Podróże z małym dzieckiem? To możliwe, ale jest jeden warunek: wybierz odpowiednie miejsce
Dawid Wojtowicz
15 lipca 2021, 12:59·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 lipca 2021, 12:59
Czy z małym dzieckiem można podróżować? Większość rodziców uważa, że z maluchem nie powinno się wyjeżdżać na wczasy, a już szczególnie za granicę. Jako główny argument podają trudności związane z opieką nad pociechą poza domem. Kraje, które stawiają na turystykę, nie pozostają jednak głuche na głosy opiekunów.
Reklama.
Przyjazne warunki dla rodzin wybierających się na wakacje z dziećmi stara się zapewniać chociażby nasz zachodni sąsiad. Niemcy, które są jednym z najbardziej popularnych celów turystycznych w Europie (w 2019 roku liczba noclegów wykupionych przez turystów w tym kraju wyniosła ok. 90 milionów!), rozwijają od lat ofertę "family friendly".
Filarem każdej turystyki rodzinnej jest oczywiście infrastruktura na czele z bazą noclegową, oferującą zakwaterowanie dostosowane do potrzeb maluchów i ich rodziców, wpisująca się w zasady tzw. turystyki bez barier. Niemałą rolę przy wyborze kraju docelowego odgrywa też ekologiczne otoczenie, która zachęca do rodzinnych spacerów i wspólnego wypoczynku na świeżym powietrzu.
W przypadku Niemiec turystyka dla rodzin z dziećmi, i tych młodszych, i tych starszych, stoi na bardzo solidnych fundamentach. Nie brakuje bowiem hoteli i innych obiektów noclegowych z odpowiednim wyposażeniem dla małych gości. I to położonych w miejscach wymarzonych na rodzinne wakacje. Gdzie najlepiej pojechać na rodzinny wypad w tym kraju?
Rodziny, które chciałyby spędzić urlop nad morzem, powinny rozważyć wyjazd do takich miejscowości jak np. Cuxhaven (Dolna Saksonia), Sankt Peter-Ording (Szlezwik-Holsztyn) czy Stralsund (Meklemburgia-Pomorze Przednie). Kurorty te przyciągają czystymi plażami, wspaniałej jakości wodą, wysokim poziomem bezpieczeństwa w kąpieliskach, solidnym zapleczem gastronomicznym oraz hotelami ze strefami SPA i kącikami dla dzieci.
A wakacje w górach z rodziną? W tej konkurencji nasz zachodni sąsiad również ma mocne atuty przemawiające za jego wyborem na cel podróży. Dostęp do oznakowanych ścieżek górskich (przyjaznych również dla wózków dziecięcych), rozwiniętej bazy gastronomicznej oraz świetnej opieki medycznej ci, którzy wybierają się w podróż z maluchami, znajdą m.in. w Berchtesgaden (Bawaria), Oberwiesenthal (Saksonia) czy Oberstdorf (Bawaria).
Z kolei na liście dużych miast, do których tłumnie zjeżdżają się rodziny w celach turystycznych, wysokie miejsca zajmują Berlin, Drezno, Fryburg, Hamburg, Kolonia i Monachium. Strefy dla pieszych, duża ilość terenów zielonych, czystość w przestrzeni publicznej i skrojona pod dzieci oferta kulturalna na czele z parkami rozrywki i ogrodami zoologicznymi to "magnesy", które przyciągają do tych miast turystów z grupy docelowej "family".
Skoro mowa o rozrywce dla rodziny, warto zainteresować się rozciągającym się na 30 hektarach Rodzinnym Parkiem Rozrywki Tolk Schau w pobliżu miasta Schleswig nad jedną z zatok Morza Bałtyckiego. Powstały na terenie dawnego lasu bajkowego kompleks, nazywany z powodu swojej genezy "parkiem bajek", zapewnia sporo atrakcji przeznaczonych dla różnych grup wiekowych, od rollercoasterów i karuzel, po muzeum z lokomotywami i chatki barbecue, do samochodzików i parku jurajskiego z replikami dinozaurów.
Każda rodzina, której zależy na niezapomnianych wspomnieniach, powinna odbyć podróż 600-kilometrowym Niemieckim Szlakiem Baśniowym. Turystyczna trasa, upamiętniająca twórczość braci Grimm, wiedzie przez miasta związane z życiem pisarzy i ich znanymi na całym świecie baśniami. Szlak zaczyna się w Hanau, rodzinnym mieście twórców, a kończy w Bremie, mieście baśniowych muzykantów – koguta, kota, osła i psa. Odwiedzane po drodze miejscowości oferują mnóstwo atrakcji dla całych rodzin: teatrzyki kukiełkowe, przedstawienia teatralne, parady, koncerty, muzea baśni i posągi kultowych bajkowych postaci.
Powyższe propozycje spędzenia rodzinnych wakacji to tylko ułamek wszystkich atrakcji i możliwości, jakie czekają na starszych i młodszych w turystycznym kraju za Odrą.
Artykuł powstał we współpracy z Niemiecką Centralą Turystyki w ramach kampanii FeelGood