Popiół drzewny do kwiatów doniczkowych
W ten sposób zadbasz o swoje rośliny doniczkowe unsplash.com
Reklama.
  • Jest wiele naturalnych sposobów, by wzmocnić nasze rośliny doniczkowe.
  • Jeśli w okresie jesienno-zimowym palisz w kominku, koniecznie wykorzystać popiół drzewny.
  • Popiołu drzewnego nie stosuj częściej niż dwa razy w miesiącu.
  • Gdy palisz drewnem w kominku, co jakiś czas musisz usuwać z niego popiół. Nie wyrzucaj go jednak do śmieci, ale użyj do roślin doniczkowych. To naturalny, pełen wartościowych składników nawóz.

    Popiół drzewny do roślin - składniki

    Znajdziemy w nim cenne mikroelementy m.in.: potas, magnez, sód, fosfor, wapń, które mają wpływ na zdrowie i prawidłowy wzrost roślin. Dzięki nim gleba staje się żyźniejsza, a nasze rośliny doniczkowe powinny zacząć bujniej rosnąć. Wzmocnione w ten sposób będą też odporniejsze na ewentualny atak grzybów czy innych chorobotwórczych drobnoustrojów.
    Popiół drzewny ma charakter zasadowy, dlatego świetnie się nadaje do wszystkich roślin, które lubią obojętny lub lekko kwaśny rodzaj gleby. Są to np. bluszcze, fikusy, draceny, monstery czy skrzydłokwiaty. Nie nadaje się jako nawóz dla kwasolubnych kwiatów, takich jak: wrzosy, rododendrony czy iglaki.

    Popiół drzewny - zastosowanie

    Jak stosować popiół drzewny do roślin? Możesz po prostu posypać nim ziemię i lekko ją wymieszać, by popiół dostał się do głębszych warstw gleby. Możesz też dodać do popiołu wodę (w proporcji 1:1) i taką miksturą podlewać kwiaty.
    Ponieważ popiół drzewny zawiera mnóstwo składników mineralnych, nie stosuj go częściej niż dwa razy w miesiącu. Jeśli będziesz używać go częściej, liście roślin mogą zacząć żółknąć.