Czy da się przerwać schemat niedojrzałych emocjonalnie rodziców?
Niedojrzały emocjonalnie rodzic nie ma nic na polu emocji do zaoferowania dziecku. Fot. 123rf.com
REKLAMA

Kim są niedojrzali emocjonalnie rodzice?

Rodzice niedojrzali emocjonalnie to tacy, którzy nie są w stanie wspierać i prowadzić dziecka w świadomy sposób po przestrzeni emocji, ponieważ nie mają takich możliwości, nie mają zasobów. To najczęściej osoby, które nie zaspokoiły własnych potrzeb rozwojowych (często jeszcze z etapu dzieciństwa). Taki człowiek nie będzie w stanie oddać uwagi, dojrzałości, umiejętności wysłuchania, pomieszczenia w sobie uczuć innego człowieka, nawet swojego dziecka.

Każdy z nas zna kogoś, kto takich rodziców ma. Być może sami jesteśmy ich dziećmi. Jak sobie radzić w dorosłym życiu, szczególnie kiedy sami zostajemy rodzicami?

Dziecko niedojrzałego rodzica, jako rodzic

Jak możemy pogodzić się z tym, że nasze potrzeby nie zostały wysłuchane? Terapeutka pisze: aby wyzdrowieć, musimy opłakać, zaakceptować i pogodzić się z brakiem zasobów u naszych rodziców. Iść do przodu.

  • Jeżeli jesteśmy dziećmi niedojrzałych emocjonalnie rodziców, możemy próbować znaleźć w życiu innych ludzi, którzy nas wesprą, wysłuchają. To może być terapeuta, ale również partner/partnerka.
  • Kiedy mierzymy się z atakiem ze strony niedojrzałego rodzica: oddech, brak reakcji. Przypominanie sobie, że nie chodzi o nas – chodzi o ich braki.
  • Nasze granice, wyznaczmy je w kontakcie z niedojrzałymi emocjonalnie rodzicami. Stan emocjonalny twojego rodzica nie jest twoją odpowiedzialnością i ważne jest, aby wyznaczyć granice niedopuszczalnego zachowania.
  • Powinniśmy zrozumieć, że nie możemy ich zmienić: naszą rolą nie jest zmienianie kogokolwiek, choć jest to trudne. Mądrze wykorzystujmy swoją energię.
  • Pracuj nad własną dojrzałością emocjonalną: dojrzałość dziedziczymy po naszych rodzicach. Uczą nas, jak reagować, jak się komunikować i jak "być" z innymi. Dla niektórych z nas będzie to oznaczało wiele oduczania się i rozwijania własnej dojrzałości.
  • Jak rozpoznać, że sami popełniamy te błędy?

    Niedojrzałość emocjonalna, jak ją w sobie rozpoznać?

    1. Jeżeli czujesz, że nie ma w tobie miejsca na uczucia innych, na uczucia twojego dziecka.
    2. Jeżeli każdą rozmowę, próbę mówienia o swoich uczuciach dziecka odbierasz, jako atak.
    3. Jeżeli czujesz, że więcej nie uniesiesz, że to ty potrzebujesz wsparcia i wysłuchania, bardziej niż jesteś w stanie je komuś podarować.
    4. Jeżeli zamiast umiejętności wysłuchania, czujesz w sobie wzbierającą złość i frustrację, to może oznaczać, że twoje zasoby zostały wyczerpane lub nigdy ich nie było.

    Dr. Nicole LePera, twórczyni filmu jest terapeutką i sama przyznaje niejednokrotnie, że musiała przepracować niedojrzałość emocjonalną własnych rodziców.

    Słuchajmy naszych dzieci, ale słuchajmy również siebie. Od naszej pracy i od naszej świadomości wszystko bierze swój początek.

    Czytaj także: