logo
Na pierwszy rzut oka odpowiedź może wydawać się oczywista. mat. własne
Reklama.

W dzisiejszych czasach zdolność szybkiego przeliczania często mocno kuleje u dorosłych. Trudno się dziwić: kasa fiskalna oblicza za ciebie resztę, choć kiedy płacisz kartą lub przelewem, to i tak nie ma większego znaczenia. Jeśli trzeba coś policzyć, to w telefonie zawsze masz kalkulator. To mocno rozleniwia, a to niedobrze.

Szybkie przeliczanie przydaje się nie tylko podczas robienia zakupów. Zadania, równania, zagadki i łamigłówki to świetny trening dla naszego mózgu. Aktywność taka ma korzystny wpływ na naszą pamięć, zdolność szybkiego kojarzenia, spostrzegawczość czy umiejętność wyciągania wniosków. To szereg kompetencji przydatnych w codziennym życiu.

Jak trenować?

W sklepach nie brakuje ciekawych gier logicznych, dostępne są także przeróżne aplikacje na smartfony. Jednak nie musi to być nic wyszukanego, wystarczą z pozoru zwykłe działania matematyczne, które nieco zmuszą cię do myślenia. Mamy dla ciebie właśnie takie wyzwanie.

4+2⋅6:3+7=?

Wygląda z pozoru na banalnie proste działanie. Najpewniej większość uczniów starszych klas podstawowych w mgnieniu oka obliczy wynik, i to w pamięci. Dorośli mogą mieć jednak z nim kłopot.

Zadania takie wymagają nie tylko wykonania obliczeń, ale także przypomnienia sobie pewnych zasad matematycznych, których od czasu ukończenia szkoły podstawowej najpewniej nie używałeś. Jesteś w stanie powiedzieć, jaka jest odpowiedź?

Prawidłowy wynik

Jeśli wykonałeś działania od lewej do prawej, to popełniłeś błąd! Przypomnijmy, aby obliczyć prawidłowy wynik, należy najpierw wykonać działania w nawiasach, potem mnożenie i dzielenie, a na końcu dodawanie i odejmowanie. Jednak uwaga, jeśli mnożenie i dzielenie występuje obok siebie, wtedy działania wykonujemy od lewej do prawej.

Jak prawidłowo obliczyć powyższe działanie? Najpierw należy pomnożyć, następnie podzielić, sumowanie zostawiamy na sam koniec.

4+26:3+7=? 4+12:3+7=? 4+4+7=? 8+7=15

Prawidłowe rozwiązanie to: 15.

Czytaj także: