Latem, jak bumerang powraca do nas pytanie "co zrobić na obiad?". Dzieci najchętniej jadłyby lody, ewentualnie owoce, jednak wypadałoby sięgnąć też po coś nieco bardziej treściwego. Jeśli jednak znudził ci się tradycyjny chłodnik z botwinką, zajrzyj na talerze Hiszpanów. W wielu domach całe lato codziennie je się gazpacho. A my mamy przepis na to najlepsze!
To tradycyjny hiszpański chłodnik, czyli zupa na zimno, tyle że zupełnie inna, niż ta, którą znamy z rodzinnego domu. Nie ma tu nabiału ani buraków, jest za to czerstwe pieczywo, oliwa i czosnek. Gazpacho jadali niegdyś ubodzy pracownicy winnic, wtedy składało się z chleba namoczonego w wodzie, czosnku, oliwy i octu.
Podobnie, jak nasz bigos, meksykańskie chilli con carne i czy włoskie calzone wzięły się z biedy. Każde z tych dań z resztek po latach przekroczyło dworskie progi, a wzbogacone jada się do dziś i to nie tylko w kraju pochodzenia. Dziś uchodzą za prawdziwe przysmaki.
W XV w. skład tradycyjnego dania, które miało zaspokajać głód i chłodzić na zawsze zmienił Krzysztof Kolumb, który przywiózł do Hiszpanii pomidory. Wtedy gazpacho znalazło swoje miejsce również na salonach. Dziś każda rodzina ma swój, przekazywany z pokolenia na pokolenie przepis. Sprawdziłyśmy wiele z nich, a poniżej publikujemy ten najlepszy.
Składniki na najlepsze gazpacho
1 kg dojrzałych pomidorów
1 czerwona papryka
1 zielona papryka
3 kromki czerstwego białego chleba (lub 1 buka poznańska)
1 ogórek szklarniowy (lub 3 gruntowe)
2 spore ząbki czosnku
150 ml oliwy extra virgin
2 łyżki octu winnego (najlepiej czerwonego)
sól do smaku
Jak zrobić gazpacho (najlepszy przepis)
Chleb namocz w zimnej wodzie i zostaw go na co najmniej 20 minut. Pomidory dokładnie umyj, możesz je sparzyć i obrać, oraz pozbawić nasion, ale nie jest to konieczne, możesz je pokroić w całości w kostkę. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w kostkę, rozdrobnij również ogórka.
Wszystkie warzywa oraz obrany czosnek przełóż do malaksera (lub do garnka, wtedy przyda się blender) i zmiksuj na gładką masę, dodaj odciśnięty chleb, oliwę i ocet. Miksuj całość jeszcze przez chwilę, a następnie dopraw do smaku.
Gotowe gazpacho przecieramy przez sito, żeby było idealnie gładkie. Jeśli zupa jest zbyt gęsta, można dodać pół szklanki zimnej wody źródlanej. Przed podaniem zupę należy schłodzić w lodówce.
Jak podawać gazpacho
Nalewamy porcje do miseczek i dekorujemy ulubionymi dodatkami. Świetnie pasują jajko na twardo, dojrzewająca szynka, plasterki chorizo, świeża mięta, posiekany szczypiorek, plasterki chili, czarne oliwki czy pokrojone w drobną kostkę warzywa użyte do gazpacho, a nawet ulubione nasiona, jak choćby pestki dyni.
Zupa jest smaczna, treściwa, a jednocześnie lekka, dodatek chleba sprawia, że jej konsystencja jest kremowa. Świetnie nadaje się na obiad w upalny dzień. Sekretem są tu jednak wysokiej jakości dojrzałe warzywa. Bez nich gazpacho się nie uda.