Pamiętajmy, że za większość wypadków jesteśmy odpowiedzialni my opiekunowie. Poparzone dziecko do 5-6 lat to całkowicie wina rodzica. Skoro spoczywa na nas tak wielka odpowiedzialność, musimy wyposażyć się w wiedzę.
Lista zasad bezpieczeństwa z podziałem na wiek
Okres niemowlęcy - do pierwszego roku życia - Dzieci spadają z przewijaków, łóżek czy innych sprzętów. To mit, że noworodek nie spadnie.
Okres żłobkowo-przedszkolny - do ok. 6-7 lat - Dziecko zaczyna chodzić, ale nie jest całkowicie samodzielne. Nie wyjdzie bez nas lub bez naszej pełnej zgody na dwór. Musimy myśleć o krok przed nimi. Przypomnijmy sobie, jak my byliśmy dziećmi i pilnujmy ich na każdym kroku. Nie możemy siedzieć na placu z dzieckiem i patrzeć w telefon, bo czasami wystarczy wsadzić łopatkę w oko… To bardzo trudne, ale musimy umieć przewidywać.
Uczmy dzieci bezpiecznych zachowań, dając dobry przykład (podróżuj zawsze w zapiętych pasach, zakładaj kask na rower).
Najczęstsze urazy są spowodowane tym, że dzieci chcą zrobić dokładnie to samo, co my - wyłączyć czajnik, wziąć leki, które bierze babcia itp.
Od nas - opiekunów i dawania przykładu zależy, co przekażemy dzieciom. Jeśli będziemy wchodzić na przejście dla pieszych, patrząc się w telefon, to nauczymy nasze dziecko tego samego. Dzieci biorą z nas przykład, przede wszystkim w sytuacjach, w których nie zdajemy sobie z tego sprawy.
W podcaście lekarz wyjaśnia, które wypadki i urazy wymagają pomocy specjalisty, a z którymi możemy poradzić sobie sami. Podaje konkretne przykłady - posłuchaj, bo to wiedza, która ratuje życie.
Sprawdź, co zabrać do wakacyjnej apteczki. Poznaj bezcenne rady lekarza dotyczące wyjmowania kleszczy i przygotowań do bezpiecznych rodzinnych wakacji.
Posłuchaj pozostałych rad lekarza, nagranych w ramach kampanii „B - jak bezpieczeństwo, B - jak Bella Baby Happy” przygotowanej we współpracy z Bella Baby Happy.