mamDu_avatar

Twój nastolatek spotyka się z kimś, a ty nie lubisz jego sympatii? Jest coś, co możesz zrobić

Iza Orlicz

05 września 2022, 14:34 · 3 minuty czytania
Wcześniej czy później to nastąpi: twoje nastoletnie dziecko zakocha się. Może się jednak okazać, że spotyka się z kimś, kogo nie do końca aprobujesz lub nawet nie lubisz. Czy w takiej sytuacji powinnaś powiedzieć dziecku, co czujesz i dlaczego uważasz, że dokonało niewłaściwego wyboru, czy jednak swoją opinię musisz zachować dla siebie?


Twój nastolatek spotyka się z kimś, a ty nie lubisz jego sympatii? Jest coś, co możesz zrobić

Iza Orlicz
05 września 2022, 14:34 • 1 minuta czytania
Wcześniej czy później to nastąpi: twoje nastoletnie dziecko zakocha się. Może się jednak okazać, że spotyka się z kimś, kogo nie do końca aprobujesz lub nawet nie lubisz. Czy w takiej sytuacji powinnaś powiedzieć dziecku, co czujesz i dlaczego uważasz, że dokonało niewłaściwego wyboru, czy jednak swoją opinię musisz zachować dla siebie?
Co zrobić, gdy nie lubisz sympatii swojego nastoletniego dziecka? 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Wcześniej czy później każdy nastolatek zakochuje się i zaczyna się z kimś spotykać.
  • Zdarza się, że sympatia twojego dziecka nie przypada ci do gustu - nie lubisz chłopaka/dziewczyny swojego nastolatka.
  • Oto co możesz zrobić, gdy nie aprobujesz osoby, w której zakochało się twoje dziecko.

Twój nastolatek może powie ci to sam lub domyślisz się tego – jest zakochany i spotyka się z kimś. Jeśli jednak okaże się, że nie lubisz wybranka serca swojej pociechy, działaj ostrożnie. Twoje dziecko jest pewnie podekscytowane nowym związkiem i każdy, nawet trafny, ale krytyczny komentarz, będzie przez nie źle odebrany. Dlatego w takiej sytuacji należy działać z rozwagą. Co możesz zrobić?

7 rzeczy, które możesz zrobić, gdy nie lubisz sympatii swojego dziecka

1. Zacznij od autorefleksji. Zastanów się, dlaczego nie aprobujesz lub nie lubisz osoby, z którą spotyka się twój nastolatek. Czy wynika to tego, że znasz ją, wiesz, jaki ma charakter i jak postępuje, czy może są to jakieś uprzedzenia lub wygórowane oczekiwania.

Odpowiedz sobie szczerze na pytanie, co tak naprawdę denerwuje się w chłopaku/dziewczynie twojego dziecka? Może jego wygląd, sposób ubierania się, stosunek do nauki, zainteresowania? Unikaj pouczania swojego nastolatka i udzielania mu zbyt wielu rad. Bez względu na twoje dobre intencje, jeśli za bardzo zaczniesz naciskać, osiągniesz skutek odwrotny do zamierzonego. Obserwuj związek twojego dziecka, ale gdy nie dzieje się nic niepokojącego, zachowaj dystans.

2. Zadawaj pytania. Zanim wyciągniesz pochopne wnioski, że oto twoje dziecko związało się z nieodpowiednią osobą, zacznij od zadawania pytań. Dowiedz się, co myśli twój nastolatek na temat swojego związku.

Możesz zapytać, jak się poznali, jak spędzają czas razem, czym interesuje się chłopak/dziewczyna twojego nastolatka. Słuchaj uważnie, odłóż na bok wszelkie uprzedzenia czy z góry przyjęte założenia. Nie okazuj swoich obaw czy nieufności, zwłaszcza jeśli są one na wyrost.

3. Zaufaj swojemu nastolatkowi. Przypomnij sobie, że wychowywałaś swoje dziecko przez kilkanaście lat, więc zdążyłaś już wpoić mu podstawowe wartości i zasady, którymi ma kierować się w życiu. Teraz powoli przychodzi czas, by dawać mu coraz większą niezależność i swobodę w podejmowaniu własnych decyzji. Jeśli wiesz, że twoje dziecko jest bezpieczne, a ten związek nie jest toksyczny, zaufaj mu.

4. Spróbuj poznać miłość twojego nastolatka. Nawet jeśli masz uzasadnione obawy, co do osoby, z którą spotyka się twoje dziecko, nie zamykaj się na kontakt z nim. Może czasem przychodzi do waszego domu, więc zaobserwuj, jak zachowuje się w stosunku do ciebie.

Jeśli nie znasz go za dobrze, spróbuj zaprosić twojego nastolatka i jego sympatię, np. na wspólną pizzę, by w swobodnej atmosferze mieć okazję poznać go lepiej. Na pewno chłopak/dziewczyna twojego nastolatka ma szereg pozytywnych cech, spójrz na niego oczami swojego dziecka.

5. Podejmij wysiłek, by być uprzejmym. Chociaż możesz nie lubić osoby, z którą spotyka się twój nastolatek, dokładaj wszelkich starań, aby być miłym, pełnym szacunku i przystępnym. Jeśli zaczniesz zachowywać się w sposób zdystansowany, gburowaty i niegrzeczny, pewnie to samo otrzymasz w zamian.

Nie zapominaj, że twoja relacja z sympatią dziecka, wpływa i przekłada się na stosunki z twoim nastolatkiem. Poza tym im częściej przebywają u was w domu, tym łatwiej będzie ci obserwować, jak rozwija się związek.

6. Spójrz na sytuację z odpowiedniej perspektywy. Twój nastolatek umawia się z kimś, kogo uważasz za nieodpowiedniego dla niego. Pewnie to trudna dla ciebie sytuacja, ale spójrz z szerszej perspektywy.

Jest mało prawdopodobne, że ten związek przetrwa próbę czasu i zakończy się długoletnim związkiem. To nastoletnia miłość, beztroska i trochę szalona, która zwykle nie trwa dłużej niż kilka miesięcy. Nie skupiaj się więc na tym, by zakończyć tę relację, po prostu spokojnie obserwuj jej rozwój.

7. Utrzymuj dobre relacje ze swoim dzieckiem. Możesz nie akceptować jego wyborów, ale nie stawiaj wszystkiego "na ostrzu noża”. Nie groź dziecku, nie zabraniaj mu się spotykać z sympatią. Bądź wyrozumiały i służ swoim wparciem. Najczęściej nastolatki mają swoje tajemnice, bo boją się osądzania. Uzmysłów dziecku, że nawet jeśli masz inne zdanie od niego, to i tak może na ciebie liczyć i przyjść z każdą sprawą, by porozmawiać.

Czytaj także: https://mamadu.pl/164434,nastoletnia-milosc-tak-rozpoznasz-ze-dziecko-jest-w-toksycznym-zwiazku