Ogórki po meksykańsku to hit! Koniecznie zrób je w ten sposób, jeśli lubisz ostrzejszy smak
Iza Orlicz
19 lipca 2021, 14:45·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 19 lipca 2021, 14:45
Uwielbiasz ogórki w każdej postaci? Spróbuj tych bardziej pikantnych, czyli przygotowanych po meksykańsku. Ich sekretem jest jeden składnik, a pasują praktycznie do wszystkiego: jako dodatek do obiadu, sałatek, surówek lub przekąska – wiele osób jest zdania, że to niezbędny element każdej imprezowej uczty czy grilla, który podbije podniebienia nawet wybrednych gości.
Reklama.
Ogórki są nie tylko smaczne, ale też zdrowe: odkwaszają organizm, przyspieszają metabolizm, gaszą pragnienie.
Jeśli lubisz ostrzejszy smak, przygotuj ogórki po meksykańsku.
Jakich składników potrzebujesz i jak je zrobić krok po kroku?
Ogórki są u nas ogólnie dostępne, a przez to często niedoceniane. Tymczasem to warzywo idealne – smaczne, niskokaloryczne, a przede wszystkim bardzo zdrowe. Ogórki oczyszczają organizm z toksyn, przyspieszają metabolizm, zapobiegają gromadzeniu się wody, a co za tym idzie przeciwdziałają opuchliznom i obrzękom.
Odkwaszają, zapobiegają zgadze, świetnie gaszą pragnienie w upalne dni. Jeśli ich smak jest jednak dla ciebie nieco mdły, możesz przygotować je w nieco ostrzejszej postaci, czyli właśnie po meksykańsku.
Jak przygotować ogórki po meksykańsku?
Przepis jest banalnie prosty. Jakich składników będziesz potrzebować?
2 kg ogórków gruntowych. Najlepiej wybierać te mniejsze, żeby nie trzeba było ich kroić, większe ewentualnie przekrój na pół.
1-2 główki czosnku
8 łyżeczek soli
2-3 łyżeczki sproszkowanej papryki chili. To jest właśnie ten składnik, który doda ogórkom ostrości
7-8 łyżek oleju
500 g cukru
350 l octu (ok. 1,5 szklanki)
Ogórki po meksykańsku - krok po kroku
Ogórki umyj, nie obieraj ich. Przełóż je do miski, posól, dokładnie wymieszaj, odstaw na ok. 8-10 godzin. Następnie odlej wodę, a dodaj chili i pokrojony drobno lub zmiażdżony czosnek.
Teraz czas na zalewę: cukier, olej i ocet doprowadź do wrzenia, gotuj ok. 1 minuty. Gdy przestygnie zalej nią ogórki, odstaw całość na 12 godzin. Po tym czasie przełóż ogórki do słoików, zalej je zalewą, zakręć dokładnie. Po kilku dniach będą już ostre i smakowite. Można je pasteryzować, ale jeśli chcesz je wykorzystać do bieżącej konsumpcji, nie jest to konieczne.