Skąd się bierze opryszczka? Opryszczką nazywamy potocznie wykwit skórny pojawiający się w okolicach ust. Jednak to, co widzimy na zewnątrz, jest jedynie objawem zakażenia wirusem Herpes Simplex Virus. Jak poradzić sobie z opryszczką? Warto wypróbować sprawdzone maści lub domowe sposoby, takie jak np. olejek herbaciany.
Opryszczka, którą widzimy na ustach w postaci wykwitu skórnego to tak naprawdę tylko objaw zakażenia organizmu wirusem HSV1 lub HSV2.
By szybko usunąć opryszczkę, należy pilnować zasad higieny, nawilżać usta i zmianę skórną oraz myć ręce po każdym jej dotknięciu.
Do leczenia opryszczki przydadzą się maści z acyklowirem, który jest główną substancją przeciwwirusową.
Należy być ostrożnym z domowymi sposobami leczenia opryszczki - olejek herbaciany można nakładać na skórę, w przeciwieństwie do cebuli, czosnku czy pasty do zębów.
Opryszczka wargowa
Każda osoba, która choć raz cierpiała na opryszczkę, jest nosicielem wirusa HSV1 lub HSV2. Nawet po wyleczeniu samej zmiany skórnej wirus pozostaje w ciele uśpiony. Nosicielami opryszczki (także bezobjawowo) może być nawet 90 proc. społeczeństwa.
Początkowe objawy opryszczki
Jakie są początkowe objawy opryszczki? Skóra na granicy wargi zaczyna swędzieć i pobolewać, potem pojawiają się pęcherzyki z cieczą w środku, wreszcie zaczynają pękać, zamieniając się w strupek, który po kilku dniach znika.
O ile dobrze dbamy o zmianę, a na pewno nie pogarszamy jej stanu dotykaniem czy drapaniem, co może być trudne, bo opryszczka swędzi, boli, piecze czy szczypie. W czasie przechodzenia opryszczki może dojść do powiększenia węzłów chłonnych. Wiele osób narzeka, że opryszczka powraca do nich, gdy tylko poczują się słabiej lub zestresują.
Stany wywołujące opryszczkę to:
osłabienie organizmu,
stres,
miesiączka,
usunięcie zęba,
przemęczenie,
niedożywienie i odwodnienie,
zbyt długie przebywanie na słońcu.
Jak szybko pozbyć się opryszczki?
Opryszczka trwa od 4 do 10 dni i podstawą w dbaniu o to, by jak najszybciej się jej pozbyć jest właściwa higiena. Opryszczki najlepiej nie dotykać, a jeśli to zrobimy od razu umyć ręce. Wirusa możemy niechcący przenieść do oka, co grozi zapaleniem rogówki.
Podstawą jest więc przemywanie rany, ale też nawilżanie tych okolic i zabezpieczanie ust pomadką, którą jednak najlepiej wyrzucić, gdy opryszczka minie, żeby nie przenieść na niej wirusa.
Jak się pozbyć opryszczki?
Opryszczka może być leczona przez podawanie leków antywirusowych, ale zazwyczaj wystarczy tylko wyleczenie zewnętrznych objawów opryszczki. Głównym sposobem leczenia opryszczki jest używanie maści, zawierających w sobie acyklowir, który jest składnikiem przeciwwirusowym.
Do produktów polecanych na opryszczkę zalicza się:
Hascovir pro,
Hascovir lipożel,
Zovirax Intensive,
Zovirax Duo,
Aciclovir Ziaja,
Pasocare specialist plus (plastry),
Compeed (plastry),
Sonol (płyn).
Poza tym w składzie maści należy szukać acyklowiru, a dobrymi składnikami plastrów mogą okazać się wyciągi z goździków czy olejku herbacianego. Jak jeszcze można pozbyć się opryszczki? Warto przetestować domowe sposoby leczenia.
Co na opryszczkę?
W domu na opryszczkę możemy zastosować olejek herbaciany. Ma on właściwości antybakteryjne i antyseptyczne, może być nakładany na skórę bez wcześniejszego rozcieńczenia. Jest zresztą składnikiem wielu aptecznych maści czy plastrów na trądzik.
Odwrotnie jest np. z goździkami, które mogą być składnikami leków na opryszczkę, ale nakładanie ich na zmienioną chorobowo skórę może przynieść podrażnienie.
Nie zaleca się także pocierania skóry cebulą czy czosnkiem, które także grożą podrażnieniem, pieczeniem i ściągnięciem skóry. W składzie leków na opryszczkę możemy jednak szukać mentolu, tymolu, kwasu salicylowego, dokozanolu, a także acyklowiru i denotywiru. To składniki hamujące namnażanie wirusa, odkażające, a także łagodzące.