Jak komplementować dziecko
Komplementy mają niesamowitą siłę, nigdy nie powinniśmy się ich bać! Fot. 123rf.com
Reklama.
  • Komplementy chciałby słyszeć każdy z nas, ale nie każdy umie je prawić. Warto zacząć od siebie.
  • Chwalenie i komplementowanie nie rozpieści dziecka.
  • Zwracanie uwagi na mocne strony twojej pociechy sprawi, że wyrośnie na silną i pewną siebie osobę.

  • Siła komplementu

    Czy wiesz, że komplementy wpływają na nasz układ hormonalny, powodując nagły wyrzut serotoniny, endorfiny oraz w adrenaliny? Komplementować warto jak najczęściej, by czuć się dobrze, ale i dać tę przyjemność innym. Może to mieć olbrzymią wychowawczą moc. Docenianie postaw i zachowań dzieci przez ważne dla nich osoby bardzo mocno wpływa na ich samoocenę, pewność siebie i poczucie sprawczości. Chwalone dzieci mają większą motywację do podejmowania działań, a także radzenia sobie z trudnościami, często także są ambitniejsze. Dlatego tak bardzo ważne jest nieskupianie się na tym, co nasze dziecko robi źle i co znowu mu nie wyszło, ale na pielęgnowaniu i wzmacnianiu tego, w czym jest dobre.
    Zamiast używać krótkich określeń: “super,” “fantastycznie,” “bardzo ładnie,” “świetnie” powiedz dziecku, co czujesz, twórz spersonalizowane komplementy. Rodzicom często się wydaje, że pewne rzeczy są oczywiste, tymczasem dziecko musi usłyszeć, że jest podziwiane i doceniane. Dzięki konstruktywnym komplementom dziecko ma szansę poszerzyć swoją perspektywę i zyskać nowe spojrzenie na siebie.

    9 ważnych komplementów

    1. Widzę, ile w to wkładasz pracy, nie poddawaj się, na pewno się uda! - Skupiaj się na procesie i staraniach, a nie na efekcie.
    2. Dziękuję za miło spędzony czas, było bardzo fajnie - doceniaj wspólny czas, nie zawsze tak będzie, że dziecko będzie chciało robić coś z tobą. Ważne jednak, by wiedziało, że jest to dla ciebie ważny i wartościowy czas.
    3. Gratuluję, wykonałeś świetną pracę i to sam - doceniaj, że dziecko zrobiło coś zupełnie samo bez pomocy, ale także dostrzegaj codzienne "oczywiste" obowiązki, które dziecko robi samo z siebie np. mycie zębów bez przypominania.
    4. Ładnie dziś wyglądasz, fajnie, że... - zamiast mówić bardzo ogólnie, zwracaj uwagę na szczegóły, w które twoje dziecko włożyło energię np. dobór kolorystyczny, dopasowanie ubrania do okazji. Ale zauważaj także, gdy się uśmiecha, gdy ma dobry dzień i pozytywną energię.
    5. Dziękuję ci za dzisiejszą postawę, była bardzo dojrzała - jeśli dziecko zrobi coś, na co niekoniecznie ma ochotę, doceń to, że przezwyciężyło własna niechęć czy stawiło czoła trudnej sytuacji.
    6. Super, że się tego nauczyłeś - małe dzieci chwalimy, za to, że nauczyły się same ubierać czy korzystać z toalety. Im dziecko starsze, tym mniej mówimy, jak jesteśmy dumni, że zdobyły nowe umiejętności. Każdy nowy krok milowy zasługuje na zauważenie!
    7. Inspirujesz mnie - dziecko także może być wzorem dla rodzica, czerp z tego całymi garściami i podkreślaj zawsze, gdy dzięki własnemu dziecku możesz stać się lepszym człowiekiem.
    8. Jesteś wspaniałą siostrą/bratem - relacje z rodzeństwem bywają różne i trudno uniknąć tarć. Gdy dziecko jednak potrafi rozwiązać sytuację konfliktową samodzielnie, zawsze to komplementuj.
    9. To wspaniale, że jesteś częścią naszej rodziny - dzieci rosną, idą najpierw do przedszkola, a potem do szkoły. Zdobywają większą niezależność, małymi krokami opuszczają dom, ale muszą wiedzieć, gdzie jest i zawsze będzie ich rodzina, której są ważną częścią.

    Słoik z komplementami

    Oprócz codziennego komplementowania bliskich bardzo fajnym pomysłem jest słoik komplementów. Jak go przygotować?
    Do przygotowania słoika potrzebujesz:
  • słoika z pokrywką
  • małych karteczek
  • długopisu
  • sznureczka
  • Na karteczkach wystarczy napisać miłe słowa i komplement. Karteczki złóż lub zroluj i przewiąż sznureczkiem. Przygotowane komplementy wrzuć do słoika. Możesz ładnie udekorować. Taki słoik wręcz dziecku, które może przeczytać coś miłego o sobie każdego dnia.