Czy pomyślałaś kiedyś o tym, ile środków myjących zjadacie całą rodziną na talerzach, kubkach i sztućcach mytych w zmywarce? Mnie to nigdy nie zastanawiało do czasu, aż trafiłam na szokujące badania. Okazuje się, że detergenty do zmywarki dosłownie zabijają nasze komórki nabłonka w jelitach, a najgorsze są płyny nabłyszczające.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Każdy, kto używa w swoim domu zmywarki, stosuje też specjalne środki myjące do naczyń, których używa się w zmywarce.
Nie każdy sprawdza składy takich detergentów i zastanawia się nad ich wpływem na zdrowie, a okazuje się, że ich resztki zjadamy codziennie na naczyniach, które umyła zmywarka.
Naukowcy zbadali, że szczególnie resztki nabłyszczacza są groźne dla ludzi. Płyn nabłyszczający bowiem zostaje na naczyniach w największym stopniu, a po spożyciu zabija komórki nabłonka w jelitach.
Rodziny nie wyobrażają sobie życia bez zmywarki
Zmywarka to ten sprzęt kuchenny, który najwięcej ułatwia w codziennym życiu rodzinnym. Nie trzeba szorować stosu naczyń po obiedzie, tylko można wygodnie wsunąć kubki, sztućce i talerze i poczekać aż sprzęt sam je wyczyści. Osoby, którym blisko jest do ekologicznych idei, często powtarzają jednak, że warto zwrócić uwagę na to, jakich detergentów używamy do mycia naczyń w zmywarce.
Przestrzegała przed tym już wielokrotnie m.in. mama.chemik, czyli Sylwia Panek – blogerka, która zajmuje się w internecie, a szczególnie mediach społecznościowych szerzeniem wiedzy o eko sprzątaniu, oszczędzaniu o naturalnych sposobach sprzątania i czyszczenia, które nie szkodzą nam i środowisku.
Blogerka kilkakrotnie zwracała uwagę na to, by myjąc naczynia w zmywarce ograniczać się tylko do używania jednego detergentu. Dobrym rozwiązaniem są skoncentrowane kapsułki, w których jest zarówno płyn myjący, jak i ten nabłyszczający naczynia. Sam płyn nabłyszczający sprawia bowiem, że naczynia się pięknie błyszczą, zapobiega np. matowieniu sztućców i szkła w szklankach i kieliszkach oraz chroni powłoki na talerzach i miskach.
Detergenty do mycia w zmywarce – czy używać wszystkich?
Blogerka przybliżyła badania, które mają bardzo niepokojące wyniki dla każdego, kto używa w swoim domu zmywarki i środków myjących do niej. Naukowcy zbadali bowiem składy takich produktów do mycia i nabłyszczaczy i sprawdzili, jaki mają one wpływ na nabłonek w jelitach. Oczywiście dawki, które badano, odpowiadały takim śladowym ilościom, jakie pozostają na naczyniach po umyciu ich w zmywarce.
Okazało się, że cząsteczki detergentów dosłownie zabijały komórki nabłonka jelitowego, a także zaobserwowano "aktywację kilku genów i komórek białek sygnałowych", które odpowiadają za stany zapalne w jelitach. Naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że największym problemem wśród detergentów są nabłyszczacze, bo one osadzają się na już umytych naczyniach podczas procesu płukania, tworząc błyszczącą powłokę. Ich więc spożywamy najwięcej podczas posiłku i to one są najbardziej czynne i szkodliwe w układzie pokarmowym człowieka.
Detergenty szkodzą naszym jelitom
W detergentach do zmywania to nabłyszczacz jest głównym winowajcą wielu problemów zdrowotnych. Zarówno blogerka, jak i naukowcy przyjrzeli się składom różnych detergentów do zmywarek i okazało się, że np. są tam substancje, które zostały zakazane przy produkcji żywności, ale mogą występować jako barwnik w środkach myjących, w tym tlenek tytanu, ale też inne barwniki, substancje zapachowe i związki powierzchniowo czynne.
W przypadku kapsułek do zmywarki oznacza to jedynie, że nie spożywamy ich bezpośrednio w jedzeniu. Bo przecież resztki produktu do czyszczenia i tak znajdują się w śladowych ilościach na naczyniach, które wyjmujemy umyte ze zmywarki i zjadamy je razem z potrawami, jakie podajemy na talerzach. Po zapoznaniu się z powyższymi badaniami zachęcamy jednak, żeby zrezygnować z nabłyszczacza wlewanego do zmywarki. Genialnym zamiennikiem, który jest eko i nikomu nie zaszkodzi, jest ocet.