Rodzic – ten, który pokazuje, jak mamy postępować. Ten, który pokazuje, jak mamy reagować. Jeśli sam nie zdobędzie narzędzi radzenia sobie w życiu, jeśli sam nie będzie miał zasobów – nie będzie miał się czym z nami podzielić. Jak pogodzić się z tą stratą i nie powtórzyć wzorców w układzie, w którym to my zostajemy rodzicami dla naszych dzieci?
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Rodzice niedojrzali emocjonalnie to tacy, którzy nie są w stanie wspierać i prowadzić dziecka w świadomy sposób po przestrzeni emocji, ponieważ nie mają takich możliwości, nie mają zasobów. To najczęściej osoby, które nie zaspokoiły własnych potrzeb rozwojowych (często jeszcze z etapu dzieciństwa). Taki człowiek nie będzie w stanie oddać uwagi, dojrzałości, umiejętności wysłuchania, pomieszczenia w sobie uczuć innego człowieka, nawet swojego dziecka.
Każdy z nas zna kogoś, kto takich rodziców ma. Być może sami jesteśmy ich dziećmi. Jak sobie radzić w dorosłym życiu, szczególnie kiedy sami zostajemy rodzicami?
Dziecko niedojrzałego rodzica, jako rodzic
Jak możemy pogodzić się z tym, że nasze potrzeby nie zostały wysłuchane? Terapeutka pisze: aby wyzdrowieć, musimy opłakać, zaakceptować i pogodzić się z brakiem zasobów u naszych rodziców. Iść do przodu.
Jeżeli jesteśmy dziećmi niedojrzałych emocjonalnie rodziców, możemy próbować znaleźć w życiu innych ludzi, którzy nas wesprą, wysłuchają. To może być terapeuta, ale również partner/partnerka.
Kiedy mierzymy się z atakiem ze strony niedojrzałego rodzica: oddech, brak reakcji. Przypominanie sobie, że nie chodzi o nas – chodzi o ich braki.
Nasze granice, wyznaczmy je w kontakcie z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami. Stan emocjonalny twojego rodzica nie jest twoją odpowiedzialnością i ważne jest, aby wyznaczyć granice niedopuszczalnego zachowania.
Powinniśmy zrozumieć, że nie możemy ich zmienić: naszą rolą nie jest zmienianie kogokolwiek, choć jest to trudne. Mądrze wykorzystujmy swoją energię.
Pracuj nad własną dojrzałością emocjonalną: dojrzałość dziedziczymy po naszych rodzicach. Uczą nas, jak reagować, jak się komunikować i jak "być" z innymi. Dla niektórych z nas będzie to oznaczało wiele oduczania się i rozwijania własnej dojrzałości.
Jak rozpoznać, że sami popełniamy te błędy?
Niedojrzałość emocjonalna, jak ją w sobie rozpoznać?
Jeżeli czujesz, że nie ma w tobie miejsca na uczucia innych, na uczucia twojego dziecka.
Jeżeli każdą rozmowę, próbę mówienia o swoich uczuciach dziecka odbierasz, jako atak.
Jeżeli czujesz, że więcej nie uniesiesz, że to ty potrzebujesz wsparcia i wysłuchania, bardziej niż jesteś w stanie je komuś podarować.
Jeżeli zamiast umiejętności wysłuchania, czujesz w sobie wzbierającą złość i frustrację, to może oznaczać, że twoje zasoby zostały wyczerpane lub nigdy ich nie było.
Dr. Nicole LePera, twórczyni filmu jest terapeutką i sama przyznaje niejednokrotnie, że musiała przepracować niedojrzałość emocjonalną własnych rodziców.
Słuchajmy naszych dzieci, ale słuchajmy również siebie. Od naszej pracy i od naszej świadomości wszystko bierze swój początek.