ciąża, kobieta
Konflikt serologiczny bezobjawowy dla ciężarnej. Unsplash
Reklama.

Czym jest konflikt serologiczny?

Wszystko, co przyszła mama powinna wiedzieć w temacie konfliktu serologicznego, znajdziecie w naszym podcaście nagranym w ramach kampanii społecznej Przyjaźni Mamom Rh(-).
Niezwykle cenną wiedzą podzielili się z nami eksperci, którzy zaangażowali się w kampanię - prof. CMKP dr hab. n. med. Marzena Dębska - Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka WUM oraz prof. dr hab. n.med. Mirosław Wielgoś - krajowy konsultant do spraw perinatologii.

Komu grozi konflikt serologiczny?

Lekarze wyjaśniają, na czym polega konflikt serologiczny, dlaczego jest on tak groźny, jak mu przeciwdziałać. Wyjaśniają, dlaczego tak ogromną rolę odgrywa profilaktyka śródciążowa oraz która grupa kobiet ma największy problem z dostępem do niej.
Dowiesz się, czym jest immunoglobulina anty-D, co zrobić, gdy spotkasz się z odmową jej podania, kiedy następuje konieczność transfuzji dopłodowych, czym jest choroba hemolityczna płodu i jakie są rokowania.

Profilaktyka konfliktu serologicznego

Kampania społeczna Przyjaźni Mamom Rh(-) powstała, aby szerzyć edukację na temat diagnostyki, profilaktyki i leczenia konfliktu serologicznego wśród społeczeństwa w Polsce. Jest odpowiedzią na wciąż obecne wątpliwości, dezinformację oraz obawy występujące wśród kobiet w tym temacie.
W ramach działań powstaje Sieć Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-), w których kobiety w ciąży mogą liczyć na niezbędną edukację na temat konfliktu serologicznego oraz zastosowanie profilaktyki śródciążowej w przypadku wystąpienia wskazań. Każda kobieta, która ma potwierdzoną niezgodność antygenową oraz brak przeciwciał stwierdzony w teście Coombsa będzie mogła liczyć na podanie immunoglobuliny anty-D, bez względu na to, gdzie prowadzi ciążę.
Aktualna lista Placówek Przyjaznych Mamom Rh(-): konfliktserologiczny.pl/mapy-
placowek/

Materiał powstał w ramach kampanii Przyjaźni Mamom Rh(-)