Wiele osób pewnie się ze mną zgodzi, że matematyka to jedna z trudniejszych dzianin nauki. Jednak prawda jest taka, że bez niej ani rusz. W życiu codziennym przecież musimy nie tylko liczyć, ale także analizować, wyciągać wnioski i logicznie myśleć.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Choć najpewniej szkołę masz już dawno za sobą, to jednak warto raz na jakiś czas wrócić do matematycznych działań, zagadek i łamigłówek. Dzięki nim można skutecznie ćwiczyć szare komórki.
Przygotowaliśmy dla ciebie z pozoru banalne zadanie, które trochę zmusi cię do myślenia. Czy wiesz, jaki będzie wynik tego działania?
4−2:1/2+1=?
Dorośli mają kłopot
Zadanie jest proste dla... ucznia szkoły podstawowej, a co z dorosłymi? Wiele osób z czasem zapomina, jak się rozwiązywało takie działania. Nic nie szkodzi, nikt tu nie będzie stawiał ocen. Na spokojnie zastanów się, od czego trzeba zacząć. Wiesz już, jaka jest prawidłowa odpowiedź?
W sieci aż wrze od sporów nad prawidłowym wynikiem. Choć każdy jest przekonany, że ma rację, to prawidłowa odpowiedź jest tylko jedna. Największy problem stanowią nie same obliczenia, ale kolejność wykonywania działań.
Według zasad matematycznych zawsze zaczynamy od nawiasów, potem przechodzimy do mnożenia i dzielenia, na końcu do dodawania i odejmowania. Ufff, nawiasów nie ma, więc jeden problem z głowy, jest tylko dzielenie, więc to ono należy wykonać w pierwszej kolejności.
Prawidłowe rozwiązanie
Ale jak to było z dzieleniem przez ułamki? To właśnie tu najwięcej osób popełnia błąd. Niektórym wydaje się, że jeśli 2 podzielimy przez 1/2, to uzyskamy połowę tej liczby, a to nieprawda.
Spokojnie pomyśl i przypomnij sobie, że jeśli chcemy liczbę podzielić przez ułamek, to należy ją pomnożyć przez jego odwrotność. W tym przypadku będzie to 2, czyli 2⋅2=4
Możesz też zmienić zapis ułamka na 0,5, czyli 2:0,5=4
Teraz wystarczy wykonać resztę działań od lewej do prawej i mamy wynik! Wygląda to następująco: