Żaden rodzic nie ma przecież za dużo czasu, a porządek to rzecz pożądana, zwłaszcza przy małych dzieciach. Nic więc dziwnego, że moda na inteligentne odkurzacze się nie kończy. Wychodzisz na spacer, włączasz sprzęt, wracasz i masz porządek! Ceny wielu sprzętów spadły już poniżej 1000 zł, a w sieci pojawia się coraz więcej rankingów, które pomagają wybrać sprzęt zgodnie z naszymi preferencjami, także finansowymi.
Najpopularniejsze są w Polsce sprzęty marek iRobot i Roomba, Bosch, Dyson, ale na rynek w przyszłym roku na pewno zostaną wprowadzone kolejne modele od wielu znanych w branży AGD firm, gdyż technologia ta zaczyna wypierać tradycyjne sprzęty. Odkurzacze inteligentne możemy zaprogramować, połączyć z naszymi telefonami, obsługiwać głosem, niektóre z nich mają też funkcje takie jak mycie podłogi czy sprzątanie trudnodostępnych miejsc.
Suche i zanieczyszczone powietrze sprzyja infekcjom, a panujący w zimę smog odbija się nie tylko na zdrowiu dzieci, ale i rodziców. Powietrze w Polsce należy do najgorszych w Europie. Są dni, gdy pomiary wskazują, że niektóre miasta naszego kraju znajdują się w czołówce państw na świecie pod względem jakości i czystości powietrza. Polska jest numerem „1” w Europie pod względem emisji benzopirenu oraz na podium pod względem emisji pyłów zawieszonych.
Według różnych statystyk medycznych każdego roku przedwcześnie umiera około 50-70 tys. Polek i Polaków, głównie na choroby układu oddechowego, pośrednio spowodowane przez zanieczyszczenia i wdychanie złej jakości powietrza. Niestety wśród narażonych najbardziej są osoby starsze, dzieci, przewlekle łapiące choroby układu oddechowego i kobiety w ciąży.
Jeśli jeszcze nie zainwestowałeś, chociażby w nawilżacz i oczyszczacz powietrza, warto w 2023 roku pomyśleć nad tą technologią w naszym domu. Oczyszczacz może bowiem sprawić, że będziesz mógł oddychać w swoim domu czystym powietrzem, pozbawionym smogu, dymu, kurzu, pyłków, a także alergenów. Alergie powstające na skutek wdychania suchego i trującego powietrza to zmora wielu rodziców dzieci w wieku szkolnym i przedszkolnym. Niezależne badania oczyszczaczy powietrza dostępnych w polskich sklepach wykazały, że wiele z tych problemów można ograniczyć, instalując w domu oczyszczacze i nawilżacze.
Jeśli mowa o zdrowiu, to warto zadbać o własne. Warto więc z nowym rokiem pomyśleć, aby zerwać z nałogami lub chociaż ograniczyć ich skutki. Jeśli jesteś rodzicem, który pali, często biernym palaczem są także dzieci. W Polsce pali aż 21 proc. kobiet - pod tym względem wiedziemy prym w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat odsetek palaczy wśród kobiet według danych CBOS - wzrósł.
Rzucanie lub ograniczenie palenia od lat znajduje się w czołówce postanowień noworocznych. Tu również z pomocą przyjść mogą technologie. Po pierwsze warto zainstalować sobie jakąś aplikację mobilną spośród polecanych przez ekspertów. Są to np. Smoke Free, QuitNow!, lub Rzuć Palenie! dostępne w google play. Ta ostatnia, popularna aplikacja „EasyQuit - Rzuć palenie”, dostępna w AppStore. Twórca zapewnia, że tryb powolnego rzucania palenia naprawdę działa. Zawiera naukowe statystyki zdrowotne, pokazuje pieniądze zaoszczędzone dzięki rzuceniu palenia, osobisty pamiętnik, odznaki motywacyjne i wiele innych funkcji.
