To z pozoru banalnie prosta zagdaka, wprost idealna dla małych dzieci, bo dorosły przecież od razu poda prawidłową odpowiedź. Czyżby? Nie ulegaj zbyt szybko pozorom, bo twoja pierwsza myśl może być błędna. Internauci kłócą się o to, kto ma rację.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Ta dziecinnie prosta zagadka podzieliła wielu dorosłych, którzy spierają się o prawidłową odpowiedź. Czy można w takim zadaniu w ogóle popełnić błąd? A no można. Ile jest cyfr na tarczy zegara? Lepiej się zastanów dwa razy, zanim podasz kompromitującą cię odpowiedź.
Odczytywania godzin na zegarku uczą się już przedszkolaki, do dwunastu policzy każdy 4-latek, a obliczenia zegarowe pojawiają się już na początku szkoły podstawowej. Dlaczego więc odpowiedź na to proste pytanie wzbudza tyle emocji wśród dorosłych? Co ciekawe, uczniowie nie mają z tym zupełnie problemu.
Odpowiedź nie jest taka oczywista
Wiele osób upiera się, że prawidłową odpowiedzią jest 12, jesteś jedną z nich? Niestety mam złą wiadomość: jest błędna. Jeszcze raz dobrze się zastanów. Do rozwiązania tej szkolnej łamigłówki z zegarem nie potrzeba ci znajomości reguł matematycznych, nie musisz znać wzorów i wykonywać skomplikowanych obliczeń. Więc w czym problem? Jeszcze raz uważnie przeczytaj polecenie. Czy tym razem zauważyłeś, że chodzi o cyfry, a nie o liczby?
Wiele osób po zakończeniu edukacji szkolnej zapomina, że to coś innego i używa tych określeń zamiennie, a to błąd. Bo cyfr mamy zaledwie 10, a liczb nieskończenie wiele, tworzymy je właśnie z cyfr. Oznacza to, że na tarczy zegara jest 12 liczb, a nie cyfr. Więc jaka jest prawidłowa odpowiedź?
Pada kilka odpowiedzi
Nie, nie jest to 10, bo pytanie nie było o różne cyfry, tylko o wszystkie cyfry na tarczy zegara. Co ciekawe niektórzy upierają się, że dobrą odpowiedzią jest 9. Pomijają 10, 11 i 12, twierdząc, że to liczby. Owszem, ale każda z nich składa się przecież z dwóch cyfr.
Prawidłowa odpowiedź to 15! To zadanie to świetny trening na logiczne myślenie.