Nawet jeśli nie lubimy konfrontacji z innymi ludźmi i unikamy sporów, to prawda jest taka, że nie ma ucieczki przed nimi. Musimy nauczyć się wyrażać własne zdanie, a w razie konieczności stanąć w swojej obronie czy opowiedzieć się za tym, na czym nam zależy.
Spór czy konflikt nie jest przyjemną sytuacją, ale można nauczyć dziecko odpowiednio się komunikować, by go rozwiązać. Oto krok po kroku, co trzeba zrobić, by dziecko nauczyło się radzić sobie, gdy dochodzi do konfrontacji z innymi dziećmi.
1. Pomóż dziecku zidentyfikować jego emocje. Z powodu kłótni czy konfliktu dziecko może odczuwać wiele różnych, w tym trudnych emocji. Na początek musi je zidentyfikować. Możesz zapytać wprost, jak się czuje lub zachęcić do rozmowy, by opowiedziało, czy więcej w nim gniewu, złości, a może smutku czy bezsilności.
2. Dowiedz się, skąd bierze się problem. Po zidentyfikowaniu uczuć, pomóż mu znaleźć odpowiedź, dlaczego doszło do konfliktu. Może najlepszy kolega twojego dziecka nie chciał się z nim bawić, ale problem tkwi głębiej, czyli twoje dziecko obawia się odrzucenia. Może ktoś przezwał twoje dziecko, ale tak bardzo go to dotknęło, bo rzeczywiście ma niskie poczucie własnej wartości.
3. Opracujcie możliwe rozwiązania. Zachęcaj dziecko do samodzielnego rozwiązywania problemów. Możesz zapytać je, co w tej sytuacji mogłoby zrobić? Możesz zaproponować "burzę mózgów”, by wspólnie zastanowić się, co dalej.
Staraj się rozwijać empatię u dziecka, by potrafiło postawić się na miejscu drugiej osoby. Być może już dzięki temu dostrzeże przyczynę sporu. Ucz go też zachowywania pozytywnego nastawienia. Oczywiście dla dziecka np. konflikt z najlepszym przyjacielem może wydawać się końcem świata, ale uzmysłów mu, że zawsze jest jakieś rozwiązanie i wyjście z trudnej sytuacji.
4. Daj przykład. Dziecko najwięcej uczy się poprzez naśladowanie rodziców, dlatego pamiętaj, że jesteś bacznie obserwowany, gdy sam wchodzisz z kimś w spór, a następnie próbujesz go rozstrzygnąć. Dlatego powinieneś starać się być najlepszym przykładem do naśladowania, by nie wysyłać sprzecznych komunikatów, że co innego mówisz, a inaczej postępujesz.
5. Stwórz słoik z karteczkami do rozwiązywania problemów. Istnieje kilka kreatywnych sposobów, które pomogą zwłaszcza młodszym dzieciom w uporaniu się z ich problemami. Jeśli np. twojemu dziecku inne dzieci odbierają zabawki na placu zabaw lub w przedszkolu, możesz przemyśleć z nim kilka rozwiązań.
Następnie zapisz je na kartce i wrzućcie do specjalnego słoika z rozwiązaniami. Gdy dziecko znajdzie się w podobnej sytuacji, będzie mogło skorzystać z gotowych rozwiązań.
6. Nie ma nic lepszego niż stare, dobre przeprosiny. Czasem dochodzi do konfliktu między dziećmi, a gdy emocje opadną, to okazuje się, że najlepszym rozwiązaniem są po prostu wzajemne przeprosiny. Nie zmuszajmy dziecka do nich, ale często gdy wytłumaczymy mu jego zachowanie i uczucia drugiego dziecka, być może samo poczuje, że chce przeprosić.
7. Zachowaj spokój. Nie angażuj się w konflikt twojego dziecka, nie stawaj od razu po jego stronie, zwłaszcza gdy nie znasz szczegółów. Nie osądzaj - bądź neutralny i wysłuchaj obydwu stron, jeśli to możliwe. Przede wszystkim jednak pamiętaj, że jesteś dorosły, więc wymagaj od siebie dojrzałości – zachowaj spokój i trzymaj na wodzy własne emocje, by jeszcze bardziej nie eskalować konfliktu.
Czytaj także: https://mamadu.pl/158141,relacja-miedzy-rodzenstwem-jak-rozpoznac-ze-jest-toksyczna