Coraz większego znaczenia nabiera też nowoczesna technologia taka jak podgrzewanie tytoniu: Heat Control lub Heat Not Burn (z ang. podgrzewanie, nie spalanie), która stosowana jest w terapiach tzw. redukcji szkód. Jeśli masz problem z całkowitym rzuceniem nałogu tytoniowego, możesz przerzucić się właśnie na podgrzewacze tytoniu popularnie nazywane ajkosami. W przypadku tych urządzeń - jak wynika z badań naukowych - ilość szkodliwych substancji w porównaniu do papierosów ograniczona została o około 90-95 proc. Podgrzewanie jest więc bezpieczniejsze niż wdychanie dymu pochodzącego ze spalania tytoniu. Choć oczywiście w pełni obojętne dla zdrowia nie jest.
Okazuje się, że odkąd tego typu alternatywy są obecne na rynku, już kilka procent Polaków palących papierosy przerzuciło się na nie. Część z nich, w następnym kroku, całkowicie rozstała się z nałogiem. W 2023 r. zrobią to kolejni palący, którzy będą chcieli bardziej zadbać o zdrowie i otoczenie. Argument? Dym papierosowy zawiera około siedmiu tysięcy substancji szkodliwych, w tym wiele o działaniu rakotwórczym. Oznacza to, że szkodzi nie tylko czynne, ale także bierne palenie. Stężenia związków chemicznych występujących w aerozolu są średnio o 90-95 proc. mniejsze w porównaniu z dymem, a stężenia tlenku węgla, nazywanego „cichym zabójcą płuc”, są o 99 proc. niższe.
Aplikacje z ćwiczeniami podbiły świat w pandemii. Choć wiele osób wróciło już na siłownie i zajęcia grupowe, to ciągle istnieje grupa osób, która korzysta z nich do dziś - oszczędzając czas na dojazdy, pieniądze na karnety i trenując w dogodnym dla siebie czasie. Należą do nich na pewno mamy i pracujący do późna rodzice. Aplikacje takie jak Better Me, Fityfy, te wchodzą na nowy poziom technologiczny - są ciągle ulepszane, pozycjonowane pod konkretne dziedziny ćwiczeń jak joga czy pilates, a nawet sporty walki, ale także coraz bardziej spersonalizowane i kompatybilne z programami dietetycznymi.
Jeśli masz problem z kontrolą wagi, to właśnie technologia wychodzi tu naprzeciw i pokazuje wiele rozwiązań - dla diabetyków, dla sportowców, dla osób pragnących zredukować wagę. Aplikacja nie tylko przypomina o posiłkach, liczy ich kaloryczność, podpowiada listy zakupów, ale też przypomina o nawodnieniu i podsuwa w ciągu dnia kilkuminutowe programy aktywności fizycznej.
Świeżo upieczone mamy, które często borykają się nadprogramowymi kilogramami po ciąży, w prosty sposób, czasem w krótkim czasie mogą wrócić do formy. Nie brakuje tez platform, które zawierają ćwiczenia i programy żywieniowe dla dzieci i rodziców.
Jeśli chodzi o zrzucanie zbędnych kilogramów, bardzo ważne jest oczyszczanie organizmu, a do tego potrzeba jest odpowiednia ilość wypitej wody. Oczywiście w trakcie diety picie ciągle wody może być monotonne, dlatego można spróbować smakowych, naturalnych waterdrop. Są to mikrokaspułki, które rozpusczają się w wodzie i nadają smak owocowy, a jak chcesz nawet ulubionej Twojej herbaty. Dla tych mam, które intensywnie w ćwiczą w trakcie diety,są też kapsułki z elektrolitami, a do tego w designerskich butelkach wielokrotnego użytku.
