Płytki w kuchni i łazience mają ułatwić nam życie. Czyści się je dużo łatwiej niż panele czy drewnianą podłogę, są też świetnym zabezpieczeniem przed wilgocią. Jednak doczyszczenie fug potrafi być już nie lada wyzwaniem. Na szczęście są skuteczne domowe sposoby, by szybko poradzić sobie z zabrudzonymi zakamarkami.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
W fugach zbiera się wilgoć i brud, tworząc idealne środowisko do rozwoju pleśni i bakterii.
Są skuteczne domowe sposoby, które pozwolą ci doczyścić zabrudzone fugi.
Zarówno glazura, jak i terakota, świetnie się czyści ściereczką lub mopem, jednak wypełnione fugą powierzchnie pomiędzy poszczególnymi płytkami wymagają dokładniejszego czyszczenia. Powinniśmy je czyścić równie często co same płytki, jednak nie każdy ma na to czas. Przetarcie ścierką to za mało, a po jakimś czasie zaczyna być widoczny brzydki nalot. To zgromadzony brud, ale może także pojawić się pleśń. Mamy dla ciebie sześć skutecznych sposobów na domowe preparaty, dzięki którym przywrócisz fugom ich dawny blask:
Co będzie ci potrzebne?
Nie powinnaś używać ostrego zmywaka ani twardej szczotki. W ten sposób możesz uszkodzić fugi, a nawet brzegi płytek. Do czyszczenia fug świetnie sprawdzi się gąbka, kuchenny zmywak, a także... szczoteczka do zębów. Niezbyt twarde włosie i mała główka naprawdę ułatwią ci pracę. Jeśli masz w domu parownik, przed użyciem preparatu do fug warto użyć myjki parowej z końcówką do trudno dostępnych miejsc. Poza tym, że gorąca para rozpuści zaschnięty brud, to zdezynfekuje i odkazi czyszczoną powierzchnię. Tak przygotowaną powierzchnię będzie ci łatwiej doczyścić.
Domowe sposoby na mycie fug
Możesz oczywiście zawsze kupić specjalistyczne preparaty do czyszczenia fug. Warto jednak wiedzieć, że masz w domu pełno tanich i bardzo skutecznych środków do czyszczenia:
Ocet - wymieszaj 100 ml octu, 100 ml wody i opakowanie sody oczyszczonej. Taki płyn nanieś na fugi i pozostaw na kilkanaście minut. Po tym czasie zmyj wilgotną ściereczką.
Soda oczyszczona - możesz także przygotować gęstą pastę z samej sody i wody. Podobnie jak powyżej zostaw ją na kilkanaście minut na zabrudzonych fugach, a potem zmyj ściereczką.
Proszek do pieczenia - fugi możesz posypać proszkiem do pieczenia, po kilkunastu minutach zmyj go ciepłą wodą.
Cytryna - w przypadku jasnych fug sprawdzi się sok z cytryny. Sok rozprowadź na fugach i zostaw na kilkanaście minut, a potem zmyj ciepła wodą.
Pasta do zębów - pastą możesz wyszorować fugi za pomocą szczoteczki. Możesz także rozprowadzić pastę na fugach i pozostawić na kilkanaście minut, a potem zmyć ciepłą wodą.
Płyn do WC - przygotuj roztwór 1:1 płynu do WC i wody. Następnie w płynie maczaj szczoteczkę do zębów i szoruj zabrudzone fugi. Płyn do czyszczenia toalety zawiera chlor, dlatego koniecznie do szorowania załóż rękawice.