
Moczenie stóp w ziołach
Nie możesz doczekać się lata i chodzenia w sandałach? Najpierw zadbaj o swoje stopy, by nie tylko dobrze się prezentowały w odsłoniętych butach, ale przede wszystkim były zdrowe i wolne od różnego rodzaju pęknięć czy modzeli i odcisków.
W niektórych przypadkach może okazać się, że wizyta u podologa jest nieunikniona – zwłaszcza jeśli mamy stare odciski lub rozległe modzele, które są efektem chodzenia w niedopasowanych butach. Jednak w większości przypadków domowa pielęgnacja stóp okazuje się na tyle skuteczna, że poprawia ich wygląd już po pierwszej kuracji.
A do tych najlepiej sprawdzają się sole (np. moczenie stóp w soli epsom) lub zioła, które mają szerokie zastosowanie. Oto najlepsze mieszanki ziół do moczenia stóp!
1. Rumianek i siemię lniane
Choć ten duet na pierwszy rzut oka może wydawać się dosyć niecodzienny, to rumianek i siemię lniane mają świetny wpływ na kondycję naszych stóp. Rumianek wpływa łagodząco, dezynfekująco i przeciwzapalnie, a siemię lniane ma właściwości wygładzające i zmiękczające. To idealna mieszanka dla tych, którzy całe dni spędzają w obuwiu i mają zmęczone nogi.
Przyrządzenie takiego wywaru jest banalnie proste. Najpierw należy zaparzyć pod przykryciem 2 łyżeczki kwiatów rumianku i odstawić na 10-15 minut. W tym czasie możemy zalać ciepłą wodą 2 łyżeczki ziaren siemienia lnianego. Po upływie kilkunastu minut wywary łączymy ze sobą, dolewamy ciepłej wody i moczymy stopy przez ok. 20 minut.
2. Liście laurowe i tymianek
Każda z nas ma w kuchni liście laurowe, ale nie każdy wie, że zastosowanie znajdą także w łazience. Mówi się, że moczenie stóp w wywarze z liści laurowych pozwala skutecznie stawić czoło problemowi potliwych stóp. To świetny sposób na pozbycie się też przykrego zapachu w naturalny i łagodny dla skóry sposób.
Same liście faktycznie słyną z tego, że pomagają oczyścić organizm z toksyn. By przygotować kąpiel dla stóp wystarczy zaparzyć kilka liści laurowych we wrzątku i kiedy wywar ostygnie, wlać go do wanny czy miski wypełnionej letnią wodą. Do kąpieli warto dodać też napar z tymianku, który działa odkażająco i przeciwzapalnie.
3. Nagietek i lawenda
Napar z nagietka i lawendy przygotowujemy w podobny sposób, jak inne zioła: parzymy je pod przykryciem ok. 10 minut a następnie wlewamy do miski z letnią wodą lub do wanny. Nagietek doskonale sprawdza się jako zioło wspierające zmiękczanie skóry i gojenie się różnego rodzaju odcisków. To może być świetne przygotowanie pod dalsze zabiegi pielęgnacyjne stóp.
Z kolei lawenda działa kojąco i relaksująco. Po moczeniu stóp pozostawia skórę przyjemnie delikatną i ładnie pachnącą.