Wyprawka do połogu - o czym się nie mówi, a warto pamiętać. Porady mam
Redakcja MamaDu
17 lutego 2023, 10:37·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 17 lutego 2023, 10:37
Co zabrać ze sobą do szpitala? Co kupić maluszkowi? Internet wypełniony jest listami produktów skierowanych do przyszłych mam. Jeśli się im przyjrzymy, zauważymy, że większość artykułów skupia się głównie wokół potrzeb noworodka, a co z mamą?
Reklama.
Reklama.
Pojawienie się na świecie dziecka potrafi wywrócić życie do góry nogami, do tego połóg, który jest bardzo wymagającym dla kobiety czasem. Wiąże się z wieloma dolegliwościami fizjologicznymi, a także wahaniami nastroju. Nasze ciało zmienia się, pojawia się ból przy obkurczaniu macicy, krocze krwawi, a piersi i brodawki są stają się bardzo wrażliwe.
Dlatego warto jeszcze przed porodem zastanowić się, jak odpowiednio przygotować się do tego wymagającego czasu. Jak to zrobić? Młode mamy zdradziły nam, co najlepiej sprawdziło się u nich w połogu, co warto kupić, a z czego można zrezygnować.
Mleczna droga
- Skupiałam się na kupieniu idealnej koszuli do karmienia, a potem okazało się, że znacznie więcej uwagi powinnam przyłożyć do wyboru wkładek laktacyjnych niż koszuli. - mówi Monika, która pół roku temu została mamą.
- Prawda jest taka, że w prawie każdej rozpinanej bluzce możesz nakarmić dziecko. Oczywiście koszula do karmienia niezwykle się przydaje, ale nikt nie uprzedził mnie, że będę spędzać całą dobę w biustonoszu z wkładkami. Moja laktacja tak się rozkręciła, że mleko wypływało w dzień i w nocy. Gdy jedną piersią karmiłam Janka, z drugiej od razu zaczynała lecieć stróżka mleka. Żeby czuć się komfortowo, właściwie nie rozstawałam się z biustonoszem do karmienia i wkładkami laktacyjnymi. Gdybym miała poradzić coś przyszłym mamom na czas połogu, to byłby to wybór dobrych wkładek laktacyjnych.
Jak wybrać dobre wkładki laktacyjne?
Wkładki laktacyjne powinny być delikatne, przyjemne w dotyku, oddychające i chłonne. Skóra piersi i brodawek jest wówczas poddana wielu wyzwaniom i staje się szczególnie wrażliwa, dlatego powinniśmy wybrać sprawdzony produkt jak np. ultrachłonne wkładki laktacyjne od Canpol babies.
Pamiętajmy, że tu chodzi nie tylko o komfort użytkowania, ale i właściwą higienę naszych piersi. Dlatego wkładki powinny koniecznie mieć samoprzylepny pasek, żeby nie przemieszczały się przy każdym naszym ruchu. Należy sprawdzić, czy nie mają żadnych sztywnych zakończeń, przeszyć itp. Dobrze dobrane wkładki dadzą mamie uczucie suchości i świeżości. To bardzo ważny element poporodowej wyprawki, o którym warto pamiętać zawczasu.
Połóg bez tabu
- Ostrzegano mnie przed problemami z karmieniem piersią, mówiono, jak wygląda połóg, ale żałuję, że nikt nie mówił chociażby o krwawieniu, które staje się codziennością w pierwszych tygodniach po porodzie - wspomina Maria, mama dwuletniej Ani i apeluje do przyszłych mam - Rozmawiajcie z położnymi, szukajcie informacji w wiarygodnych serwisach dla rodziców na temat tego, co czeka was w pierwszych 6 tygodniach po porodzie i jak się do tego czasu najlepiej przygotować. Połóg nie powinien być tematem tabu. Zacznijmy głośno mówić o tym, jak radzić sobie z krwawieniem. Wybór bielizny poporodowej czy podkładów powinien być tematem, który poruszamy w rozmowie z ciężarnymi koleżankami. To są elementy naszej połogowej codzienności. Dlatego zachęcam, by wrzucić do wyprawki siateczkowe majtki poporodowe. Niezależnie od sposobu, w jaki rodziłyście, taka bielizna może okazać się bardzo przydatna. Tylko pamiętajcie, by wybrać takie, które nie podrażniają skóry i zapewnią swobodny dopływ powietrza. Dzięki temu przyspieszycie gojenie się rany po cięciu cesarskim czy pęknięciu/nacięciu krocza. Dopasujcie rozmiar, żeby czuć się jak najbardziej komfortowo w tych nietypowych warunkach powrotu ciała do dawnego wyglądu. Takie majtki doskonale podtrzymują podkład poporodowy.
Oprócz odpowiedniej bielizny moim zdaniem przydadzą się też podkłady poporodowe. Używamy ich zamiast podpasek, które nie są odpowiednie na czas połogu. Najlepsze są te wysokochłonne, dzięki nim nie musiałam co chwilę biegać do toalety, co przy noworodku było prawdziwym wyzwaniem. Ważne, by były wykonane z materiałów przyjemnych w dotyku, przepuszczały powietrze, nie przylegały do skóry i miały możliwość przymocowania do bielizny.
Skoro już jesteśmy przy temacie podkładów, warto też kupić te higieniczne. Mają wiele zastosowań. U mnie sprawdziły się na przewijak dla malucha i zabezpieczały łóżko na początku krwawienia poporodowego.
Wybieranie produktów dla maluszka jest fascynujące, ale warto zadbać również o własne potrzeby. Im lepiej przygotujemy się do połogu już w czasie ciąży, tym ten czas będzie dla nas łatwiejszy. Żeby tak było stawiajcie na dobre, sprawdzone i polecane przez położne produkty okołoporodowe. Takie właśnie są te od Canpol babies. Ich oferta jest bogata w wielofunkcyjne podkłady higieniczne, wielorazowe majtki poporodowe, wkładki laktacyjne czy ultrachłonne podkłady poporodowe na noc. Warto też rozważyć zakup laktatora, który może okazać się zbawienny na początku drogi laktacyjnej.
Mamy też potrzebują uwagi, nie tylko niemowlę. One też dopiero się narodziły
Wszyscy wokół skupiają się na potrzebach noworodka, a przecież młoda mama również potrzebuje uwagi. Jej ciało wykonało ogromną pracę, nosząc maluszka przez 9 miesięcy, potem poród, a następnie połóg - "czwarty trymestr ciąży". To wielkie wyzwanie!
Przygotuj się na ten czas, nie tylko kupując właściwe produkty ułatwiające życie młodych mam, ale również pomyśl, kto mógłby ci podrzucić zakupy, ugotować posiłek, przypilnować dziecka, byś mogła wziąć prysznic czy po prostu chwilę odpocząć.
Kobiety są silne i dają radę, ale potrzebują wsparcia i pomocy. Nie bój się o nią prosić.