sposób na przelaną roślinę
Źle, jeśli zapominasz podlewać kwiaty, ale jeszcze gorzej jeśli masz tendencję do ich przelewania. Fot. 123rf.com
Reklama.
  • Przelanie rośliny może doprowadzić do tego, że zgniją korzenie, a kwiat zwiędnie i nie da się go uratować.
  • Należy kontrolować poziom wilgoci w doniczce. A gdy ziemia jest zbyt mokra, koniecznie usunąć jej nadmiar.

  • Sposób na przelaną roślinę

    Są dwa typy osób, które nie potrafią dbać o kwiaty, a bardzo chcą je hodować. Ci, którzy notorycznie zapominają je podlewać - i tu prostym rozwiązaniem są rośliny, które tego podlewania wymagają mniej. Są też triki, które pozwalają na rzadsze podlewanie roślin dzięki dłuższemu utrzymaniu wilgoci w doniczce. Trochę większy problem mają ci, którzy tak bardzo chcą dbać o rośliny, że notorycznie je przelewają. Niestety nadmiar wody w przypadku kwiatów jest bardziej szkodliwy, niż ich przesuszanie, gdyż może doprowadzić do gnicia korzeni.
    Gdy już nalało się zbyt dużo wody, nie da jej się odlać z doniczki. Więc jak uratować kwiatek? Do tej pory pewnie myślałaś, że tylko przesadzenie może go ocalić. Jest to prawda w przypadku rośliny, które zbyt długo były w wilgotnej ziemi. Przesadzając do nowej ziemi, należy skontrolować stan korzeni. Jednak jeśli zauważysz, że wody jest zbyt dużo niedługo po jej przelaniu, jest pewien trik, który w prosty sposób pozwoli odciągnąć wodę z ziemi.
    By szybko pozbyć się nadmiaru wody z podłoża, wystarczy umieścić w doniczce kilka tamponów. W zależności od stopnia zalania rośliny czynność należy powtórzyć nawet kilka razy, co parę godzin. Pamiętaj, by tampony delikatnie wetknąć jak najgłębiej w ziemię, ale tak, by nie uszkodzić korzeni.

    Co możesz jeszcze zrobić?

    Trik z tamponami to metoda ratunkowa, jednak jeśli masz tendencję do przelewania roślin, wybieraj zdecydowanie te, które lubią bardzo wilgotne podłoże. Warto także zrezygnować z osłonek na rzecz doniczek z podstawką, w takim przypadku nadmiar wody wypłynie natychmiast na podstawkę.