Ryż skleja ci się podczas gotowania? Nie tylko przepłucz go wodą, ale wypróbuj ten prosty trik
Redakcja MamaDu
28 marca 2022, 11:46·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 28 marca 2022, 11:46
Idealnie ugotowany ryż powinien być nie tylko miękki, ale też sypki. Jeśli ziarenka sklejają się ze sobą, może to świadczyć o tym, że nieodpowiednio go przygotowaliśmy, np. gotował się zbyt długo. Jest jednak prosty trik, by mieć pewność, że ryż nie będzie się sklejał.
Reklama.
Reklama.
Dobrze ugotowany ryż jest nie tylko odpowiednio miękki (nie może być rozgotowany!), ale też sypki.
Przed wrzuceniem ryżu do wrzącej wody możesz go przepłukać w chłodnej wodzie, ale istnieje jeszcze inny, skuteczniejszy sposób, by ryż się nie kleił.
Dodaj sok z cytryny do gotującego się ryżu, a możesz być pewna, że ziarenka nie skleją się.
Ryż może nie jest tak popularny w naszym kraju jak makaron, ale sięgamy po niego coraz częściej ze względu na wartości odżywcze. Najzdrowszy jest brązowy ryż, ale również odmiany białego (basmati, jaśminowy, parboiled) zawierają mnóstwo witamin i minerałów.
Są źródłem witamin z grupy B (B1, B2, B4, B6,), E oraz potasu, wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, cynku. Do tego ryż zawiera znaczne ilości białka, a prawie w ogóle tłuszczu, dlatego jest sycący, ale lekkostrawny.
Gotowanie ryżu - co zrobić, by się nie sklejał
Dobrze przygotowany ryż jest nie tylko odpowiednio miękki (nie może być rozgotowany), ale zarazem sypki. Przed rozpoczęciem jego gotowania dobrze jest opłukać go w chłodnej wodzie, bo dzięki temu pozbywamy się nadmiaru skrobi, która odpowiada za sklejanie się ryżu w trakcie gotowania.
Należy przepłukać go pod bieżącą wodą, najlepiej tak długo, aż woda nie będzie mętna. Trzeba też pamiętać, by do gotowania ryżu użyć odpowiedniej ilości wody – przynajmniej dwa razy tyle, ile będziemy wsypywać ryżu.
Jednak najskuteczniejszym sposobem, by mieć pewność, że ziarenka ryżu nie będą się sklejać jest dodanie jednego składnika, a mianowicie łyżki soku z cytryny. Trzeba go wlać chwilę po tym, gdy do wrzącej wody wrzucimy ryż. Nie obawiaj się - jedna łyżka soku z cytryny nie zmieni smaku ryżu, za to sprawi, że ziarenka na pewno nie będą się ze sobą sklejać.
Gotowanie ryżu - nie wrzucaj go w woreczku
Warto pamiętać także o tym, by nie gotować ryżu w gotowych woreczkach, w których jest zapakowany. Miałe one ułatwiać jego gotowanie, a tymczasem okazały się niekorzystne dla naszego zdrowia.
Kolejne badania potwierdziły, że ryż przygotowany w ten sposób nie tylko traci witaminy i minerały, ale foliowy woreczek może zawierać bisfenol A. To związek chemiczny stosowany do produkcji tworzyw sztucznych.
Gdy dostaje się do organizmu, przez skórę, układ oddechowy lub pokarmowy, może zaburzać pracę układu nerwowego czy gospodarki hormonalnej. Dlatego podczas gotowania ryżu zwróćmy uwagę na to, by był miękki, sypki, ale też zdrowy.