Podział obowiązków rodzicielskich po równo nie tylko jest możliwy, ale
płynie z niego szereg korzyści. Zapytaliśmy psycholog, co daje on dziecku,
mamie i tacie oraz jak wprowadzić go w życie.
Reklama.
Reklama.
Wiele z nas ma poczucie, że partner aktywnie angażuje się w opiekę nad dzieckiem, ale ile z nas może powiedzieć, że podział obowiązków, odkąd na świecie pojawiło się potomstwo, rozkłada się po równo na oboje rodziców?
Według badania Parenting Index, przeprowadzonego na zlecenie Nestlé, dzielenie się obowiązkami rodzicielskimi niesie ze sobą szereg korzyści i co więcej – wpływa nie tylko na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, ale też na… poczucie szczęścia.
To pierwsze tego rodzaju badanie dotyczące globalnych doświadczeń rodzicielskich. Udział wzięło w nim ponad 8 000 matek i ojców z 16 krajów Europy, Afryki, Ameryki Północnej, Ameryki Południowej i Azji. Badanie przeprowadzono w celu określenia najczęstszych wyzwań, z którymi zmagają się dzisiejsi rodzice, i sprawdzenia, czy są one podobne na całym świecie.
Jego wyniki pokazały, że mimo jasnych korzyści z dzielenia się obowiązkami rodzicielskimi przez partnerów, często niestety opieka nie jest rozłożona po równo – Polska to jeden z krajów, gdzie najmniejszy odsetek rodziców, bo zaledwie 33 proc., zgodził się ze stwierdzeniem "w moim domu obowiązkami rodzicielskimi dzielimy się po równo”.
Okazuje się, że niemal połowa ojców (47 proc.) twierdzi, że w ich rodzinie
obowiązki rodzicielskie są rozłożone po równo, ale opinię tę podziela
jedynie 30 proc. matek.
Jakie korzyści z podziału obowiązków płyną dla każdej ze stron: mamy, taty i dziecka?
Dlaczego to takie ważne, by dzielić się obowiązkami rodzicielskimi?
Co możemy zrobić, aby wesprzeć ojców w myśleniu, że tata nie pomaga, tylko wychowuje, że jest tak samo ważnym i w pełni zaangażowanym rodzicem?
Jak my – mamy, kobiety – możemy wspierać swoich partnerów, by czuli się „pełnoprawnymi” rodzicami i chcieli aktywnie włączać w opiekę i wychowanie dzieci?
Odpowiedzi na te pytania szukaliśmy z psycholog Wiktorią Dróżką. Posłuchaj całego podcastu.