
REKLAMA
Neologizmy
Czym są neologizmy? Neologizmy to mówiąc najprościej nowe słowa w języku polskim, powstałe oczywiście zgodnie z regułami słowotwórstwa. Neologizmy dzielimy przede wszystkim na obiegowe i artystyczne.Wiele neologizmów pochodzi z socjolektu młodzieżowego, słyszymy je na co dzień, często nie zdając sobie sprawy z tego, że mamy do czynienia właśnie z neologizmami. Wiele tekstów poetyckich obfituje w neologizmy nazywane artystycznymi. Należą do środków poetyckich, które dzieci poznają już w podstawówce, a umiejętność ich rozpoznania wymagana jest na maturze.
Co to jest neologizm?
Jak tłumaczy "Słownik Języka polskiego" PWN, neologizm to "wyraz, zwrot lub znaczenie wyrazu nowo powstałe w jakimś języku". Neologizmem mogą być również słowo obce. Kluczowe jest, aby neologizm (inaczej: innowacja językowa) powstał zgodnie z zasadami słowotwórstwa języka polskiego.Neologizmy często powstają w celach artystycznych, m.in. w poezji. Mogą być również formami językowymi, które wypełniają luki leksykalne w danym języku. Neologizmy, które zostały przyjęte do języka polskiego i są powszechnie stosowane w mowie i piśmie, tracą już innowacyjny charakter. Przeciwieństwem neologizmu jest archaizm, czyli element w języku, który wyszedł już z użycia i jest traktowany jako przestarzały.
Neologizmy: przykłady
Neologizmy dzielimy na neologizmy obiegowe i neologizmy artystyczne. Obiegowe nazywają nowe przedmioty, zjawiska i sytuacje, opisują ciągle zmieniającą się rzeczywistość i są (często bezwiednie) przez nas używane w powszechnym języku. Artystyczne z kolei są tworzone przez poetów (neologizmy poetyckie), pisarzy i wszelkiego rodzaju artystów w celu wyrażenia ekspresji artystycznej lub opisania wymyślonych przez nich zjawisk.Do neologizmów obiegowych zaliczamy np. parawaning, czyli zjawisko rozkładania parawanów na plaży w czasie wakacji, które stało się bardzo popularne.
Youtuberka, instagramerka czy influencerka to także neologizmy, ponieważ opisują zawody/aktywności nieistniejące jeszcze kilka lat temu, nowe zjawisko musiało zostać nazwane przez nowe słowo.
Upupić jest za to neologizmem artystyczny używany w "Ferdydurke" przez Witolda Gombrowicza. Upupić oznaczało traktować kogoś infantylnie, z góry, niczym dziecko, zakładając jego naiwność i co za tym idzie podległość. Pochodzi od słowa pupa, które jest infantylne, dziecinne, zabawne.
Wśród neologizmów możemy wymienić także słowa znane z ostatnich lat jak śpiulkolot, dwudzionek, jesieniara, alternatywka. Wiele neologizmów obiegowych pochodzi z socjolektu młodzieżowego, ponieważ to właśnie młodzież jest najbliżej nowych zjawisk, mody, zmieniającej się popkultury, z której najczęściej pochodzą neologizmy obiegowe.
Z neologizmami kojarzyć powinniśmy także konkretnych autorów, których dzieła bogate są w słowa tworzone przez nich na potrzebę nazwania uczuć i świata z ich perspektywy. Bolesław Leśmian, Witold Gombrowicz czy Miron Białoszewski są autorami, których kojarzyć trzeba z neologizmami, w które ich styl obfitował.
Neologizmy obiegowe: rodzaje neologizmów
Neologizmy artystyczne: neologizmy poetyckie
Neologizmy artystycze powstały wyłącznie na potrzeby sztuki (literatury, poezji) i zostały sztucznie stworzone przez artystów. Neologizmy tworzył m.in. Witold Gombrowicz w "Ferdydurke" ("bazyłiszkowato", "bokobrodaty", "hidajgęba", "uliścienie", "unaiwniać", "pieronek", "drobnoinżynierkowaty", "belferskość", "wiepwsioski") czy Stanisław Lem w swojej twórczości ("cyberycerz", "zopki – eutopki", "kolojda", "sklerozja", "straszyna", "śmietnice").Neologizmy poetyckie to rodzaj neologizmów artystycznych, które powstały w poezji. Najpopularniejszymi twórcami neologizmów poetyckich w polskiej kulturze są: Bolesław Leśmian i Miron Białoszewski.
