Zgodnie z danymi WHO w Polsce już co trzecie dziecko i nastolatek w wieku 10–19 lat ma nieprawidłową masę ciała. Skąd tak duża skala problemu i co mogą zrobić rodzice, by wprowadzić w życie korektę na jak najwcześniejszym etapie rozwoju dziecka? Zapytaliśmy o to Katarzynę Żywczyk, ekspertkę ds. żywienia Nestlé Polska.
Reklama.
Reklama.
Analizy przeprowadzone w ramach badania #zacznijodlekkiej! wskazują, że dzieci uczestniczące w programie Lekkoatletyka dla każdego! są szczuplejsze niż ich nietrenujący rówieśnicy.
Wśród dzieci uprawiających regularną aktywność fizyczną jest znacznie mniej otyłych i z nadwagą niż w grupie kontrolnej. Wśród trenujących, nadwagę ma 5% dzieci, a 1% stanowią dzieci otyłe. Natomiast wśród nietrenujących odsetki te są znacząco wyższe: 12% dzieci ma nadwagę, a 7% jest otyłych.
Oznacza to, że w grupie nietrenującej odsetek dzieci z nadmierną masą ciała jest ponad trzykrotnie wyższy (19%) niż wśród trenujących w programie Ldk! rówieśników (6%).
Z raportu „Zacznij od lekkiej 2023” przygotowanego na zlecenie Nestlé wynika, że dzieci uczestniczące w programie Lekkoatletyka dla każdego! mają nie tylko lepsze wyniki w zakresie sprawności fizycznej i masy ciała, ale również lepsze nawyki żywieniowe niż ich rówieśnicy - częściej sięgają po warzywa i owoce, spożywają i odpowiednio bilansują drugie śniadanie czy przekąski.
Posłuchaj rozmowy z Katarzyną Żywczyk, ekspertką ds. żywienia Nestle Polska i dowiedz się więcej o wnioskach płynących z raportu #zacznijodlekkiej 2023, sprawdź, jak powinna wyglądać zbilansowana dieta dziecka i jak zachęcić je do prawidłowego odżywiania oraz aktywności fizycznej.