Rodzice najchętniej oszczędziliby swoim dzieciom wszelkiego bólu i rozczarowań. Niektórym wydaje się, że podejmując decyzje za swoje nastoletnie już dziecko, ochronią je przed sparzeniem się. Samodzielność nastolatka ma jednak kluczowy wpływ na jego samoocenę. Dlatego w tych 5 kwestiach nigdy nie podejmuj decyzji za nastolatka – będzie ci za to wdzięczny jako dorosły.
Wiek nastoletni to czas eksperymentów. Począwszy od pierwszych makijażowych prób po farbowanie włosów na wszelkie kolory tęczy, ostre cięcia, zupełną zmianę garderoby i stylową rewolucję. Wielu rodziców nie może pogodzić się z tym, że t-shirty z Myszką Miki zostały zastąpione przez skórzane kurtki, a błyszczyk z brokatem przez kosmetyki, których mama sama nie ma w swojej kosmetyczce.
Ale jak bardzo styl naszych dzieci odbiegałby od naszego gustu, nie powinniśmy narzucać im, jak będą wyglądać. Szczególnie, że nastolatki zmagają się z kompleksami, poszukują własnego stylu i zabranianie im tego, to wielki cios w ich niezależność i poczucie wartości. I o ile permametną zmianę, jak zrobienie tatuażu muszą skonsultować z rodzicami, o tyle każda inna może w najgorszym wypadku zakończyć się salwą śmiechu przy oglądaniu za kilka lat szkolnych zdjęć.
2. Miłość
Pierwsza nastoletnia miłość to bardzo poważna sprawa. I żadna mama nie chce, żeby ta relacja skończyła się dla jej córki dramatem i złamanym sercem. Rodzice czasami ulegają więc pokusie, żeby "przemówić dzieciom do rozsądku" i zabronić randek (najlepiej do wyprowadzki z domu).
To naprawdę wielki błąd, który może się skończyć syndromem Romea i Juli – im bardziej będziemy przekonywać dziecko, że dany partner/partnerka nie jest dla niego, tym bardziej ich związek budowany na przeciwnościach będzie się umacniał. Dlatego pozwól córce się sparzyć i wspieraj ją – to będzie wygrana.
3. Znajomi
Rodzice nastolatek dostają ciarek na hasło "nieodpowiednie towarzystwo". Kojarzy się to z grupką, która popchnie nasze dziecko do nałogów, używek, ryzykownych zachowań, I oczywiście, to, w jakim kręgu obraca się nasze dziecko, jest ważne. Jednak zakaz dotyczący tego, z kim możesz się kolegować, nigdy nie kończą się dobrze.
Jeśli uważasz, że dana osoba nie jest godna zaufania twojego dziecka, porozmawiaj z nim o tym szczerze, jednak w naszym życiu zawsze pojawiać się będą toksyczne osoby. Kluczem jest umieć je rozpoznać i się od nich odsunąć – tego twoje dziecko nauczy się tylko samo.
4. Wybór ścieżki zawodowej/naukowej
Studia artystyczne? A kto to słyszał. Może lepiej prawo, medycyna albo chociaż coś, po czym nosi się tytuł inżyniera. Jak bardzo wybór twojego dziecka nie byłby abstrakcyjny dla ciebie, nie powinnaś wybierać przyszłości za niego. Szczególnie w tak ważnej kwestii, jak studia czy praca. Nastolatek może się sparzyć, ale nauka na błędach zawsze będzie bardziej wartościowa niż rezygnacja przed spróbowaniem.
5. Hobby
Podobnie z wyborem hobby. Jeśli nastolatek będzie robił coś tylko i wyłącznie z twojego polecenia, bardzo szybko się wypali, a to doprowadzi go do wielkiej frustracji. Poza tym przymus od rodziców często przekłada się na inne relacje życiowe. Jeśli uczysz nastolatka zmuszania się do czegoś, tylko i wyłącznie dla własnej satysfakcji, nauczy się on, że podobnych poświęceń może od niego wymagać np. partner.