Neologizmy Bolesława Leśmiana
Neologizmy, które tworzył w swojej twórczości poetyckiej Boleslaw Leśmian (1877-1937), zyskały nawet nazwę: leśmianizmy. Poeta tworzył je m.in. poprzez dodawanie przyrostków ("zmorowanie") i przedrostków ("bezbożyna") albo kontaminację, czyli połączenie dwóch słów albo wyrażeń (np. "bylejaczyć"). Przykłady leśmianizmów można znaleźć m.in. w poemacie "Pan Błyszczyński":Ogród pana Błyszczyńskiego zielenieje na wymroczu,
Gdzie się cud rozrasta w zgrozę i bezprawie.
Sam go wywiódł z nicości błyszczydłami swych oczu
I utrwalił na podśnionej drzewom trawie.
Gdzie się cud rozrasta w zgrozę i bezprawie.
Sam go wywiódł z nicości błyszczydłami swych oczu
I utrwalił na podśnionej drzewom trawie.
Kiedy zmory są zajęte przyśpieszonym zmorowaniem
Między mgłą a niebem, między mgłą a wodą -
Zielna zjawa swe dłonie zbezcieleśnia ze łkaniem
Nad paprocią - nad pokrzywą - nad lebiodą.
Między mgłą a niebem, między mgłą a wodą -
Zielna zjawa swe dłonie zbezcieleśnia ze łkaniem
Nad paprocią - nad pokrzywą - nad lebiodą.
W takiej chwili Bóg przelatał, pełen wspomnień wiekuistych,
Ścieżką podobłoczną - właśnie, że tułaczą -
I przystanął na zbiegu dwojga tęsknot gwiaździstych,
Gdzie się widma migotliwie bylejaczą.
Ścieżką podobłoczną - właśnie, że tułaczą -
I przystanął na zbiegu dwojga tęsknot gwiaździstych,
Gdzie się widma migotliwie bylejaczą.
Zaszumiało jaworowo, ale chyba wbrew jaworom -
Samym cisz zamętem, samą cisz utratą...
"Kto te szumy narzucił moim dumnym przestworom?
Kto ten ogród roznicestwił tak liściato?..."(...)
Samym cisz zamętem, samą cisz utratą...
"Kto te szumy narzucił moim dumnym przestworom?
Kto ten ogród roznicestwił tak liściato?..."(...)
Neologizmy Mirona Białoszewskiego
Miron Białoszewski (1922-1983) był, podobnie jak Bolesław Leśmian, mistrzem neologizmów, ale tworzył je zupełnie inaczej: poprzez zabawę z językiem polskim. Artysta celowo deformował słowa: przekręcał je, łączył, rozbijał na cząstki. Przykładem neologizmów Mirona Białoszewskiego jest jego krótki wiersz "Mironczarnia", którego już sam tytuł jest neologizmem pochodzącym od imienia Miron:męczy się człowiek Miron męczy
znów jest zeń słów niepotraf
niepewny cozrobień
yeń
znów jest zeń słów niepotraf
niepewny cozrobień
yeń
Warto również przytoczyć wiersz o tytule (który również jest neologizmem) "Namuzowywanie":
Muzo
Natchniuzo
Natchniuzo
tak
ci
końcówkowuję
z niepisaniowości
ci
końcówkowuję
z niepisaniowości
natreść
mi
ości
i
uzo
mi
ości
i
uzo
Neologizmy: zasady tworzenia
Mimo że neologizmy powstają w reakcji na zmiany zachodzące w rzeczywistości lub są tworem ludzkiej wyobraźni, podlegają one określonym zasadom. Neologizmy są uważane za poprawne, jeśli są zgodne z regułami słowotwórstwa języka polskiego i są możliwe do wymówienia.Często nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele neologizmów używamy każdego dnia. Neologizmy popularne w ostatnich latach, to m.in., takie słowa, jak: youtuber i youtuberka, plażing, influencer i influencerka, instagramer i instagramerka, jesieniara, dzban, sztos, beka czy eluwina.
Czytaj także: