Ochrona przeciwsłoneczna zimą – wybierz najlepszy krem z SPF
Artykuł promocyjny La MakeUp
08 lutego 2022, 13:41·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 08 lutego 2022, 13:41
Filtry przeciwsłoneczne kojarzą nam się przede wszystkim z wakacyjnymi wyjazdami. I rzeczywiście stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w tym okresie jest bardzo ważne – słońce przyspiesza bowiem procesy starzenia, powoduje przebarwienia, a także zwiększa ryzyko powstawania oparzeń słonecznych. Jednak wbrew pozorom dobre kremy z filtrem do twarzy potrzebne są o każdej porze roku, również zimą.
Reklama.
Dlaczego słońce może zaszkodzić nie tylko latem?
Promieniowanie słoneczne ze względu na długość fal możemy podzielić na UVA i UVB. O ile to drugie w okresie jesieni i zimy nie dociera na powierzchnię Ziemi w tak dużym stopniu, o tyle natężenie tego pierwszego jest na takim samym poziomie niezależnie od pory roku czy pogody. Co więcej, przenika ono nie tylko przez chmury, ale też przez szyby. Dlatego, mimo że w okresie jesienno-zimowym nasza skóra nie opali się podczas przebywania na zewnątrz, to słońce wciąż może negatywnie na nią wpłynąć. Stosowanie kremów z filtrem do twarzy na co dzień jest zatem tak samo ważne o każdej porze roku.
Jakie filtry powinny zawierać kremy przeciwsłoneczne?
Na pytanie, czy lepsze dla skóry są filtry mineralne czy też chemiczne, odpowiedź brzmi: jedne i drugie. Różnica między nimi polega na tym, że filtry mineralne (składające się z dwutlenku tytanu i tlenku cynku) odbijają promienie UV, zaś chemiczne pochłaniają je w warstwie rogowej naskórka. Te pierwsze, ze względu na to, że działają od razu po nałożeniu, poleca się cerze wrażliwej i alergicznej jako mniej drażniące. Natomiast drugie wykazują się dużą stabilnością, nie rozkładają się łatwo pod wpływem wody, potu czy temperatury. Do ich zalet możemy zaliczyć także lekkość. Filtry chemiczne nie tworzą osadu, dzięki czemu można używać ich w kremach z SPF na dzień bez obawy, że skóra pokryta będzie białą warstwą.
Jeśli chodzi o wysokość filtra, warto postawić na kremy SPF 50, które chronią przed promieniowaniem w 96-98%. Latem zaleca się ich aplikowanie nawet kilka razy dziennie, ze względu na częste ścieranie, kąpiele czy zwiększoną potliwość. Zimą wystarczy nakładać kosmetyk raz dziennie, najlepiej rano. Podczas wybierania kremu z wysokim filtrem warto sprawdzić, czy poza posiadaniem SPF (oznaczającym ochronę przed promieniowaniem UVB), zabezpiecza on także przed UVA. Najczęściej jest to zaznaczone na opakowaniu jako UVA w kółeczku, PPD, albo A+++ (ilość plusów wskazuje na siłę ochrony).
Kosmetyk zapewnia odpowiednią ochronę przed promieniowaniem UV, a także pomaga uporać się z zaczerwienieniami, podrażnieniami i wysuszonym naskórkiem. Jego formuła posiada wyjątkowo lekką, kremowo-żelową konsystencję, która przyjemnie rozprowadza się na twarzy i ciele, szybko przenika przez naskórek, nie zostawiając za sobą uczucia lepkości. Została ona wzbogacona o ekstrakt z soku liści aloesu, który odpowiada za nawilżenie naskórka, ukojenie podrażnień i zminimalizowanie zaczerwienionych miejsc.
Dzięki bardzo wysokim filtrom chemicznym SPF 50, kosmetyk doskonale zabezpiecza przed promieniowaniem UVA i UVB. W efekcie skóra nie poddaje się procesom fotostarzenia. Ponadto, dzięki kompozycji specjalnego lipoaminokwasu oraz ekstraktu z lilii wodnej, preparat minimalizuje pojawianie się plam i przebarwień słonecznych. Z kolei witamina E stymuluje regenerację, a pantenol nawilża oraz łagodzi podrażnienia.