W tym roku jest wiele zmian w podatkach, które weszły w życie z racji wprowadzenia Polskiego Ładu. Wśród nowych wytycznych o rozliczeniu PIT jest też ulga dla rodzin 4+, a właściwie całkowite zwolnienie z podatku. Aby móc je wykorzystać, trzeba jednak spełniać pewne warunki.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje w polskim prawie ulga dla rodzin 4+, która całkowicie zwalnia rodziców z podatków.
Warunkiem, by skorzystać z tej ulgi dla rodzin, jest to, by wszystkie dzieci były na utrzymaniu rodziców, a oni nie przekroczyli progu dochodowego na dany rok.
Z ulgi dla rodzin 4+ mogą skorzystać także ci, którym czwarte dziecko urodziło się (lub się urodzi) dopiero w trakcie 2022 roku, np. w listopadzie.
Kiedy można skorzystać z ulgi na 4 dzieci
Jeśli masz 4 dzieci i więcej, w rozliczeniu rocznym podatków przysługuje ci zwolnienie podatkowe, czyli tzw. ulga w PIT dla rodzin 4+ lub inaczej PIT zero dla rodzin. To przepis, który obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku i będzie obowiązywał przy rozliczeniu za rok 2022. Nie jest to ulga taka jak w przypadku ulgi na każde dziecko w rozliczeniu podatkowym, tylko zwolnienie z podatku dochodowego. Mogą z niego skorzystać rodzice, którzy mają 4 dzieci i więcej. Dochody, które są zwolnione z podatku, są wypisane w art. 21 ust. 1 pkt 153 ustawy o PIT i są to:
przychody na etacie (czyli przychodów z pracy wykonywanej na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, spółdzielczego stosunku pracy lub stosunku pracy nakładczej)
przychody z umów zlecenia (czyli przychodów z umów zlecenia uzyskanych od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, a także od właściciela (posiadacza) nieruchomości (w której lokale są wynajmowane), działającego w jego imieniu zarządcy, administratora lub przedsiębiorstwa w spadku)
przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Kryterium dochodowe przy zwolnieniu z podatku przy 4 dzieci
Warunkiem, który trzeba spełniać, żeby móc uzyskać to zwolnienie od podatku, jest nieprzekroczenie ogólnych zarobków w roku podatkowym. Każdy rodzic (lub opiekun) nie może zarobić przez cały 2022 rok więcej niż 85 528 zł. Jeśli rodzice rozliczają się razem, limit przychodu zwolnionego od podatku wynosi 171 056 zł rocznie. Przy wyższych zarobkach podatek będzie płacony dopiero od nadwyżki podanych tutaj kwot.
Jak skorzystać z ulgi dla rodzin 4+?
Aby móc skorzystać w tej ulgi, trzeba w danym roku podatkowym sprawować opiekę rodzicielską nad co najmniej 4 dzieci, być rodzicem zastępczym albo rodzicem płacącym alimenty ustanowione z sądu. Mogą z niej korzystać rodzice, którzy są samotni, jak i małżonkowie. Jeśli któreś z dzieci jest już dorosłe, ze zwolnienia podatkowego można skorzystać, jeżeli dane dziecko otrzymuje zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną, a także wtedy, gdy pozostaje na utrzymaniu rodziców i uczy się do ukończenia 25. roku życia i nie uzyskało dochodów opodatkowanych (może jednak pobierać rentę rodzinną).
Zwolnienie z podatku dla rodzin z co najmniej 4 dzieci można wykorzystać w rozliczeniu rocznym, czyli jeśli będziemy rozliczać PIT za rok 2022. Można też skorzystać z tego w ciągu trwającego już roku, podczas obliczania zaliczek na podatek. Musi to wykonać księgowa, która zajmuje się przychodami (jeśli pracujesz na etacie to księgowa zajmująca się przychodami w firmie, w której jesteś zatrudniona; a w przypadku własnej działalności gospodarczej – księgowa, którą zajmuje się twoją firmą).
W praktyce wygląda to tak, że przy każdomiesięcznym rozliczeniu dochodu przez księgową, podatek jest poddany uldze z racji posiadania 4 i więcej dzieci na utrzymaniu. Z ulgi za rok 2022 na 4 dzieci można skorzystać także wtedy, jeśli 4. dziecko urodziło się w trakcie trwania roku, np. w grudniu 2022 r.