Niektórzy młody wygląd dziedziczą w genach i mimo kilkudziesięciu wiosen na karku nadal brak u nich siwych włosów. Inni mają skłonności do kurzych łapek czy ciemnych plam na ciele. Oznaki starzenia się skóry możemy jednak z sukcesem spowalniać odpowiednimi kosmetykami. Sprawdź, czy twoje genetyczne predyspozycje i nawyki pielęgnacyjne sprawiają, że twoja skóra jest młodsza – a może starsza – niż twój realny wiek.
Skóra zaczyna się biologicznie starzeć już od ok. 25. roku życia. Właśnie wtedy zaczyna w niej ubywać kolagenu, który decyduje o jej jędrności i gęstości. Zaczynają się więc pojawiać pierwsze zmarszczki, zwłaszcza zmarszczki pod oczami.
Wiele możemy naprawić, a raczej spowolnić pielęgnacją, ale niektóre genetyczne cechy naszej skóry predysponują ją do zbyt szybkiego lub spowolnionego starzenia się.
Odpowiedz więc na 8 pytań dotyczących wrodzonych predyspozycji twojej cery oraz pielęgnacji, jaką stosujesz, i przekonaj się, ile lat naprawdę ma twoja skóra.
1. Jaki jest typ twojej cery?
A. tłusta
B. normalna lub mieszana
C. sucha i wrażliwa
2. Jaki jest naturalny kolor twojej skóry?
A. jasna, która łatwo opala się na czerwono
B. oliwkowa
C. ciemna
3. Jak zestarzały się twoja babcia i mama?
A. mało zmarszczek, siwe włosy pojawiły się późno
B. jak na swój wiek
C. zmarszczki są głębokie i jest ich dużo
4. Jak zmieniła się twoja waga od czasów szkolnych?
A. noszę ciągle ten sam rozmiar
B. parę kilo, może troszkę więcej
C. o starym rozmiarze mogę zapomnieć!
5. Gdy wychodzi słońce...
A. filtr 50 i staram się unikać słońca, jak mogę
B. czasem nałożę filtry, ale lato jest po to, żeby być na słońcu
C. zdarza mi się nawet korzystać z solarium
6. Jaki jest twój najgorszy nawyk z niżej podanych?
A. słodycze, fast-foody
B. zapominam czasem zmyć makijaż na noc
C. palę papierosy
7. Aktywność fizyczna to dla mnie...
A. siłownia, bieganie, rolki
B. spacer, od czasu do czasu rower
C. zmienianie kanałów w tv
8. Naciśnij skórę między kciukiem, a palcem wskazującym. Jak szybko wróciła na miejsce?
A. błyskawicznie
B. po 2-3 sekundach
C. powyżej 4 sekund
Przeważają odpowiedzi A — twoja skóra jest młodsza niż ty!
Prawdopodobnie często słyszysz komplementy dotyczące twojej gładkiej cery, możliwe jednak, że borykasz się z trądzikiem, ale sam fakt, że twoja cera jest tłusta, daje jej fory. Duża ilość sebum spowalnia pojawianie się zmarszczek.
Jakiej pielęgnacji potrzebuje twoja skóra? Oczywiście nigdy nie można rezygnować z nawilżenia, ale potrzebujesz zdecydowanie oczyszczania twarzy, rozświetlania, stosowania kremów z filtrem, dobrego nawodnienia. Do makijażu wystarczy ci krem bb. Jesteś genetyczną szczęściarą, więc nie rezygnuj ze zdrowych nawyków, bo swoją cerę możesz nimi doprowadzić do perfekcji.
Przeważają odpowiedzi B — twoja skóra jest w twoim wieku.
Świetnie! Twoja skóra dotrzymuje ci tempa. Płytkie zmarszczki pojawiają się, jak u każdego, ale nie są twoją zmorą. Możliwe jednak, że dostarczasz cerze za mało nawilżenia. Pamiętaj o stosowaniu kosmetyków na noc — kremów, a nawet bogatych w odżywcze składniki nocnych masek.
Pamiętaj, że skóra chce od ciebie więcej starań niż tylko odpowiednie kosmetyki. Dbaj o nawodnienie i zdrowe nawyki. Czekolada zostanie ci wybaczona, ale każdy papieros ma wpływ na gładkość twojej buzi.
Przeważają odpowiedzi C — twoja skóra ma tendencję do starzenia się szybciej niż ty sama.
Być może o swoją pielęgnację dbasz z pieczołowitością (taką mam nadzieję!), ale twoja skóra z natury jest sucha.
Zamiast się na nią złościć warto dać jej pić i jeść. A do tego przydadzą się witaminowe ampułki, serum lub olejki nakładane na nasz codzienny krem. Krem z drogerii może nie wystarczyć — warto zainwestować w dermokosmetyki albo w naturalną pielęgnację bogatą w odżywcze oleje.
Poza tym twoja cera pragnie witamin A, C E i D. Świeżych warzyw, ryb, orzechów, nie mówiąc już o minimum 2 litrach wody dziennie. Warto też udać się do kosmetologa, by raz na jakiś czas dał naszej skórze "coś ekstra". Zmarszczki, które dzięki temu pojawią się na twojej buzi znacznie później, będą niepocieszone!