mamDu_avatar

Dobra książeczka dla dzieci, czyli tak naprawdę jaka? O zdanie pytamy psychologa

Redakcja MamaDu

03 sierpnia 2023, 10:04 · 3 minuty czytania
Książka przygodowa czy może baśń? W twardej czy miękkiej okładce? Cienka czy gruba? Wybierając lektury do przeczytania razem z najmłodszymi, można zagubić się w gąszczu wątpliwości. Tak naprawdę klucz jest dość prosty i intuicyjny, co idealnie widać na przykładzie książeczek dostępnych w zestawach Happy Meal w restauracjach McDonald’s.


Dobra książeczka dla dzieci, czyli tak naprawdę jaka? O zdanie pytamy psychologa

Redakcja MamaDu
03 sierpnia 2023, 10:04 • 1 minuta czytania
Książka przygodowa czy może baśń? W twardej czy miękkiej okładce? Cienka czy gruba? Wybierając lektury do przeczytania razem z najmłodszymi, można zagubić się w gąszczu wątpliwości. Tak naprawdę klucz jest dość prosty i intuicyjny, co idealnie widać na przykładzie książeczek dostępnych w zestawach Happy Meal w restauracjach McDonald’s.
Fot. mat. prasowe
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej

Książeczki pojawiły się w zestawach dla najmłodszych już jakiś czas temu, ale lista dostępnych tytułów systematycznie się wydłuża. Wspólnym mianownikiem wszystkich historii jest temat: każda z kilkunastostronicowych lektur opowiada o życiu znanych osób, których osiągnięcia plasują się wysoko na skali niezwykłości.

Dlatego też najmłodsi mieli już okazję zapoznać się z dokonaniami twórców takich jak Frida Khalo czy Elton John, czy naukowców formatu Marie Skłodowskiej-Curie lub Alberta Einsteina. Od niedawna maluchy mogą poczytać również o tym, jak wyglądała droga na szczyt znanych sportowców i piłkarzy.

Dwie ostatnie książeczki noszą tytuły: “Mogę zostać wspaniałym piłkarzem” oraz “Mogę zostać bohaterem sportu” i prezentują historię takich sław jak: Pele, Megan Rapinoe czy Bruce Lee. Dzięki lekturom mali czytelnicy mogą poznać nie tylko pasje tych znanych osób, ale także mogą zobaczyć, że warto mieć marzenia, dzięki którym można zostać tym, kim tylko się zechce!

Dzieci tylko z pozoru wydają się być niewymagającymi czytelnikami. Najmłodsze z nich raczej nie będą krytycznie oceniać walorów literacki opowieści, ale na pewno głośno wyrażą swoje niezadowolenie, jeśli historia wyda im się nieciekawa. 

Inną kwestią, istotną z punktu widzenia opiekuna, który przecież będzie daną opowieść czytał razem z dzieckiem, jest walor edukacyjny. Książeczka powinna nieść ze sobą pozytywny przekaz i przekazywać maluchom odpowiednie wzorce zachowań - oczywiście w dostosowanej do wieku i ciekawej formie. 

Pytanie, jak na pierwszy rzut oka rozpoznać pozycję, która spełnia powyższe założenia? Psycholog Monika Perkowska podpowiada, że wystarczy zadać sobie cztery proste pytania:

  • Czy książeczka jest dopasowana do wieku mojego dziecka?

Wybierając książkę dla parolatka, ważne jest, aby uwzględnić jego poziom rozwoju. Możesz sprawdzić rekomendacje wiekowe na okładce lub w opisie książki, aby upewnić się, że jest odpowiednia dla Twojego dziecka pod względem języka czy przedstawionej historii. Zbyt trudna treść może szybko zniechęcić dziecko do czytania. 

  • Czy moje dziecko zainteresuje się treścią?

Warto wziąć pod uwagę zainteresowania dziecka uwzględniając tematykę książki, aby była ciekawą formą rozrywki. Przypomnij sobie, jakie przygody, zwierzęta lub bohaterów lubi dziecko i zrób mu miłą niespodziankę. 

  • Czy ilustracje przykuwają oko?

Dla małych czytelników obrazki w książce odgrywają ważną rolę. Wybieraj lektury z atrakcyjnymi dla najmłodszych ilustracjami, które pomogą dziecku zrozumieć treść i wciągnąć je w fabułę. Ilustracje powinny być zawsze dostosowane do wieku.

  • Czy książka promuje pozytywne wartości?

Wartościowa książka dla dziecka powinna mieć dobrze zbudowaną fabułę, ciekawe postacie i interesujący przekaz, który pozwoli dziecku rozwijać się zarówno intelektualnie, jak i emocjonalnie. Szukaj książek, które promują pozytywne wartości, takie jak przyjaźń, miłość, odwaga, szacunek, empatia. Unikaj treści promujących aspołeczne lub agresywne zachowania.

Monika Perkowska podkreśla, że dzieci uwielbiają historie, w których mogą odnaleźć cząstkę siebie:

- Książki powinny mieć czytelną fabułę i łatwo zrozumiałe treści. Dzieci w tym wieku lubią historie, które są osadzone w realności, ale jednocześnie pobudzają ich wyobraźnię i mogą zawierać elementy bajkowe - tłumaczy psycholog. 

Warto również zadbać o różnorodność tematyczną i raz po raz wychodzić poza strefę najbliższą zainteresowaniom dziecka - oczywiście nie za daleko, aby go nie zniechęcić. Niemniej jednak, jak podkreśla, psycholog, książki to narzędzie, dzięki, któremu maluch powinien poszerzać swoją znajomość świata:

- Wybieraj książki, które dotykają wielorakich tematów, takich jak zabawa, codzienne czynności, nauka, sztuka, świat zwierząt czy różnice kulturowe. To pozwoli dziecku rozwijać ciekawość świata i poszerzać swoją wiedzę - podpowiada psycholog. 

Warto również pamiętać, że zaraz po nas, rodzicach, bohaterowie książek, ale też filmów czy bajek bywają najważniejszymi wzorami do naśladowania: 

- Książki mogą przekazywać ważne wartości, takie jak miłość, serdeczność, przyjaźń, szacunek, uczciwość. Czytanie to dobra okazja, aby rozmawiać z dzieckiem o tych wartościach i ich znaczeniu dla naszej rodziny - podsumowuje Monika Perkowska.