Fot. Unsplash.com / Alexandra Gorn
Reklama.
Niezależnie od tego, czy jesteście team Freud (sny są odzwierciedleniem ukrytych pragnień) czy team Jung (w snach objawia się ukryty potencjał) czy może jednak bardziej ufacie współczesnym neuropsychiatrom, którzy uważają, że w czasie snu nasz mózg porządkuje i analizuje informacje pozyskane w trakcie dnia, jedno jest pewne: sen, w którym spodziewacie się dziecka, wzbudzi wasze zainteresowanie.
I słusznie, bo jak mówi sennik, ciąża to jeden z bardziej, nie bójmy się tego porównania, płodnych motywów sennych, symbolizujących życiowe lub zawodowe przełomy, kreatywność w podejściu do obecnych, lub nadchodzących wyzwań. To jednak tylko bardzo ogólny obraz. Spore znaczenie mają detale, na przykład liczba dzieci, których się spodziewacie, albo czy ciąży towarzyszą dodatkowe “atrakcje”.

Sennik: ciąża własna

Generalnie specjaliści od interpretacji marzeń sennych (oraz prawdopodobnie wszyscy inni w miarę logicznie myślący ludzie) są zgodni: jeśli we śnie spodziewamy się dziecka, to z dużą dozą prawdopodobieństwa w naszym życiu “coś” się wydarzy. Jak rozszyfrować, które z wielu “cosiów” ma akurat na myśli nasz mózg?
Laurie Lowenberg, która zawodowo zajmuje się tłumaczeniem znaczenia snów na łamach najpoczytniejszych kobiecych (“Cosmopolitan”) i nie tylko ( “New Yorker”) magazynów i na antenach amerykańskich telewizji śniadaniowych, podpowiada:
— Sny o ciąży są zwyczajowo powiązane innymi wydarzeniami z twojego życia, które właśnie wchodzą w fazę wzrostu, rozwoju — zauważa Lowenberg i dodaje: — Chodzi o plany, które realizujesz, albo do pewnego stopnia już zrealizowałeś. Takie, których ziszczenie się zaowocuje nowym życiem — tłumaczy analityczka.
“Senna ciąża” jest więc swego rodzaju sygnałem od naszego mózgu, że projekt, nad którym obecnie się męczymy, albo nowy związek, w który właśnie wchodzimy to coś, co przy odpowiednim nastawieniu może przynieść spektakularne rezultaty. Sen o ciąży możemy więc potraktować jako zastrzyk pewności siebie, swoiste “call to action”.
— Kiedy śnimy móg obliguje nas do skupienia uwagi na rzeczach, które na jawie możemy ignorować — stwierdza Lowenberg. Zdaniem ekspertki sen jest okazją, którą nasz mózg wykorzystuje, aby pokazać nam rzeczywistość zupełnie innym świetle. Chce w ten sposób zwrócić naszą uwagę na coś, co w prawdziwym życiu może nam umykać. Brzmi to całkiem rozsądnie, pytanie tylko dlaczego musi to robić w tak zawoalowany sposób?
Cóż, być może sennik nie jest wcale księgą napisaną szyfrem — tak naprawdę ciąża i poród to jeden z najpopularniejszych motywów sennych w każdym niemal kręgu kulturowym. Lowenberg twierdzi, że kiedy spodziewamy się nowego życiowego otwarcia, ale niekoniecznie zdajemy sobie sprawę, jak poważne zmiany może ono wprowadzić, podświadomość w swej enigmatycznej wspaniałości właśnie w ten sposób da nam sygnał pod tytułem: : “Hej, to właśnie ten moment! Czas na “nowe życie”!”.

Co mówi sennik, jeśli we śnie pojawia się ciąża i poród?

Jak śni się ciąża, sennik każe przygotować się na zmiany. A co jeśli właśnie dochodzi do rozwiązania? Skonkretyzowanie etapu ciąży, w którym się znajdujemy, może odzwierciedlać fazę rozwoju projektu, którego symbolem jest senna ciąża. Jeśli więc przyśni nam się szczęśliwe rozwiązanie możemy spodziewać się, że życiowe zmiany są tuż za rogiem.
Co ciekawe, poród senny — w przeciwieństwie do tego prawdziwego — nie musi być bolesny. Jeśli przebiega gładko, być może dokładnie w tym samym rytmie zmieni się nasze życie. Brak bólu to sygnał, że podświadomość chce dodać nam otuchy i odwagi, że wszystko będzie dobrze.
Paradoksalnie, to samo przesłanie można odnaleźć również w bolesnym, wyczerpującym porodzie, który kończy się narodzinami. W tym przypadku mózg mówi nam, że owszem, czeka nas sporo wysiłku, ale koniec końców nagroda będzie go warta.
Jeśli natomiast śnimy o wykonywaniu testu ciążowego, być może warto baczniej rozglądać się wokół siebie: jest szansa, że gdzieś niedaleko, na horyzoncie majaczy okazja, którą warto wykorzystać. Może chodzi o nasze hobby, któremu chcielibyśmy poświęcić więcej czasu? Albo pasję, którą porzuciliśmy na rzecz stabilnej kariery? Być może nasza podświadomość w ten właśnie sposób dodaje nam otuchy i odwagi, aby bardziej zaangażować się w to, co podświadomie wolelibyśmy robić.
Uważajmy jednak, aby nie brać na siebie zbyt wiele. Sennik podpowiada, że ciąża mnoga może być oznaką właśnie takiego przeciążenia. Jeśli we śnie zostaliśmy właśnie rodzicami bliźniaków czy trojaczków, zastanówmy się, czy aby nie staramy się wprowadzać zbyt wielu zmian naraz. Ciąża mnoga może też oznaczać, że projekt, który aktualnie mamy na głowie, jest znacznie bardziej złożony, niż nam się początkowo wydawało.
Nie od dziś wiadomo, że sny bywają dziwaczne, a te o ciąży nie są tu wyjątkiem. W cennikach znajdziemy więc również interpretację takich wizji jak na przykład poród przez głowę, brzuch czy ręce.
Zdaniem Laurie Lowenberg to, którędy dziecko przedostanie się na świat może być niezwykle pomocne w trakcie interpretacji. Analityczka sugeruje, aby zastanowić się, do czego zwykle używamy danej części ciała. Głowa to źródło nowych pomysłów. Może więc wypracowanie nowego sposobu myślenia o danej kwestii będzie kluczowe?

Co mówi sennik, gdy śni się ciąża koleżanki?

Oczywiście, ciąża ciąży nierówna. Co bowiem w przypadku, gdy to nie my jesteśmy brzemienne (lub brzemienni, bo sny o ciąży, wbrew pozorom zdarzają się również mężczyznom)? Ciąża koleżanki to zdaniem innej sennej analityczki, Ally Mead znak, że wiszą nam nad głową jakieś niedokończone sprawy. Mogą to być rachunki, których nie wyrównaliśmy z tą właśnie osobą, ale nie muszą.
Sennik, z którego korzysta Mead, nie jest tu jednoznaczny, niemniej jednak w pierwszej kolejności po przebudzeniu warto zastanowić się nad relacjami z osobą, która zagościła w naszym śnie, Może rzeczywiście wypadałoby zaprosić ją na kawę i zapytać, czy coś jest na rzeczy? A może koleżanka zaskoczy was dobrą nowiną i rzeczywiście na spotkaniu pojawi się z brzuchem? Oczywiście, sny to nie przepowiednie, ale przecież nie można takiego zbiegu okoliczności wykluczyć, prawda?