć jedna osoba, do której w każdej chwili można się zwrócić o pomoc? Czy wpuści na studniówkę pary homoseksualne? Czy organizuje Tęczowe Piątki? Czy nauczyciele używają takich zaimków, o jakie proszą młodzi ludzie? Czy w szkole panoszy się hejt, na który nikt nie reaguje? Jak uczniowie traktują swoich nieheteronormatywnych rówieśników?
Do udziału w badaniu Fundacja GrowSPACE zaprosiła też kadrę pedagogiczną i rodziców. Odpowiedziało ponad 8 tysięcy rodziców oraz pracowników szkół. "Respondenci, będący rodzicami osób uczniowskich ze szkół średnich, tak samo jak ich dzieci, są świadomi, że w placówkach, do których uczęszczają ich dzieci, uczą się osoby ze społeczności LGBTQ+. Tylko 10 proc. rodziców nie zna lub nie wie o choć jednej takiej sobie w szkole swojego dziecka", czytamy w oświadczeniu Fundacji.
Top 10 szkół przyjaznych młodzieży LGBTQ+ w Polsce
"Bednarska" I Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digivijay Sinhji –Warszawa
XXX Liceum Ogólnokształcące im. Jana Śniadeckiego – Warszawa
III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi – Zabrze
Saska Szkoła Realna – Liceum Ogólnokształcące – Warszawa
Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Cogito – Żywiec
2 Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Międzynarodowymi im. Pawła Jasienicy Społecznego Towarzystwa Oświatowego – Warszawa
IV Liceum Ogólnokształcące im. Emilii Sczanieckiej – Łódź
I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza – Olsztyn
Ogólnokształcąca Szkoła Sztuk Pięknych – Opole
Młodzieżowy Ośrodek Socjoterapii nr 1 "SOS" – Warszawa.
Pełną listę szkół przyjaznych LGBTQ+ z podziałem na województwa sprawdzisz tutaj.
– Niestety nadal zauważamy przypadki szkół w rankingu, które ocenione są na mapie na czerwono i jest to dla nas niepokojące. Chcemy, aby każda szkoła była miejscem wychowującym młodych ludzi w duchu otwartości i poszanowania godności ludzkiej. To nasze podstawowe prawa – podkreśla Trzaska.