Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 10 sposobów
Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? 10 sposobów fot. Mamadu
Reklama.
  • Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia? To zadanie nierzadko przerasta rodziców i dzieci.
  • Istnieje jednak wiele sposobów na naukę tabliczki mnożenia na wesoło. Także w postaci gier i zabaw. Tabliczka mnożenia występuje nawet w wierszykach!
  • Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożenia? Oto 10 sposobów na naukę tabliczki mnożenia. Poznajcie triki na mnożenie na palcach w 3 minuty!
  • Nauka tabliczki mnożenia wcale nie musi być trudna i nudna. Nawet mnożenia można nauczyć się poprzez zabawę. Nie ma możliwości, by dziecko nauczyło się mnożyć, jeśli nie potrafi sprawnie dodawać i odejmować. Jeśli dziecko potrafi te działania wykonać w pamięci, mnożenie będzie prostsze.

    Jak nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

    Istnieje kilka zasad, które trzeba znać, by zacząć naukę tabliczki mnożenia. Po pierwsze, każda liczba mnożona przez 0 daje 0.
    Po drugie, każda liczba mnożona przez 1 daje tę liczbę, zaś każda liczba mnożona przez 10 to w zapisie ta sama liczba plus 0, czyli 3x10=30, 12x10=120 itd.
    Są też proste do zapamiętania wyniki w tabliczce mnożenia, np.: 5x5=25, 6x6=36 itd. Łatwo też nauczyć się mnożenia przez 9. Cyfry składające się na wynik mnożenia przez 9 w sumie dają 9, np.: 2x9=18, 1+8=9; 5x9=45, 4+5=9 itd.
    Są to jednak triki, które niekoniecznie pomagają zrozumieć istotę mnożenia. Wszak tabliczka mnożenia, choć jej nauka jest męczarnią, tak naprawdę jest bardzo logiczna. Każde działanie mnożenia można zamienić na działanie dodawania, np. 4x8=8+8+8+8=32. Jak zatem sprawnie nauczyć dziecko mnożyć?

