Większość z nas, nawet jak nie boi się pająków, to po prostu się ich brzydzi. Mało jest osób, którym pająki są absolutnie obojętne, szczególnie jeśli miejscem ich przebywania są nasze mieszkania. I choć sprzątasz na potęgę, one nadal mogą być lokatorami w twoich czterech kątach, bo to, że żyją w brudzie to tylko stereotyp. Oto dlaczego pająki wchodzą do domu i proste triki na ich pozbycie się.
Reklama.
Podobają Ci się moje artykuły? Możesz zostawić napiwek
Teraz możesz docenić pracę dziennikarzy i dziennikarek. Cała kwota trafi do nich. Wraz z napiwkiem możesz przekazać też krótką wiadomość.
Pająki to dla wielu z nas powód strachu, paniki czy obrzydzenia. Mało jest ludzi, którzy traktują te insekty w swoich domach neutralnie.
Pająki wchodzą do domów, bo tam znajdują pożywienie, np. inne owady. Kryją się też często przed mrozem.
Żeby odstraszyć pająki, możesz zastosować naturalne metody ich pozbywania się - nie lubią zapachu mięty, soku z cytryny, przypraw korzennych i kasztanów.
Mówi się, że pająki w domu przynoszą szczęście i dobrobyt, większość z nas uważa jednak je za intruzów, których najlepiej się szybko pozbyć. Nie przepadamy za nimi i często mamy przekonanie, że mogą pogryźć, choć tak naprawdę pająki, które żyją w Polsce, nie stwarzają dla ludzi większego zagrożenia.
Pająkami, które mogą znaleźć się w naszych domach i ukąsić, są tylko kątnik domowy i sidlisz piwniczny. Mogą zaszkodzić alergikom, osobom starszym oraz dzieciom. Jeśli jad przedostanie się przez skórę, mogą pojawić się obrzęki i swędzenie przypominające ugryzienie komara czy osy.
Dlaczego pająki wchodzą do domu?
Panuje stereotyp, że pająki ciągnie do miejsc brudnych, zaniedbanych. Nic bardziej mylnego, pająki przede wszystkim wchodzą do domów, bo tam mają ogromny zasób pożywienia w postaci innych owadów.
Kurz, wilgoć i zanieczyszczenia nie wpływają na nie negatywnie, choć sam kurz może powodować to, że trudniej im tkać sieci, czyli pajęczyny. Drugim powodem ich bytowania w mieszkaniach jest ucieczka przed pogodą na dworze - jesienią chowają się w domach m.in. przed mrozem.
Do domów i mieszkań pająki najczęściej wchodzą oknami, szczelinami w murach, a także kanalizacją (odpływami w zlewach, umywalkach, wannach i prysznicach). Wiele z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że często sami je wnosimy na zakupach, kurtkach czy wózkach dziecięcych.
Domowe sposoby na pająki
Pająków lepiej nie zabijać – są wartościowe dla ekosystemu. Zabijają i zjadają mnóstwo szkodników, które są gorsze niż pająki, bo niszczą uprawy, szkodzą ludziom, przenoszą choroby itp.
Nie musisz jednak zmuszać się do zaakceptowania pająków w domu, szczególnie jeśli budzą w tobie lub dzieciach strach, obrzydzenie czy panikę. Istnieją proste, tanie i naturalne sposoby na rozprawienie się i uniknięcie pajęczyn oraz pająków w swoim domu.
Najlepszym sposobem, który jest naturalny, jest odstraszenie pająków zapachami: nie lubią aromatu przypraw korzennych, cytryny oraz mięty. Odstrasza je też zapach kasztanów i żołędzi.
Sok z cytryny – sokiem z cytryny warto przetrzeć ramy okienne, parapety i potencjalne miejsca, którymi pająki mogą wchodzić do domu. Można też zrobić mieszankę 1:1 wody i soku z cytryny, wymieszać w butelce ze spryskiwaczem i opryskać płynem ciemne kąty i zakamarki, w którym mogą się zagnieździć pająki
Mięta – pająki nie lubią zapachu mięty. Kup więc olejek eteryczny miętowy i kilka kropli wylej na ramy i parapety przy oknach. Możesz też kupić świeże sadzonki mięty i trzymać na okiennych parapetach. Jeśli chcesz, możesz zrobić mieszankę wody i olejku miętowego i spryskać nim powierzchnie tak jak wyżej w przypadku soku z cytryny. Opryski należy powtarzać 1 na tydzień. Oprócz mięty świetnie sprawdzi się też olejek eukaliptusowy lub cedrowy.
Kasztany, żołędzie i przyprawy korzenne – rozłóż je na parapetach przy oknach, którymi pająki mogą przedostawać się do domu. Kasztany i żołędzie można umieścić w wiklinowym koszyczku, laski cynamonu i goździki, rozłożyć wzdłuż ram okna.
Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie pająków bywa naprawdę dużo – np. budynek mieszkalny ma blisko drzewa, las albo porośnięty jest bluszczem, świetnym pomysłem jest też posiadanie kota.
Jeśli możesz i chcesz pozwolić sobie na posiadanie czworonoga, koty świetnie usuwają pająki – łapią je i zjadają. Na wiele pająków, które jeszcze nie weszły do mieszkania – kot działa odstraszająco.