Terapeutka par zdradza 5 oznak, że jesteś z nim z samotności, a nie miłości
Redakcja MamaDu
18 kwietnia 2023, 16:33·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 kwietnia 2023, 16:33
Zastanawiasz się, czy to jeszcze miłość? A może wiesz, że nie, ale i tak nie możesz zakończyć tego związku, mimo że wcale nie czujesz się w nim szczęśliwa? Nie ty jedna. Zdaniem Tracy Cox, terapeutki par, autorki poradników, wiele kobiet tkwi w nieudanych związkach, ponieważ boją się samotności.
Reklama.
Reklama.
Dlaczego to robimy? Z lęku, potrzeby bliskości, dlatego, że nigdy nie byłyśmy same. Możemy tkwić przy mężczyznach kompletnie do nas niepasujących, w toksycznych relacjach, byle tylko nie zmierzyć się z samotnością. Zadowalamy się substytutami udanych związków, tylko po to, by wypełnić pustkę. Brakuje nam siły i zasobów, by szukać kogoś, z kim mogłybyśmy stworzyć udany związek oparty na miłości i zdrowych fundamentach.
Nic szczególnie dziwnego, przecież od dzieciństwa słyszałyśmy, że jesteśmy słabe, potrzebujemy pomocy i silnego męskiego ramienia, a życie w pojedynkę nie jest tak piękne jak to w bajkach, gdzie heroiny zawsze znajdują swoich herosów.
Czy jesteś z nim ze złych powodów? Test
Tracy Cox na łamach "Daily Mail" mówi wprost: zadaj sobie tych pięć pytań i zobacz, czy jesteś z nim z właściwych powodów.
Czy twoi znajomi popierają twój związek? Jeśli twoi przyjaciele mówią, że nie rozumieją, dlaczego z nim jesteś, potraktuj to jako ważne ostrzeżenie. Zdaniem Cox, przyjaciele wiedzą, co jest dla nas dobre. Lepiej niż my same, a nawet lepiej niż nasi rodzice.
Czy jesteś przy nim sobą? Jeśli jesteś w związku z lęku przed samotnością, boisz się, że stracisz swojego partnera. Starasz się być taka, jak on oczekuje, a nie taka, jaka naprawdę jesteś. A teraz wyobraź sobie, że spędzasz czas z najlepszym przyjacielem. Czy zachowujesz się przy tej osobie tak samo jak przy swoim partnerze?
Czy jesteś szczęśliwa, kiedy jesteś sama? Lubisz przebywać w towarzystwie? I dobrze, nie ma nic złego w byciu ekstrawertykiem. Jednak czymś innym jest potrzeba ciągłego przebywania ze swoim partnerem i odczuwanie lęku, że on mógłby robić cokolwiek sam, bez ciebie u boku.
Czy często jesteś zazdrosna? Zazdrość ma swoje korzenie w lęku przed byciem porzuconą. Być może w przeszłości zdarzyło się coś, co spowodowało ten lęk. Nie musiał to być chłopak, który odszedł. Równie dobrze mógł to być rodzic, który był nieobecny, kiedy go potrzebowałaś.
Dlaczego wybrałaś tego mężczyznę? Czy dobrze to przemyślałaś? A może pomyślałaś, że lepiej on niż żaden, bo zaraz już nikt nie będzie osiągalny? Czy obszary, w których czujesz, że do siebie nie pasujecie, są drobnostkami, czy może dotykają kluczowych, fundamentalnych spraw?
Dlaczego tkwimy w związkach bez miłości?
Ludzie są istotami stadnymi. Potrzebujemy towarzystwa, pragniemy więzi. Zdaniem Tracy Cox ważnym i częstym powodem, dlaczego decydujemy się tkwić w nieudanych relacjach, mimo że nie kochamy (już) naszych partnerów, jest strach przed samotnością, zaczynaniem od początku, tym, że nie znajdziemy już nikogo innego. "To powszechna ludzka tendencja, trzymać się czegoś, co już znamy, nawet jeśli nas to nie uszczęśliwia" – wyjaśnia terapeutka.
Jednak jeśli to nazwiemy, może będziemy mogły to zmienić? Uświadomienie sobie powodu, dlaczego kurczowo trzymamy się nieodpowiedniego partnera, to już pierwszy krok do zmiany życia na lepsze. Kolejnym krokiem może być terapia… albo skok na głęboką wodę i zakończenie związku.
Przecież we współczesnych bajkach heroiny nie muszą mieć herosów u boku, by żyć szczęśliwie! I takie bajki czytajmy sobie i naszym córkom.