Wystawa "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" opowiada o założonej w 1926 roku Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych. Rodziny z dziećmi mogą obejrzeć niesamowitą kolekcję drewnianych zabawek o użytkowej funkcji
Wystawa "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" opowiada o założonej w 1926 roku Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych. Rodziny z dziećmi mogą obejrzeć niesamowitą kolekcję drewnianych zabawek o użytkowej funkcji Fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawskiej Pragi / Replika figurki wykonana przez Krzysztofa Gajewskiego
REKLAMA
Zwierzątka-bombonierki, w których chowano wedlowskie czekoladki, sprytne "Wesołe kulki" i pobudzające wyobraźnię "Hocki-klocki". To kilka z wielu eksponatów, jakie można obejrzeć na pierwszej prezentacji największej w Polsce kolekcji dzieł i pamiątek po warszawskim twórcy, Edwardzie Manitiusie. Kim był człowiek, którego zabawki podbijały serca najmłodszych (i nie tylko!) w latach 20-30. XX wieku?
logo
Edward Tadeusz Manitius (1902-1975), przemysłowiec, projektant, właściciel Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych przy ul. Kępnej 15 w Warszawie Muzeum Warszawskiej Pragi
Ten urodzony na Pradze przemysłowiec i projektant, jeszcze jako student, założył w 1926 roku w rodzinnej kamienicy w centrum prawobrzeżnej Warszawy własną firmę, która produkowała projektowane przez niego przedmioty z drewna. Jako jeden z pionierów nowego zawodu (projektanta wzornictwa) szczególnie dbał o estetykę, oryginalność i funkcjonalność tych seryjnie wytwarzanych produktów.
Odpowiadając na nowe wyzwania epoki – zainteresowanie dzieckiem i jego potrzebami – praski artysta-rzemieślnik tworzył kolorowe drążone i otwierane figurki zwierząt, będące skrzyżowaniem zabawek z opakowaniami na słodycze i ozdobne drobiazgi. Te zwierzęce figurki-schowki-bombonierki sprzedawał następnie firmom produkującym słodycze w różnych miastach Polski i za granicą, osiągając niebywały sukces.
logo
Ekspozycja "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" składa się z 160 wielofunkcyjnych obiektów. Główną atrakcją kolekcji są figurki zwierząt. Towarzyszą im projekty, rysunki, gry i zabawki, a także fotografie i wycinki prasowe Fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawskiej Pragi
Właściciel Wytwórni Zabawek i Wyrobów Zdobniczych – bo tak nazwano mieszczący się przy ul. Kępnej 15 w Warszawie zakład rzemieślniczy założony przez Edwarda Manitiusa – zyskał taki rozgłos, że jego oryginalne zabawki i jednocześnie pudełka, obiekty sztuki użytkowej, przedmioty o walorach edukacyjnych, a także gadżety reklamowe, zaprezentowano na wystawie światowej w Nowym Jorku w 1939 roku!
Teraz wyprzedzające epokę projekty Edwarda Manitiusa i designerskie realizacje jego praskiej firmy możesz zobaczyć z bliska, wybierając się z rodziną (obowiązkowo z dziećmi!) na wyjątkową wystawę w Muzeum Warszawskiej Pragi. Ekspozycja składa się z 160 wielofunkcyjnych obiektów. Główną atrakcją kolekcji są figurki zwierząt. Towarzyszą im projekty, rysunki, gry i zabawki, a także fotografie i wycinki prasowe.
logo
Zabawkarski zwierzyniec Edwarda Manitiusa (choć twórca specjalnie przyrodą się nie interesował) reprezentują m.in. niebieski mors, czarny kot, piaskowy zając, czerwony miś, pelikan, bocian, słoń, kurczak, pszczoła, żyrafa, homar i żółw. Białym krukiem jest figurka Myszki Miki wzorowana na kultowej postaci z filmów Walta Disneya. Można też podziwiać kolekcję pisanek, a także projekty zabawek, które albo w ogóle nigdy nie powstały, albo niestety zaginęły w mrokach historii.
Na drewniane figurki-opakowania praskiego wizjonera dzieci spojrzą jak na urokliwe zabawki z pogodnymi kolorami i świadczącą o dużej wrażliwości formą. Dorośli mogą i powinni dostrzec w nich jednak coś więcej. Kuratorki wystawy podkreślają bowiem, że pierwotna funkcja tych przedmiotów była inna – służyły przede wszystkim jako innowacyjne opakowania, dekoracje witryn sklepowych oraz przedmioty reklamowe.
logo
Drewniane drążone figurki zwierząt z kolekcji zabawek-opakowań Edwarda Manitiusa Muzeum Warszawskiej Pragi
– Edward Manitius poruszał się swobodnie w obszarach sztuki użytkowej, rzemiosła i przemysłu, branży reklamowej i ekonomii – komentuje kuratorka wystawy, Jolanta Wiśniewska. – Przedsiębiorca twórczo zaadaptował ludowe wzory i rozwiązania, łącząc je z modernistyczną stylistyką. Stawiamy jego dokonania na równi z ważnymi propozycjami projektowymi lat trzydziestych XX wieku – dodaje druga z kuratorek wystawy, Lena Wicherkiewicz.
Można spróbować swoich sił przy odgadywaniu wieku poszczególnych zabawek. Manitius tworzył głównie w dwudziestoleciu międzywojennym, ale także po zakończeniu wojny, gdy jego specjalnością stały się zabawki pedagogiczne. Niektóre eksponaty mają już prawie 100 lat! Na wystawie można zobaczyć także projekty studentek i studentów warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, których zainspirowały pomysły Manitiusa.
logo
Kolekcja zabawek-opakowań Edwarda Manitiusa. Na pierwszym planie figurka Myszki Miki Fot. Tomasz Kaczor / Muzeum Warszawskiej Pragi
Wystawa "Rzeczy do zabawy. Edward Manitius i jego wytwórnia" jest czynna we wtorek, środę, piątek i niedzielę w godzinach od 11:00 do 18:00, a w czwartek i sobotę od 11:00 do 20:00 w Muzeum Warszawskiej Pragi (oddziale Muzeum Warszawy) na Targowej 50/52. Bilet normalny (dla dorosłych) kosztuje 5 zł, ulgowy (dla dzieci) – 3 zł. W czwartki wstęp jest bezpłatny. Ekspozycję można zwiedzać do 10 kwietnia 2022 roku.

Artykuł powstał we współpracy z Muzeum Warszawskiej Pragi