Trudne kroki w pielęgnacji malucha. Czyli jak wykonać pierwsze przewijanie z troską o higienę skóry
Dawid Wojtowicz
15 czerwca 2022, 09:27·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 czerwca 2022, 09:27
Pielęgnacja noworodka to szeroki temat, który wymyka się schematom. Z jednej strony to coś, co przychodzi zupełnie naturalnie z uwagi na miłość rodziców do nowo narodzonej pociechy i rodzicielską troskę o jej bezpieczeństwo i zdrowie. Z drugiej, to mimo wszystko sztuka, której trzeba się nauczyć przez zgłębianie wiedzy z wiarygodnych źródeł, codzienną praktykę oraz wybór odpowiednich akcesoriów pielęgnacyjnych.
Reklama.
Reklama.
Temat pielęgnacji niedawno urodzonego dziecka jest tak obszerny, że można by poświęcić mu całą książkę. Pojawia się na łamach wielu poradników, artykułów i blogów parentingowych czy prac naukowych. Oczywiście niektóre zagadnienia budzą więcej wątpliwości niż inne i częściej skłaniają świeżo upieczonych rodziców do poszukiwania informacji w zewnętrznych źródłach, głównie przez research w internecie.
Do takich czynności pielęgnacyjnych noworodka, o które bardzo często rodzice pytają wyszukiwarki internetowe, zalicza się pierwsze przewijanie, pielęgnację kikuta pępowinowego oraz ochronę przed odparzeniami w okolicy podpieluszkowej. Te uważane za trudniejsze kroki w pielęgnacji malucha są tak bardzo ważne dlatego, że mają na celu zapobieganie przykrym dolegliwościom skórnym i ich powikłaniom.
Pierwsza samodzielna zmiana pieluszki noworodkowi stresuje wielu rodziców. W końcu to nowa czynność, przy której należy wykazać się dużą delikatnością, biorąc pod uwagę, jaką kruchą istotą jest maleńkie dziecko. Ale i w tym przypadku strach ma wielkie oczy, ale mało mocy! Najpierw trzeba przygotować sobie niezbędne rzeczy: pieluszkę, wilgotne chusteczki, płatki kosmetyczne i ciepłą wodę
Przewijanie należy zacząć od ułożenia noworodka na przewijaku (podtrzymując go pod główką i dolną partią pleców) i rozpięcia jego ubranka, zdjęcia spodenek czy podwinięcia body powyżej pępka. Kolejny krok to zdjęcie zanieczyszczonej pieluszki. Najlepiej wsunąć jedną rękę pod nogę dziecka, ułożyć palec na jego brzuchu, a kciukiem przytrzymać jedną nogę pod kolankiem. Potem rozpiąć pieluchę i wysunąć ją spod pupy malucha.
Po wyrzuceniu zabrudzonej pieluszki czas zająć się oczyszczeniem skóry noworodka. W tym celu należy posłużyć się płatkami kosmetycznymi zwilżonymi przegotowaną wodą. Bardzo ważna zasada, jaka musi być przestrzegana przy myciu skóry w okolicach intymnych, to przesuwanie się w kierunku od genitaliów ku odbytowi. Przecieranie miejsc w odwrotny sposób może bowiem grozić infekcją dróg moczowych.
Kiedy skóra zostanie wstępnie oczyszczona z zabrudzeń, warto jeszcze raz przemyć strefy intymne noworodka, tym razem sięgając po nawilżane chusteczki. Dobrze, by były one wykonane z miękkiej bawełny, nasączone w 99 proc. czystą wodą, wolne od substancji zapachowych i z dodatkiem ekstraktu o łagodząco-oczyszczającym działaniu. Taką formułę mają chociażby chusteczki nawilżane Bella Baby Happy Aqua Care.
Podczas pielęgnacji skóry noworodka szczególną uwagę rodzice powinni zwrócić na kikut pępowinowy, czyli pozostałość po przeciętej pępowinie w miejscu pępka, która z biegiem czasu (10-14 dni) zasycha i samoistnie odpada. Pod nim znajduje się ranka i to właśnie z nią rodzice często nie wiedzą, jak postępować. Zabrudzony kikut wystarczy obmyć wodą z delikatnym olejkiem do kąpieli dla niemowląt i osuszyć jałowym gazikiem.
W pielęgnacji kikuta pępowinowego podczas przewijania najważniejsze zasady to: przecieranie ranki wilgotnymi płatkami kosmetycznymi, dokładne suszenie, sprawdzanie suchości i wietrzenie. Wszystkie te zabiegi stanowią nie tylko profilaktykę przeciwko infekcjom, ale także przyspieszają gojenie rany. Ich ukoronowaniem powinno być całkowite zasklepienie się ranki z utworzeniem fizjologicznej blizny, czyli pępka.
Wietrzenie odgrywa dużą rolę zresztą nie tylko w pielęgnacji kikuta. Również ma kolosalne znaczenie w utrzymaniu zdrowia całej skóry ze szczególnym naciskiem na przeciwdziałanie odparzeniom. Dlatego po jej umyciu, przed założeniem nowej pieluszki, warto nieco odczekać, aby dać jej "pooddychać" i dobrze wyschnąć. Ten czas można wykorzystać na okazanie maluszkowi miłości poprzez czułe zwracanie się do niego.
Teraz pozostaje tylko założenie dziecku czystej pieluszki. Noworodka należy obrócić delikatnie na bok, podłożyć mu nową pieluszkę pod pupę, zapiąć rzepy i gotowe! Pierwsze przewijanie już z głowy. Jeśli chodzi o wybór pieluszki, to podczas zakupów najlepiej rozejrzeć się za tymi mającymi specjalne wycięcie na gojący się pępuszek np. pieluszki Bella Baby Happy Newborn z elastycznym systemem Flexi Fit dla niemowląt o wadze 2-5 kg.