żelazko, przypalone żelazko, jak wyczyścić żelazko, czyszczenie żelazka, domowe triki
Przypalone żelazko może brudzić ubrania. Warto użyć do wyczyszczenia go prostego i triku z solą kuchenną. Pexels
REKLAMA
  • Żelazko może się szybko przypalić na tafli stopy, gdy np. prasujemy ubrania na zbyt wysokiej temperaturze albo niedostosowanej do prasowanej tkaniny.
  • Przypalenia na żelazku należy usuwać ostrożnie, bo uszkodzenie powłoki może prowadzić do tego, że sprzęt nie będzie nadawał się do użytku.
  • Prosty domowy sposób na wyczyszczenie przypaleń na żelazku, to uprasowanie soli znajdującej się na pergaminie.
  • Od ciągłego użytkowania (często też nieprawidłowego), żelazko ma nieestetyczne przypalenia i zacieki z kamienia? Istnieją proste domowe sposoby na wyczyszczenie żelazka. Wystarczy, że użyjesz 2 rzeczy ze swojej kuchni: papieru do pieczenia i soli.

    Pergamin i sól do czyszczenia żelazka

    Jeśli twoje żelazko ma przypalenia na tafli stopy do prasowania, możesz usunąć je domowymi metodami bez użycia detergentów.
    Przypalenia mogą zostawiać brudne ślady na prasowanych tkaninach, ale też sprawiać, że żelazko będzie przywierać do materiałów i niszczyć je. Nie próbuj szorować stopy z przypaleń za pomocą ostrego druciaka czy mleczka i folii spożywczej, bo niesie to ze sobą ryzyko zniszczenia powłoki, którą pokryta jest stopa żelazka.
    Dużo lepszym sposobem jest rozgrzanie żelazka do temperatury, na której zwykle prasujecie ubrania. Umieść papier do pieczenia na desce do prasowania – w ten sposób najwygodniej będzie ci się prasowało.
    Wysyp na arkuszu papieru do pieczenia niewielką ilość drobnoziarnistej soli i "uprasuj" ją. Sól delikatnie zadziała jak peeling i usunie przypaloną powłokę bez naruszania jej i niszczenia.

    Regularne czyszczenie żelazka przedłuży jego żywotność

    Ten sposób bez używania płynów pomoże uniknąć też dostawania się detergentów do dziurek, z których wydostaje się woda i para podczas prasowania.
    By zapobiec kolejnym przypaleniom stopy żelazka, prasuj na nieco niższej temperaturze i stosuj się do zasad opisanych na metkach ubrań. Warto też do pary wodnej używać wyłącznie wody filtrowanej i destylowanej (by uniknąć zacieków i osadzania się kamienia).
    Nowsze modele żelazek czasem posiadają funkcje samooczyszczenia, które też raz na jakiś czas dobrze użyć.