    Nauka tabliczki mnożenia – metody

    Naukę tabliczki mnożenia na 100 warto zacząć od mniejszych działań. Mnożenie przez 2 i 3 to działania, które w formie zabawy opanują nawet najmłodsze dzieci.
    Jak szybko nauczyć się tabliczki mnożeniaWarto wydrukować sobie tabliczkę mnożenia. Wersji tabliczki mnożenia do druku jest wiele.
    Ponadto, warto pamiętać, że mnożenie to tak naprawdę dodawania. To najbardziej podstawowa i logiczna metoda, którą można też nazwać metodą "na piechotkę”, bo skłania do rozłożenia każdego działania na czynniki pierwsze. 5x7=5+5+5+5+5+5+5, czyli 35. 5x7 to siedem piątek lub pięć siódemek. Można je dodać do siebie w pamięci.
    Można też rozbić duże liczby na mniejsze i dodać do siebie wyniki, np. 5x2=10, 5x5=25, 10+25=35.
    By dziecko w formie zabawy wyćwiczyło tę umiejętność, warto zastosować kilka zabaw z tabliczką mnożenia.
    Tabliczka mnożenia - gry
    Na rynku jest ich masa, choćby Monopoly, które kochają wszystkie dzieci. Również te najmłodsze. Nawet w najprostszej formie tej gry przychodzi taki moment, że gracz musi pomnożyć cenę danego obiektu razy dwa lub trzy: albo po to, by wiedzieć, ile musi zapłacić komuś, albo po to, by wiedzieć, jakiej wysokości zapłata należy się jemu, jako właścicielowi całej ulicy.
    Ponieważ gra jest atrakcyjna i wciągająca, dzieci mają dużą motywację, by być w niej samodzielnym graczem. To najlepsza motywacja, jednak inni gracze nie powinni liczyć za dziecko. Proste zasady gry sprawiają, że podstawowe umiejętności mnożenia opanują nawet kilkulatki.
    Tabliczka mnożenia w formie memory
    Na sztywnych kartonikach lub kwadratach wyciętych z bloku technicznego należy zapisać działania i wyniki osobno, czyli na jednym kartoniku zapisujemy np. 5x5, a na drugim 25. Te dwa kartoniki to para. W ten sposób możemy stworzyć całą tabliczkę mnożenia lub wybrać tylko te działania, z którymi dziecko ma największy kłopot.
    Osobno rozkładamy kartoniki liczbami do dołu. Po jednej stronie osobno działania, po drugiej wyniki. W każdej rundzie gracz może odkryć po jednym kartoniku z każdego stosu. Wynik i działanie muszą do siebie pasować. Wygrywa ten, kto znajdzie najwięcej par. Oczywiście wyniki muszą się zgadzać.
    Kolorowanki i wierszyki o tabliczce mnożenia
    Małe dzieci mogą zacząć naukę tabliczki mnożenia od obrazkowych wersji działań. Do pokolorowania są np. 3 worki, a w każdym z nich jest po 5 owoców i tak dalej. W ten sposób dziecko będzie łatwiej w pamięci obliczało działania, zrozumie, skąd się bierze wysoki wynik mnożenia i nie będzie potrzeby wkuwania tabliczki mnożenia na pamięć.
    Z kolei przyjazne nastawienie do nauki można wypracować układając z dzieckiem własne wierszyki o tabliczce mnożenia. Np.: "Szczerbaty krokodyl ma zębów siedem
    Trzy razy siedem to dwadzieścia jeden
    Gdy jest piękna pogoda wsiadajcie na rowery
    Trzy razy osiem to dwadzieścia cztery
    Brzydkie kaczątko stało się łabędziem
    Cztery razy cztery to szesnaście będzie"
    Tabliczka mnożenia w 3 minuty
    Szybkie i skuteczne triki na naukę tabliczki mnożenia robią wśród uczniów furorę. Niegdyś w sieci popularnością cieszył się filmik, na którym pan Ireneusz Czyżewski nauczył dziesiątki uczniów mnożyć w zaledwie 3 minuty.
    W jego metodzie wykorzystujemy palce obu rąk. To wystarczy, by opanować tabliczkę mnożenia od działania 1x1 aż do 10x10. Wynik daje suma wyprostowanych palców obu rąk oraz iloczyn palców zgiętych. Metody pana Ireneusza nie sposób zrozumieć, bez obejrzenia poniższego filmu.
    Mnożenie za pomocą kresek
    Działanie, które sprawia nam problem wystarczy... narysować. Rysujemy tyle pionowych kresek, ile wynosi pierwsza liczba w działaniu, a następnie tyle poziomych, ile wynosi druga liczba w działaniu. Kreski muszą się przecinać. Liczba punktów przecięcia to wynik.
    Japońska metoda na naukę tabliczki mnożenia
    Ten trik daje niesamowite rezultaty. Japońska metoda mnożenia pozwala bezbłędnie mnożyć bardzo duże liczby. Za pomocą umiejętnego łączenia linii i kropek jesteśmy w stanie obliczyć każde działanie mnożenia.
    Mnożenie na palcach przez 6 i więcej
    To metoda mnożenia na palcach. Sprawdza się w mnożeniu przez 6 i wyższe liczby.
    6 to mały palec. Serdeczny to 7, środkowy 8, wskazujący 9 a kciuk to 10. Jeśli chcemy pomnożyć np. 7x7 stykamy ze sobą palce odpowiadające za te liczby. Palce stykające się i te poniżej to liczba dziesiątek wyniku., czyli 4. 4x10=40.
    Następnie liczymy palce powyżej stykających się i mnożymy liczbę palców u prawej ręki przez liczbę palców u lewej ręki. W tym wypadku 3x3, czyli 9. wyniki należy do siebie dodać 40+9=49, 7x7 też równa się 49.
    Mnożenie na palcach przez 9
    Bardzo prosty trik i bardzo obrazowy. Każdy z 10 palców naszych rąk to jedna liczba od 1 do 10. Gdy chcemy pomnożyć np. 4x9 wystarczy zagiąć czwarty palec i odczytać wynik. Zagięty palec oddziela cyfry w dwucyfrowym wyniku. W tym wypadku to 36 – trzy pierwsze palce są wyprostowane, czwarty jest zagięty, a 6 pozostałych jest wyprostowanych.
    Mnożenie z kostką
    Każdy gracz zapisuje na kartce w pionowym rzędzie liczby od 1 do 10. To mnożna. Następnie kolejne gracze rzucają kostką. Ta liczba, która wypadnie jest mnożnikiem. Czyli w pierwszej turze każdy dopisuje do jedynki znak mnożenia i liczbę, która wypadła na kostce. W drugiej turze do dwójki, i tak dalej. Następnie zapisuje wynik mnożenia. Tur jest 10. Wygrywa ten, którego suma wyników na koniec rozgrywki jest największa.