mamDu_avatar

Jak często wymieniać deski do krojenia? Większość nas robi to zdecydowanie za rzadko

Dominika Bielas

22 marca 2022, 13:04 · 3 minuty czytania
Trudno obyć się bez deski do krojenia. Bez względu na to, jak często gotujesz, musisz mieć ją w domu, jednak czy wiesz jak często wymienić ją na nową? Niestety zapominamy, że to akcesorium kuchenne nie jest niezniszczalne, a to duży błąd. Deski do krojenia mogą być siedliskiem szkodliwych bakterii i pleśni, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego.


Jak często wymieniać deski do krojenia? Większość nas robi to zdecydowanie za rzadko

Dominika Bielas
22 marca 2022, 13:04 • 1 minuta czytania
Trudno obyć się bez deski do krojenia. Bez względu na to, jak często gotujesz, musisz mieć ją w domu, jednak czy wiesz jak często wymienić ją na nową? Niestety zapominamy, że to akcesorium kuchenne nie jest niezniszczalne, a to duży błąd. Deski do krojenia mogą być siedliskiem szkodliwych bakterii i pleśni, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego.
Warto odpowiednio zadbać o deskę do krojenia. fot. pixabay
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej
  • Nawet zadbane przybory kuchenne po pewnym czasie stają się siedliskiem szkodliwych dla zdrowia baterii oraz pleśni.
  • Badania wykazały, że na desce do krojenia może być nawet 200 razy więcej zarazków niż na desce klozetowej.
  • Dbając regularnie o higienę w kuchni, należy pozbyć się zużytych akcesoriów w tym desek do krojenia.

Rodzaj deski ma znaczenie

Oczywiście wiele zależy od tego, jak często i intensywnie używamy danej deski. Powinnaś mieć oddzielne deski do pieczywa, warzyw czy surowego mięsa, każda z nich będzie się inaczej zużywała. Znaczenie ma także materiał, z jakiego jest wykonana deska do krojenia. W sklepach dostępne są drewniana, bambusowe, plastikowe i szklane.

  • Drewniane deski są nie tylko praktyczne czy ekologiczne, ale także stanową piękny element wystroju kuchni. Niestety nawet silne środki myjące nie są w stanie z nich wymyć mikroorganizmów. Wszytko przez szczeliny, które powstają po krojeniu. To w nich gromadzą się bakterie, jednak płyny czyszczące nie są w stanie do nich dotrzeć. Wiele będzie zależało od tego, z jakiego drewna jest wykonana deska. Te tańsze zazwyczaj są miększe i szybciej stracą swój wygląd i przydatność do pracy. Natomiast wykonane z wysokiej jakości dębu czy buku, będą służyły dłużej.

Warto także wiedzieć, że przed pierwszym użyciem taką deskę można zaimpregnować. Możesz do tego użyć oleju jadalnego. Powierzchnię deski należy natrzeć olejem jadalnym następnie umyć w gorącej wodzie, osuszyć ręcznikiem i pozostawić do wyschnięcia. Czynność należy powtórzyć kilkukrotnie. Takie olejowanie warto powtarzać przynajmniej raz w miesiącu. Desek takich nie wolno namaczać. Należy je umyć i osuszyć natychmiast po użyciu.

  • Deska bambusowa, ostatnio bardzo modna, a także często mylona z deską drewnianą. Tymczasem do produkcji wykorzystuje się nie drewno, lecz mocno sprasowaną, ułożoną w poprzek trawę (dzięki temu nie używa się klejów). Deska bambusowa jest odporna na wilgoć i przesiąkanie zapachami, cechuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia. Deski takie nie tępią także noży. By służyła dłużej, podobnie jak drewnianą przed pierwszym użyciem warto zaimpregnować ją olejem jadalnym.
  • Deska z tworzywa sztucznego może okazać się trwalsza od drewnianej, jeśli została wykonana z plastiku dobrej jakości. Wbrew pozorom wykonane są z bardzo higienicznego materiału, który nie sprzyja namnażaniu się bakterii. Taka deska często będzie się nadawała do mycia w zmywarce, a także będzie odporna na namaczanie czy szorowanie. Deski plastikowe nie tępią noży. Jednak należy je wymienić, jeśli powierzchnia przestała być gładka.
  • Najbardziej odporne na zużywanie, a jednocześnie najbardziej higieniczne będą deski do krojenia ze szkła, marmurowe i granitowe. Nie chłoną wilgoci i zapachów. Jednak nie każdy je lubi ze względu na śliską powierzchnię i dźwięk, jaki powstaje po zetknięciu noża z deską. Deski takie niestety szybciej tępią noże i są ciężkie, a przez to mało poręczne do przenoszenia.

Jak często wymieniać deski drewniane, bambusowe i plastikowe?

Naukowcy z University Hospital Basel w Szwajcarii udowodnili, że deski do krojenia używane w domach są siedliskiem bakterii lekoopornych, m.in. e-coli. Natomiast badania naukowców z University of Arizona udowodniły, że na desce do krojenie może być 200 razy więcej bakterii niż na desce sedesowej. Dlatego niezwykle ważne jest, by dbać o deski, odpowiednio je czyścić i dezynfekować, a także regularnie je wymieniać.

Specjaliści i kucharze najczęściej powtarzają, że deski powinno się wymieniać przynajmniej raz w roku. Oczywiście jeśli deska jest używana rzadziej, może posłużyć dłużej, a bardziej eksploatowaną trzeba będzie szybciej wyrzucić. Warto zaznaczyć także, że nieprawdą jest, że deska od mięsa szybciej się niszczy. Warzywa tak samo jak surowe mięso mogą rozprzestrzeniać zatrucia pokarmowe, więc konieczne jest takie samo dbanie o wszystkie deski.

Aby wydłużyć żywotność deski, po każdym użyciu należy umyć ją, używając gąbki, a potem szczotki. Należy także pamiętać o regularnej dezynfekcji deski. Dodatkowo do czyszczenia możesz użyć mieszanki soli gruboziarnistej i cytryny. Dzięki temu będą lepiej wyglądać i będą bezpieczniejsze dla zdrowia.

Czytaj także: https://mamadu.pl/154917,ocet-i-sok-z-cytryny-triki-na-sprzatanie-z-domowymi-srodkami-czyszczacymi