Więź z niemowlakiem
20 sposobów, by nawiązać więź z niemowlakiem pexels.com
REKLAMA
  • Nawiązanie więzi z niemowlakiem wydaje się banalnie proste, ale czasem, w natłoku obowiązków, zapominamy o tym.
  • Nawet z tak małym dzieckiem można codziennie zacieśniać łączącą was więź.
  • Oto 20 prostych sposobów, by twoja relacja z niemowlakiem była naprawdę mocna i trwała.
  • Kolejne wyniki badań potwierdzają, że nasza zdolność do kochania, zaufania do innych i rozwiązywania konfliktów wynika po części z tego, jak byliśmy traktowani w okresie niemowlęctwa. Choć nie pamiętamy z tego okresu nic, to ma on ogromny wpływ na całe nasze przyszłe życie. Jak więc nawiązać więź ze swoim kilkumiesięcznym dzieckiem? Oto 20 prostych, ale naprawdę skutecznych sposobów.
    1. Przytulaj dziecko podczas karmienia. Nieważne, czy karmisz piersią czy butelką, staraj się je trzymać w objęciach. Gdy jest blisko ciebie, to czuje bicie twojego serca, rozpoznaje twój zapach, uspokaja się dzięki przytulaniu. Utrzymuj też w miarę możliwości kontakt wzrokowy, gdy je karmisz – szybko zobaczysz, że twoje dziecko bardzo lubi wpatrywać się w twoje oczy.
    2. Zrób dziecku masaż po kąpieli. To może stać się waszym codziennym rytuałem. Smarujesz je oliwką, jednocześnie delikatnie masując jego ciałko. Gdy będzie starsze, możesz przekształcić masaż w zabawę w łaskotki.
    3. Odłóż telefon na bok. Czasem w sieci czy mediach społecznościowych szukamy wytchnienia od codziennej rutyny, ale dobrze jej też czasem odłożyć telefon na cały dzień i być tu i teraz offline.
    4. Spójrzcie razem w lustro. Niemowlę jeszcze może nie rozumieć, że widzi tam swoje odbicie, ale zwykle jest bardzo zainteresowane ludzkimi twarzami. Możesz porobić śmieszne czy głupkowate miny i sprawdzić na nie reakcję dziecka.
    5. Zrób drzemkę z dzieckiem. Zwykle młode mamy mają mnóstwo rzeczy do zrobienia w ciągu dnia, ale wspólna drzemka też może stać się "waszym czasem”. Poza tym wypoczęty rodzic, to szczęśliwszy rodzic, więc twoje dziecko tylko na tym skorzysta.
    6. Zrób coś miłego dla swojego partnera. Dziecko jeszcze nie mówi, ale już świetnie wyczuwa emocje. Jak najczęściej mówcie do siebie spokojnym, przyjemnym tonem, bo dziecko uczy się relacji od najbliższych.
    7. Nie porównuj swojego dziecka. Kuszące jest przeczesywanie internetu w poszukiwaniu informacji o tym, kiedy dziecko powinno zacząć siadać czy zacząć chodzić, ale prawda jest taka, że każde rozwija się we własnym tempie. Zamiast zamartwiać się, że jeszcze czegoś nie potrafi, ciesz się jego teraźniejszymi osiągnięciami.
    8. Stosuj metodę "skóra do skóry”. Zwłaszcza w przypadku kilkutygodniowych dzieci, które najbardziej tego potrzebują. Ta pielęgnacja nie tylko zacieśni waszą więź, wpłynie też pozytywnie na zachowanie malucha. Pomaga w jego wyciszeniu.
    9. Odpowiadaj na płacz dziecka. Opieka nad małym dzieckiem może być wyczerpująca, ale zawsze odpowiadaj na jego płacz. Nie zostawiaj go samego, musi wiedzieć, że jesteś przy nim. Gdy je podnosisz i przytulasz, budujesz jego zaufanie do siebie.
    10. Pobujaj je na rękach. Czasem mamy mają dość usypiania swoich dzieci, gdy muszą je bujać i nosić, ale prawda jest taka, że dzieci szybko z tego wyrastają, a ty jeszcze za tym zatęsknisz.
    11. Prowadź dziennik. Pierwszy rok dziecka mija bardzo szybko, dlatego warto zanotować najważniejsze lub najsłodsze momenty z tego okresu. Kiedyś będzie to wspaniała pamiątka dla twojego dziecka.
    12. Czytaj książeczki lub baw się pluszakami, zmieniając głos. Dzieci, nawet bardzo małe lubią wszelkiego rodzaju wygłupy. Korzystaj z każdej okazji, gdy możesz je rozśmieszyć.
    13. Trzymaj się codziennego harmonogramu. Niemowlęta uwielbiają określony rytm dnia i mają swoje przyzwyczajenia. Jeśli będziesz trzymać się harmonogramu, twoje dziecko stanie się spokojniejsze, a wtedy codzienne czynności związane z maluchem też staną się prostsze.
    14. Wymyśl dla dziecka pseudonim. Zwykle to przychodzi naturalnie i wynika z jakiegoś skojarzenia z naszym maluszkiem. Możesz go nazywać "Misiem”, "Gwiazdką”. "Pysiem”, "Niuniem” – cokolwiek wymyślisz, to będzie tylko wasze.
    15. Stwórz listę piosenek do odtwarzania. Wybierz pięć swoich ulubionych utworów i puszczaj je regularnie dziecku. Zobaczysz, że po jakiś czasie stanie się małym fanem tych piosenek i zacznie podskakiwać w ich rytm.
    16. Przejrzyj swoje stare zdjęcia. Jak wyglądałaś jako niemowlak? Może dziecko ma twoje oczy lub twój uśmiech? Gdy znajdziesz jakiekolwiek podobieństwo, od razu poczujesz łączącą was więź.
    17. Ciesz się wspólnymi posiłkami. Gdy zaczynasz rozszerzać dietę dziecka, zwykle jest przy tym trochę bałaganu i… zabawy. Co lubi? Czego nie cierpi? Na jaki produkt robi kwaśną minę? Ciesz się tym czasem odkrywania nowych smaków i zapachów.
    18. Nie przejmuj się bałaganem. Każdego dnia będziesz miała wybór: posprzątać dom lub przytulić dziecko na kanapie. Co jest ważniejsze? Chyba nie trzeba odpowiadać na to pytanie.
    19. Coś ci się nie udało? Opowiedz o tym dziecku. Rozsypałaś mąkę, przypaliłaś obiad, zapomniałaś kupić jajek? Chciałabyś opowiedzieć komuś, że dzisiejszy dzień jest porażką, ale jesteś sama w domu? Śmiało, możesz „zwierzyć się” swojemu dziecku. Nie odpowie ci, ale na pewno z uwagą cię wysłucha, bo uwielbia dźwięk twojego głosu.
    20. Całuj je jak najczęściej. Za kilka lat będzie ręką ścierał twoje całusy z policzka, więc korzystaj póki czas, gdy twoje pocałunki sprawiają mi największą radość na świecie.

    Źródło: parents.com