Pańska skórka to rodzaj niezwykłego typu słodyczy. Niezwykłego, bo swego czasu był sprzedawany tylko w okolicach Warszawy i to właśnie w czasie święta Wszystkich Świętych. Do dzisiaj przy cmentarnej bramie możemy kupić słodkie biało-różowe cukierki owinięte w pergamin. Sprzedaż słodyczy na cmentarzu budzi jednak kontrowersje, tak jak dziwna nazwa wyrobu. Skąd się wzięła tradycja pańskiej skórki i jak zrobić ją w domu?
Pańska skórka to twardy i słodki mlecznoróżowy cukierek sprzedawany przy cmentarzach w czasie święta Wszystkich Świętych.
Pańska skórka zrobiona jest z białka jajek, cukru lub miodu, syropu różanego, mąki ziemniaczanej.
Pańska skórka kiedyś sprzedawana była tylko w okolicach Warszawy i nazywana była panieńską skórką.
Pańska skórka – nazwa i pochodzenie
Jeszcze w XX wieku, jak podaje Słownik warszawski, cukierek wyrabiany i sprzedawany na warszawskich cmentarzach nazywany był panieńską skórką. Jego mlecznoróżowy kolor i gładka faktura miały nawiązywać do pięknej skóry młodych panień. Można było go nawet kupić w aptece jako lek przeciwkaszlowy.
I mimo, że pańska skórka związana jest z regionem Warszawy, to słodycze sprzedawane przy cmentarnych bramach można znaleźć także w Krakowie – tam pod nazwą miodek turecki oraz na lubelszczyźnie – jako szczypka.
Dla wielu osób smak pańskiej skórki kojarzy się z czasami dzieciństwa i odpustami lub świętami spędzanymi z rodziną. Dla innych samo określenie "przysmak cmentarny" brzmi odpychająco i zastanawiają się nad higieną cukierków produkowanych w domach i sprzedawanych w okolicach cmentarza.
Pańska skórka – przepis
Dlatego pańską skórkę można zrobić samemu w domu. Jak? Przepis na pańską skórkę nie jest zbyt skomplikowany.
Składniki:
1 kilogram cukru,
2 łyżki soku z cytryny,
3 łyżki mąki ziemniaczanej,
białka z 7 jajek,
łyżka syropu różanego lub malinowego,
100 gram konfitury truskawkowej.
Sposób przygotowania: Białka z jaj ubijamy na sztywną pianę. Pozostałe składniki łączymy ze sobą i mieszamy aż do powstania jednolitej masy. Powstałą masę wylewamy na ubite białka, naczynie z pianą ma być ustawione na parze.
Pianę z syropem ubijamy aż zgęstnieje, potem zdejmujemy z pary i ubijamy dalej do ostudzenia. Słodką masę wykładamy na pergamin. Gdy pańska skórka wystygnie, można pokroić ją na małe kostki.
Pańska skórka – jak jeść?
Dla wielu osób smak pańskiej skórki jest prawdziwą zagadką. Jak więc powinien smakować słodycz, który w 2008 roku został wpisany na listę produktów regionalnych?
Powinien być dość twardy, bardzo słodki, o delikatnym karmelowo-migdałowym smaku. Tradycyjna pańska skórka jest różowo-biała, ale możemy dodać do niej dowolny syrop w różnych ilościach, żeby zmienić jej smak lub kolor. Pańską skórkę możemy kupić obok cmentarza w Dzień Wszystkich Świętych, ale także w czasie kościelnych odpustów.