Wiele osób dalej pracuje i będzie pracować w 2023 roku w systemie hybrydowym - rozwiązanie to jest szczególnie przyjazne dla mam. Webinary to również „technologia”, której rozwój nastąpił w ciągu ostatnich dwóch. Webinary to doskonałe narzędzie ułatwiające rodzicom prowadzenie biznesu, dzielenie się swoją wiedzą, a nawet zarabianie za ich pośrednictwem. Jak wynika z danych polskiej platformy do wideokonferencji ClickMeeting w 2022 roku średnio już prawie dwa razy więcej czasu spędzamy na webinarach niż rok wcześniej.
Ale jako rodzice sami szukamy webinarów na temat problemów, z jakimi borykamy się podczas wychowania dzieci. Darmowe warsztaty online organizuje już wiele instytucji poradni zdrowia psychicznego, stowarzyszeń (Stowarzyszenie Mały Ssak, - Akademia Rodziców, Instytut Edukacji Pozytywnej ) czy uczelni m.in. SWPS. Cykl darmowych webbinarów na temat zdrowia psychicznego dzieci prowadzą urzędy m.in. Urząd Miasta Warszawy. Wiele webbinarów znajdziesz na youtube. Nie brakuje też płatnych spotkań czy warsztatów ze znanymi psychologami i pedagogami dziecięcymi, dostępnych na Facebooku. Dodatkowo rodzice dzieci w wieku szkolnym dostają informacje poprzez portal Librus.
To ważne, aby nie bać się korzystać z technologii - uczestnictwo w webinarach psychologicznych także pod kątem własnych problemów, nie tylko wychowania, może być Twoim postanowieniem na w 2023 roku. A czy terapia online jest skuteczna? Polska platforma ClickMeeting poruszyła ten temat na Youtube.
Chcesz być spokojnym rodzicem? Zainwestuj w smartwatch. To zegarki, które pomagają lokalizować pociechę, a nowe modele zazwyczaj zawierają funkcję dzwonienia. Wiele z nich zawiera także ostatnie lokalizacje dziecka - w przypadku, kiedy dziecko coś zgubi będąc na podwórku czy obozie, łatwo można odszukać zgubę. Przycisk dzwonienia już nawet kilkulatkom daje możliwość kontaktu z rodzicami, a przycisk SOS może pomóc w nagłych wypadkach.
Smartwatch to także zabawka dla najmłodszych - są zegarki z funkcją liczenia kroków i kalorii, alarmami, grami czy aparatem do robienia zdjęć. Coraz bardziej popularne są urządzenia o nieco "szpiegowskim" charakterze, za pomocą których można nie tylko lokalizować, ale mieć nieco wyższy poziom kontroli nad pociechą.
Takie zegarki świetnie sprawdzają się także na wyjazdach czy to obozy w ferie (możemy mieć kontakt z dzieckiem, wiemy jak przebiega podróż) czy też w miejscach, w których spędzamy wakacje z dzieckiem jak hotel czy camping - dziecko bawiąc się z rówieśnikami, ma z nami kontakt lub my możemy monitorować, czy nie oddaliło się zbyt od bezpiecznego miejsca zabawy.
Jeśli Twoje dziecko ma już telefon, zawsze możesz zainstalować mu aplikację, dzięki której będzie samo informowało Cię za pomocą jednej funkcji, że np. dotarło do szkoły lub innego miejsca pobytu. Rok 2023 choć będzie rokiem, w którym możemy być zmuszeniu oszczędności, to właśnie dzięki nowym technologiom, a zwłaszcza aplikacjom i webinarom, możemy postarać się tych oszczędności szukać. Zamiast kupować dziecku nowe zabawki i plastikowe gadżety warto pomyśleć o grach edukacyjnych. Drogie karnety na siłownię możemy zamienić na treningi w domu lub na świeżym powietrzu, szkodliwe dla nas i bliskich papierosy rzucić lub zmienić na alternatywę, jaką są podgrzewacze tytoniu, a aplikacje dietetyczne mogą ułatwić nam racjonalne robienie zakupów i gotowanie. I oczywiście zadbajmy o zdrowie, to na pewno największa inwestycja.