Pełnia Kwiatowego Księżyca
Majowa pełnia Księżyca jest znana jako pełnia Kwiatowego Księżyca. fot. Tomasz Kawka/East News
Reklama.
  • Dziś w nocy i nad ranem miało miejsce niecodzienne zjawisko: pełnia Księżyca i zaćmienie Księżyca.
  • Majowa pełnia nazywana jest pełnią Kwiatowego Księżyca. Niektórzy wiosenny Księżyc znają też jako Księżyc Kukurydzy.
  • Przez nałożenie się tych dwóch zjawisk możemy być dzisiaj nieco drażliwi i zdekoncentrowani.
  • Pełnia Kwiatowego Księżyca – nazwa

    Dziś nad ranem mogliśmy obserwować niecodzienne zjawisko: pełnię Kwiatowego Księżyca. Wiosenna pełnia wzięła swoją nazwę od budzącej się do życia przyrody i kwitnących kwiatów. Niektórzy majowy księżyc znają także jako Księżyc Kukurydzy, bo właśnie w maju ją wysiewano, oraz Mleczny Księżyc, bo na ten czas przypadała wzmożona mleczność krów.

    Kulminacyjny moment dzisiejszej pełni nastąpił dzisiaj ok. godziny 6:15 rano. To wtedy księżyc ukazał się w całej okazałości. Ale to nie wszystkie spektakularne zjawiska, które dzisiaj mogliśmy oglądać na niebie: dzisiaj miało miejsce też całkowite zaćmienie Księżyca, które zaczęło się o godzinie 4:27 rano i potrwało do ok. 8:50.

    Pełnia i zaćmienie Księżyca: wpływ

    Co dla nas oznacza taka podwójna kumulacja niecodziennych zjawisk na niebie? Mówi się, że dzisiaj możemy być bardziej zdekoncentrowani i drażliwi, przez co dobrze jest unikać wszelkiego rodzaju konfliktów. Przez ten brak skupienia warto zachować też szczególną ostrożność na drogach i podchodzić do ludzi z nieco większą dawką empatii i cierpliwości niż zazwyczaj.

    Zaćmienie Księżyca występuje tylko wtedy, kiedy Srebrny Glob znajduje się w pełni. Następne zaćmienie nastąpi za kilka miesięcy, 8 listopada, ale tak jak dzisiejszej nocy, nie będzie całkowicie widziane z Polski. Jak wskazują eksperci, na całkowite zaćmienie Księżyca widziane z naszego kraju musimy poczekać do 20 grudnia 2029 roku.

    Czytaj także: