"Flintstonowie" to bajka stworzona przez amerykańskich twórców – Williama Hannę i Josepha Barberę. Serial ten został wyemitowany po raz pierwszy w latach 1960-1966, a jego akcja toczy się w czasach prehistorycznych. Głównymi bohaterami są Fred Flintstone, jego żona Wilma i córka Pebbles, a także ich sąsiedzi Barney i Betty Rubble. Obie rodziny żyją w fikcyjnym mieście Bedrock, gdzie dinozaury używane są jako zwierzęta domowe, a technologia nie ustępuje miejsca znanym nam nowinkom.
Wiele gagów w animacji odnosi się do tego, że Fred i Barney jedzą duże ilości mięsa, często w postaci bekonu, steków i innych potraw mięsnych. Okazuje się jednak, że dieta Flintstonów i ich sąsiadów wynikała raczej z luźnej interpretacji twórców niż historycznej dokładności. Zdaniem amerykańskich naukowców jaskiniowiec z bajki jadłby warzywa zamiast mięsistych Bronto-Burgerów.
Chociaż serial przedstawia Flintstonów i ich sąsiadów jako żyjących w erze kamienia, ich dieta i nawyki żywieniowe są raczej wynikiem kreatywnej interpretacji twórców niż historycznej dokładności. Przodkowie człowieka, tacy jak mieszkańcy Bedrock, często zajadali się warzywami, np. marchewką i pasternakiem, a także zbożami i orzechami. Ujawniły to badania starożytnych kości, zębów i spalonych szczątków roślin. Obala to więc wcześniejsze teorie głoszące, jakoby praczłowiek żywił się głównie mięsem, które upolował.
Badania przeprowadzone przez Uniwersytet Wyoming w USA na szczątkach sprzed 9000 lat w Andach w Peru wykazały, że podstawą diety były m.in. ziemniaki. Główną metodą przyrządzania dzikich bulw było prawdopodobnie pieczenie ich w podziemnych dołach.
– Nasza analiza pokazuje, że dieta jaskiniowców składała się w 80 proc. z roślin oraz w 20 proc. z mięsa. Podejrzewam, że ziemniaki nadal stanowią znaczną część diety na całym świecie, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę popularność frytek – mówi prof. Randy Haas.
Weganizm polega na rezygnacji nie tylko z mięsa, ale również produktów mlecznych. W czasach pradawnych mleko nie było towarem łatwo dostępnym, ponieważ nie uprawiano jeszcze wtedy rolnictwa. To jeszcze jeden dowód na to, że większość mieszkańców jaskiń mogła być weganami – na długo przed pojawieniem się tofu.
Źródło: The Sun
Czytaj także: https://mamadu.pl/137959,weganizm-u-dzieci-anna-sudol-radzi-jak-wychowac-weganskie-dziecko