mamDu_avatar

7 prostych codziennych nawyków, które wzmocnią twoją więź z dzieckiem

Iza Orlicz

06 maja 2022, 13:54 · 3 minuty czytania
Naszą wieź z dzieckiem powinniśmy budować krok po kroku, każdego dnia. Wpływa ona nie tylko na nasze wzajemne relacje, ale też kształtuje nasze dziecko – dodaje mu pewności siebie, buduje zaufanie, wzmacnia je psychicznie, uczy troski i empatii. Swoją więź z dzieckiem możesz wzmacniać w prosty sposób – codziennymi nawykami, które już teraz możesz wprowadzić w życie.


7 prostych codziennych nawyków, które wzmocnią twoją więź z dzieckiem

Iza Orlicz
06 maja 2022, 13:54 • 1 minuta czytania
Naszą wieź z dzieckiem powinniśmy budować krok po kroku, każdego dnia. Wpływa ona nie tylko na nasze wzajemne relacje, ale też kształtuje nasze dziecko – dodaje mu pewności siebie, buduje zaufanie, wzmacnia je psychicznie, uczy troski i empatii. Swoją więź z dzieckiem możesz wzmacniać w prosty sposób – codziennymi nawykami, które już teraz możesz wprowadzić w życie.
Codzienne nawyki, które wzmocnią więź z dzieckiem 123rf
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Nie tylko chcemy jak najlepiej wychować nasze dziecko, ale też utrzymać i zacieśniać łączącą nas więź.
  • Mocna i zdrowa relacja z rodzicem wpływa pozytywnie na dziecko: buduje zaufanie, pewność siebie, odporność psychiczną.
  • Oto 7 prostych codziennych nawyków, by wzmocnić więź z dzieckiem.

Istotą rodzicielstwa jest wychowanie dziecka, ale zależy nam również na tym, by nawiązać z nim mocną i trwałą więź. Wymaga to czasem więcej pracy, zrozumienia, pokładów cierpliwości i zaangażowania. Niekiedy mamy czas i energię na to, by poświęcić jakościowy czas naszemu dziecku, innym razem wystarcza nam siły jedynie na zaspokojenie jego podstawowych potrzeb.

7 codziennych nawyków, by wzmocnić więź z dzieckiem

Są jednak prostsze sposoby, by na co dzień wzmacniać naszą więź z dzieckiem. Możesz wprowadzić do codzienności łatwe nawyki, które wpłyną pozytywnie waszą relację.

1. Przytulanie i uściski. Zajmują chwilę, a są jednym z najskuteczniejszych sposobów, by okazać uczucie dziecku. Możesz wprowadzić rytuał codziennego przytulania zaraz po przebudzeniu lub wieczornego, tuż przed zaśnięciem.

Przytulanie daje wzajemne poczucie bliskości, zmniejsza stres i napięcie. Amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir uważa, że "by przeżyć, trzeba nam czterech uścisków dziennie. By zachować zdrowie, trzeba ośmiu. By się rozwijać – dwunastu". I rzeczywiście coś w tym jest!

2. Pośmiejcie się razem. Nawet jeśli nie masz czasu na dłuższą zabawę z dzieckiem, na pewno znajdziesz chwilę, by spędzić z nim trochę czasu. Może przy wspólnym posiłku albo przy oglądaniu ulubionego programu? Zapytaj je, co zabawnego wydarzyło się dziś w przedszkolu lub w szkole, opowiedz sama, jakąś zabawną historię, która ci się przydarzyła. Nic tak nie łączy i nie poprawia samopoczucia jak beztroski śmiech.

3. Odłóż telefon na bok podczas interakcji z dzieckiem. Z pozoru wydaje się, że to nic takiego – dziecko coś ci opowiada, a ty jednocześnie przeglądasz internet w telefonie komórkowym. Niestety taka rozproszona uwaga wpływa na jakość waszej rozmowy. Nie jesteś skoncentrowana, nie zastanawiasz się nad tym, jakie możesz zadać kolejne pytanie, by dowiedzieć się, co myśli lub czuje twoje dziecko.

4. Bądź uważny. Staraj się zauważać dziecko w ciągu dnia, choćby to były nawet krótkie momenty. Powiedz jego imię, spójrz mu w oczy, uśmiechnij się. Jeśli jecie wspólnie choć jeden posiłek, bądź w tym czasie cała dla swojego dziecka. Nie pouczać, nie rób wykładów – po prostu posłuchaj, co ma do powiedzenia.

5. Zadawaj właściwe pytania. Możesz zapytać dziecko: "Co słychać?", ale wtedy pewnie usłyszysz dwuwyrazową odpowiedź – „Wszystko dobrze”. Możesz też codziennie zadać dziecku pytania, które skłonią go do bardziej rozbudowanych odpowiedzi.

Jaki był najprzyjemniejszy moment dzisiejszego dnia? Czy zdarzyło się coś trudnego? Jak się z tym czułeś/aś? Co sprawiłoby ci dzisiaj radość? Za co jesteś wdzięczny? Odpowiedzi na te pytania sprawią, że będziesz "na bieżąco” z tym, co dzieje się u twojego dziecka.

6. Wspólne oglądanie, granie, czytanie. Z mniejszym dzieckiem możesz codziennie obejrzeć bajkę lub poczytać mu książkę, ze starszym pograć przez chwilę na smartfonie lub tablecie albo rozegrać partyjkę w planszówkę. Pozwól dziecku opowiadać, dlaczego właśnie ta bajka/gra/książka mu się podoba czy kto jest jego ulubionym bohaterem, Możesz też pokazać dziecku, jakie bajki czy książki ty lubiłaś w dzieciństwie lub w jakie gry grałaś.

7. Kieruj się zasadą 5 do 1. Naukowcy twierdzą, że potrzebujemy pięciu pozytywnych interakcji na każdą negatywną, aby utrzymać zdrową i mocną relację z drugim człowiekiem. Dlatego zwróć uwagę, czy codziennie nie poświęcasz zbyt dużo czasu na poprawianie dziecka, krytykowanie go, pouczanie, krzyczenie i koniecznie zrównoważ to pozytywnymi interakcjami.

Czytaj także: https://mamadu.pl/145745,rodzinne-rytualy-i-zwyczaje-to-klucz-do-szczesliwszej-rodziny